

Татяна Пунчева-Василеа

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Еврото се разпада и процесът на този разпад създава значителни трудности за банковата система в Европа." Мрачната констатация е на бившия председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан. И въпреки противоречивия му ореол заради обвиненията, че разхлабената политика на Фед по негово време е виновна за финансовата криза, думите на Грийнспан продължават да тежат.
А и лошите сценарии за Европа тези дни са в главите на всички и никак не е трудно човек да си ги представи. Няма и как да е иначе, след като "спасяването" на Гърция - която подпали фитила на дълговата криза в ЕС - става все по-абсурдно. Същевременно пространството, в което лидерите на ЕС могат да маневрират между политически неприемливото и икономически самоубийственото, става все по-тясно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Вайцзекер е прав в опциите. Разпадането на Съюза и Еворо е самоубийство.
Сценариите за еврзоната стават все по-мрачни. А статиите на "Капитал" по темата стават все по-безмислени.
Подозирам, че причината е в английския. Това е основният, а често и единственият език който журналистите у нас владеят. А всички наблюдатели вече отдавна са забелязали, че истерията около европейската криза се раздухва практически изцяло от англосаксонски средства за масова дезинформация.
Докато европейските медии са спокойни. И причината е проста - кризата в Европа е практически изцяло измислена. Но у нас явно се четат вестниците на английски, преработват се и излизат в "Капитал". Днешната статия обаче е интересна с това, че се цитират уж европейци, които припяват на господата Сорос и Гринспан.
За първия всичко е ясно, докато вторият е по-интересен. Обаче известността му май е всичкото което има. "Протеворечивит му ореол" е нищо друго от известният факт, че точно той е човекът, докарал САЩ до финансова криза, бутнал ги вътре в нея и си отишъл. Така че да се вслушваме в този човек е .... някак несериозно.
Интересното обаче е че той наистина говори тези лъжи. Това е показателно, защото показва изчерпване на "финансовите авторитети", които да истеризират с провокациите си пазарите. Сорос го знаем, той се изхожда по всички въпроси, но той е само играч, докато Гринспан е човекът който е определял правилата на играта.
Явно е че не просто играта не върви. Самата игра свършва, поне в този вид който я знаем. Спекулативният финансов модел просто се е изчерпал. И колкото и да прехвърлят от болната глава върху здравата, спекулантите няма как да я спечелят.
Какво точно ще се подобри с общи еврооблигации? Това си е чиста проба опит Германия да бъде принудена да гарантира общ евродълг, солидарно с всички като Гърция, Португалия и т.н. Трябва да са луди да го направят. Особено при явното нежелание на гръцкото правителство да се напъне малко. Финландия действа точно както трябва - гърците ще трябва да заложат активите, които строиха с европейски пари и кредити, но с балканско разточителство и контрол. Така или ще си върнат коректно заемите, или ще им се вземе залога.
Първото, което трябва да се направи е да се приемат административни ограничения по отношение на борсовите спекулации, за да се намалят възможностите за всяване на паника на финансовите пазари. Ако няма финансова паника, която медиите да раздухват, възможностите за трезва оценка на ситуацията и стабилизиране ще са повече.
Второ: контролът над гръцките авантаджии трябва да е безкомпромисен, заемите към тях да са разпределени и обвързани с постигане на определени цели, а не да се дава голяма сума пари за сметка на мъгливи обещания и резултати.
Евроадминистрацията се оказа мудна като балканската. Европолитиците май отказват да си отворят очите и да приемат, че спокойствието на Стара Европа свърши. Така става, когато приемеш в дома си безотговорни съквартиранти, които ти разчистват хладилника и портфейла, купонджии, които не работят, бандити и авантаджии.
До коментар [#3] от "kalin_m":
Не съм икономист и може би затова не намирам вариант в дълговата криза. Гръцката, например. Залог - О.К. - но как го виждате? Да заложат най-първосигналното: остров. Но той не е изцяло държавна собственост. Там има някаква част общински, друга част частна собственост. И какво - Финландия праща губернатор и окачва на пилона знамето си, което се вее над новоприсъединената територия ли? Не става. Или онова комично предложение за Акропола - с входните такси да погасяват държавния дълг.
Не може да се сравняват фалитът на една фирма, когато кредиторите си поделят в някакво съотношение остатъка от активите на длъжника, с фалита на суверенна държава. Само припомням, че държ.бюджет по правило отива а дейности, свързани с обществото: образование, здравеопазване, пенсии, сигурност, инфраструктура и т.н. Кагото в бюджета зее дупка, пари за нищо от изброените няма. А и кредиторът/ите няма как да изпратят генерал-губернатор, който да управлява територията в техен интерес. Това е ставало през ХІХ век...
"....Мрачната констатация е на бившия председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан"
Въпросния Грийнспан превърна САЩ от икономически колос и най-голям кредитор и износител в света до 'икономика на услугите' и най-голям длъжник в света. Държавата която навремето можеше да произведе колкото необходимото за половината свят и раздаваше заеми, сега е в положението да взима на заем над 40% от парите, които харчи, да е с отрицателен търговски баланс към всички големи икономики, и каквото все още произвежда да става все по неконкурентноспособно.
Така че Грийнспан е последния, чиито прогнози имат някакво значение.
Колкото до Европа, действията и трябва да престанат да се съобразяват с 'пазарите'. Пазарите в текущия им вид са виртуални електронни игри, в които едни безполезни нищонепроизвеждащи търгуват с други такива несъществуващи стоки. И отдавна нямат връзка с реалната икономика.
До коментар [#5] от "davidkovb":
[quote#5:"davidkovb"]Или онова комично предложение за Акропола - с входните такси да погасяват държавния дълг. [/quote]
Ами това въобще не е комично. Само този обект събира около 1млн.евро/ден в сезона. Имат доста пътища, пристанища и т.н. които могат да правят значителен кешов оборот, на който кредиторите да сложат ръка. Това не е панацея за всички дългове, но е поне нещо, спрямо безвъзмездна помощ срещу обещания.
Убеден съм, че дълговата криза е драматизация на Америка и Европа в отговор на китайското нежелание да позволи на валутата си да поскъпне. От тази гледна точка не бива да очакваме решение на проблемите на която и да е страна преди последния възможен момент това да стане.
[quote#5:"davidkovb"] И какво - Финландия праща губернатор и окачва на пилона знамето си, което се вее над новоприсъединената територия ли?[/quote]
Нещо такова, само че мястото около знамето ще се нарича плац, а " новоприсъединената територия" ще си е обикновена военна база. Така де, те не са окупатори, а наематели, които си приспадат наема за базата от дълговете...
Всъщност нали точно заради това са дадени тези заеми на Гърция, заради стратегическото местоположение.
Прогнозите в повечето случаи са безсмислени; каква е историята се разбира чак след като събитията отдавна са приключили. За нас остава да правим предположения базирани на вероятности. В случая с ЕС въпросът е следният: Каква е вероятността за разпадане или намаляване на членовете в еврозоната при следните обстоятелства, които са налице в момента: 1) високо ниво на дълговете; 2) нисък растеж; 3) застаряващо население; 4) неспособност да се интегрират имигрантите ,които да заместят застаряващото население като работници; 5) щедра пенсионна система ,която никой политик не иска да реформира; 6) липса на политическа воля за реформи.
Всеки сам може да си направи сметката. Иначе какво казва един експерт или друг експерт не е много важно: експертите са хора като нас и бъркат колкото нас , а понякога даже и повече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.