В кризисната аптека, vol. 2
Може ли Европа да продължава да търси златна среда за справяне с кризата или вече е твърде късно за малки стъпки


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Лидерите на Европа (което напоследък включва главно германския канцлер и френския президент) казаха тежката си дума как да еврозоната да премине през кризата. Накратко, идеята им е за по-голяма фискална консолидация и чак в неопределеното бъдеще може да се говори за общ европейски дългов пазар. За последното настояваше по-консервативната част на влиятелните финансисти.
Предложеното от Меркел и Саркози можеше да се подразбере донякъде още от думите на новия управляващ директор на Международния валутен фонд и бивш френски финансов министър Кристин Лагард. Това обаче е далеч от радикалните реформи, които предлага бившият премиер и финансов министър на Великобритания Гордън Браун. Там, където Лагард, а може би Саркози и Меркел също, виждат възможност за бързо решение, Браун вижда още проблеми.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Ирония на историята : евроскептична Великобритания е по адекватна за състоянието и начините за възраждане на единната европейска валута, която тя самата не одобрява )))))))))))))))))))))
Наистина британците дават доста смислени предложения, които обаче са доста радикални за французи и германци. Както вървят нещата в еврозоната обаче неизбежно ще се стигне и до по-сериозни и трудни решения за да се овладее ситуацията.
„От хилядите, които секат клоните на злото само един насочва брадвата си в корените му.” – Хенри Дейвид Торо
Точно това правят европейските и американските бюрократи – измислят различни „стратегии“, нови подходи към решаването на проблемите, наливат се пари (които трябва да се връщат) тук и там, всякакви герои, рожби на същата тази порочна финансова система (Бъфет, Сорос, Гейтс, Осбърн) дават своите „рецепти“. В този смисъл ситуацията е напълно сходна с цирка наречен „български преход“, който гледаме вече двадесет и две години. Цялата тази армия от политици, финансисти, икономисти и бюрократи оползотворяват скъпо платеното си работно време в дялкане на клончетата на дървото на злото (отлагане на неизбежния крах на тази порочна система).
Корените на това зло са заложени преди около 100 години (1913 г.) със създаването на централната банка на САЩ, която установи частен монопол върху създаването на парите чрез дълг. Тъй като всички пари са дълг, средствата за изплащане на лихвата не съществуват и трябва да се създадат отново чрез дълг. Тази математически невъзможна формула е причината за натрупването на дълг, крайната цел на която е финансовото поробване на човечеството и установяването на световен комунизъм, а главните герои в този водевил по един или друг начин работят за осъществяването на тази цел.
Успешната борба с това зло трябва задължително да насочи брадвата към корените:
1. Всеобщо опрощаване на този фиктивен дълг.
2. Забрана на централните банки, които въпреки че се кичат с определения като „народна“, „национална“, „държавна“ и прочее, са 100% частни.
3. Банково дело със 100% резерви (забрана върху създаването на пари от въздуха).
Всеки който желае да се запознае подробно с проблема, може да проследи предишните ми постинги в които съм препоръчал някои интересни материали.
Животът на кредит не може да продължава вечно. Рано или късно някой ти звъни на вратата със сметката. Дали това , което се случва сега със свръхзадлъжнелия свят, не е първото позвъняване?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.