Георги Ганев: "Подстригването" на банките беше задължително
Отсега нататък всеки трябва да има предвид, че е възможно да отпусне пари на държава от еврозоната и да не си ги получи обратно
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Тази нощ в Брюксел беше договорен мащабен пакет от икономически мерки, чиято цел е да спре разпространението на дълговата криза в еврозоната. Накратко: банките кредиторки се съгласяват да отпишат 50% от вземанията си от Гърция, като в замяна получават обещания да бъдат рекапитализирани със 106 млрд. евро с помощта на правителствата, ако се наложи.
До момента не са известни всички детайли - например по какъв механизъм ще стане отписването на тези 50%. За някои банки (най-вече гръцки) това би било равносилно на фалит. Не е ясно и как ще се отписват вземания на небанкови кредитори (пенсионни фондове и други), които не са страна в сделката, договорена вчера. "Капитал" потърси няколко български икономисти за техните първи коментари по договорения пакет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Като беше задължително, що не го направиха преди една година?
Точно там е мястото за преговори при фалит на държави, в ЕС, не фалира кебабчийница нали?
"изначално преразглеждане на модела на държавата на благосъстоянието" - дано това събуди европейските хипита, социалисти, левичари, мамини синчета, пропагандистите на ниската пенсионна възраст и кратката работна седмица, както и средностатистическия западноевропеец. стандартите на живот от времената на желязната завеса трябва да се преосмислят в глобалния свят на конкуренция не само от новите членки на ЕС, но и от азия. всеки иска да живее като западноевропеец, но проблемът е, че и самите западноевропейци не могат да си го позволят.
"изначално преразглеждане на модела на държавата на благосъстоянието"
Даааа ето там ти е грешката ! НИКОЙ В ВРОПА НЯМА ДА СЕ ОТКАЖЕ от придобивките си ! ТЪПИТЕ ШВАБИ СКОРО ЩЕ РАЗБЕРАТ , КАКВО ИМ ПРОБУТА МАРКОЗИ !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.