На ръба на нова рецесия
Световните борси продължават срива си, заради опасенията за глобалната икономика
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За няколко дни световните борси изтриха натрупаните печалби през последните над 10 месеца и се върнаха на нивата си от есента на 2010 г. Заплахата от повторна рецесия накара инвеститорите да разпродават акции с темпове, невиждани от драматичната 2008 г.
В четвъртък индексът Dow Jones се срина с над 4% до 11 383.68 пункта, германският Dax и британският FTSE 100 - с около 3.5%, което на теория означава, че борсите навлизат в тъй наречената "пазарна корекция", сигнализираща очакванията за негативно развитие на глобалната икономика. В петък европейските и азиатските индекси продължиха спада си. Петролът Брент се търгува около 107 долара на барел, което е над 11% по-ниска цена от миналата седмица. Инвеститорите намериха утеха в доброто старо злато, като цената му достигна нов рекорд от 1677 долара на тройунция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
58 коментара
Изборен крах на ХДС в Бранденбург-Долна Померания и Берлин. Патова ситуация в Испания след 20/11, за изненада на множина - Народната партия НЯМА да може да състави сама правителство.
Вървим към приемане на конфедеративен модел на ЕС (само облигации на ЕС) като единствена възможност за преструктуриране на дълговете на страните-членки. ЕДИНСТВЕНО ЕДИНЕН ПОЛИТИЧЕСКИ СУБЕКТ може да вдъхне увереност на пазарите за платежоспособност. И ДРАСТИЧНИ ФИСКАЛНИ РЕФОРМИ.
Гръцката схема с всяването на паника явно ще се повтаря, защото лакомията на финансовите играчи е неутолима. А Германия да вземе да се отцепва от ЕС заедно с холандци, датчани и скандинавци, че иначе ще има айн-цу-цвайнцу-дрън.
Евро-американската политическа класа е на път тотално да загуби обществено доверие именно заради страха си от реформи и загуба на обществено доверие. Мирише ми на революция, таваришчи.
До коментар [#1] от "kardinalat":
за да стане това, трябва да се пренапише маастрихтския договор. от сега не виждам как великобритания, ирландия, финландия, швеция, холандия, чехия ще се навият на нов договор и да плащат дълговете на прасетата, а това значи само едно: крах на ЕС в сегашния му формат и разделянето му на 2 блока или връщане към разединена Европа.
тук не става дума за какво ни се иска, а какво ще се получи, ако в отбора 3-4 искат да си лъжат, а останалите да ги покриват.
До коментар [#3] от "opinionated": Невинни в ситуацията НЯМА. Нито Германия, Холандия или Финландия могат да издържат на глобалната конкуренция сами. Теузи лафове доари и в берлин не намират "декиш".
А за Великобритания ( неведоми са пътищата господни) НЕЗНАЯ. Сигурен съм, че Ирландия и Шотландия ще бъдат ЗА. А Англия да избира. Залагам на какъвто облог ми се предложи,че до края на това десетилетие въпроса за НЕЗАВИСИМОСТТА НА ШОТЛАНДИЯ ще бъде един от централните въпроси на общоевропейската политика.
А минусите по сметките на южна Европа представляват плюсовете на северна )))
Отново се потвърждава поговорката, че безплатен обяд няма. Лошото в случая е, че този обяд сега ще се плаща не само от този който го е изял.
До коментар [#2] от "КЛЮЧАРЪ":
Германия няма да се отцепи от ЕС и еврото, защото е спечелила ужасно много от това, че толкова време е свързана с икономики като Гръцката, Испанската, Португалската и т.н. Благодарение на това могат да си развиват съвсем спокойно и конкурентно износната икономика с помощта на ниския курс на еврото.
Спука се е-балонът, на който бяха заложени много надежди за развитие на световната икономика. От друга страна залежите на петрол намаляват без да е намерена ефективна енергийна алтернатива. Ядрената енергетика е в застой, а авариите допълнително натоварват развитието и като приоритетът се насочва към безопасността вместо към ефективността или по-пълното приложение. От Космоса не се получава очакваната енергийна печалба. ГМО продуктите заплашват да донесат повече проблеми отколкото ползи. Е, на какво да се дължат оптимистичните нагласи на пазара? В такава ситуация големите финансови играчи няма да устоят на изкушението за нови спекулативни печалби, които допълнително ще изострят ситуацията.
Анкетата е неточна - отговорът е Всички изброени.
Мислихте си ,че дълговете решават всички проблеми ? Мислихте си ,че с 3-4 кредитни карти и две ипотеки можете да живеете вечно ? Мислихте си ,че можете да финансирате безумните си фискални разходи на гърба на идните поколения ? Мислихте си ,че кредита е решение на всичките ви проблеми ? Добре дошли в реалността сега трябва да се платите сметката !! По отношение на днешния срив - спекулирайте и пак спекулирайте !
По отношение на анкетата - каво са ви виновни бросовите спекуланти , ако нямаше безотговрни световни лидери , които обичат популистките харочве , дали "лошите " спекуланти щеше да има срещу какво да залагат ? Естествено ,че виновниците са тези , които си мислеха ,че до безкрайност могат да вземат дълг и то на вечно ниска цена , и си мислеха ,че риска за някои ценни книжа ако са с графа ААА няма риск , няма такова нещо като нулев риск , просто НЕ съществува !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.