Проклятието на чуждите анализатори
Прогнозите за пренасяне на банковите проблеми в Източна Европа се превръщат в самосбъдващи се пророчества


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Усещането на чуждестранните анализатори за риск в източноевропейските банкови системи продължава да се засилва и заплашва да се превърне в самосбъдващо се пророчество. След като в началото на месеца японската Nomura излезе с анализ за уязвимостта на региона от необходимостта на големите европейски банки да се рекапитализират, през тази седмица и американските медии обилно цитират оценките Morgan Stanley, че свиването на балансите на западните банки с до 2.5 трлн. евро може сериозно да засегне Източна Европа.
Тези и подобни анализи се появяват в най-неподходящия момент, като допълнително засилват страховете, че кредитирането може да замръзне, растежът да пресъхне, а местните поделения да се окажат без подкрепа от банките-майки. Така самото усещане за несигурност забавя икономическата активност, като бизнесите отлагат инвестиции, а домакинствата свиват потреблението си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
Ми то тук и кризата така дойде... Главния шаман като започна да я спряга сутрин, обед и вечер преди две години и хоп тя (кризата де) вече тук... иии пак ни изненада като чнуарски сняг.
януарски сняг
Ми то само на шамани мненията четем по вестниците, "бели" новини няма и няма да има. Българинът отдавна свикна със статуквото на "криза за цял живот"!
така работи този свят към който искате поне да се доближите-с прогнози,харесвате или не това е положението,а че и в момента в бг си е пълна катастрофа е факт,стига да има кой да го отчете и да извади главата си от зад...а,свиквайте с това,ако изобщо някой ден искате да се наричате пазарна икономика,ако искате,ако не.......ваш проблем
Започва да прилича на отговора на един чуждестранен студент на въпроса за разликата м/у финанси и кредит: "Имаш финанси - имаш кредит." Прав бил човекът.
А в България Трайчо казва японците да си гледали големия дълг о.0
"...страховете, че кредитирането може да замръзне, растежът да пресъхне, а местните поделения да се окажат без подкрепа от банките-майки."
Май май, трябва да се надяваме в България да навлязат успешни банки от тихоокеанско-азиатския регион.
В общи линии статията е пълна боза - скалъпена е от различни манипулативни източници, които приемат съмнителни хипотези за дадености и изхождат от напълно погрешни принципи...Какво имам предвид ли?!
Финансовата система на банковия сектор е основана на ДЪЛГ или с други думи - основополагащият факт за възникването на едно правоотношение между банка и даден субект е поемането на ЗАДЪЛЖЕНИЕ от страна на последния към банката да й възстанови сумата по кредита. В огромния брой от случаи, кредитът не се усвоява от кредитополучателя, а преминава по друга банкова сметка на трето лице, което се явява кредитор на "получателя" по друго правоотношение като например покупко-продажба. Уловката в цялата схема е, че сумата по кредита не се предава на кредитополучателя и остава в "консолидираната банкова система", но въпреки това, за кредитополучателя се поражда задължението да възстанови тази сума на банката.
За разлика от заема на парична сума, който е реален договор, т.е. счита се сключен с предаването на сумата на заемателя (при банките т.нар. "потребителски кредит"), при повечето банкови кредити действат различни условия и принципи. Например в ипотечното кредитиране, най-често банката на купувача прехвърля по сметка на банката на продавача продажната цена за апартамента, а за кредитополучателя остава задължението да върне разноските, лихвите и главницата на кредита под угрозата да загуби закупения обект и внесените до момента суми. Цялата идея е, че банката на кредитополучателя не е намалява активите си по никакъв начин, нито предава някакви суми на банката на продавача, респ. по никакъв начин не намалява своята ликвидност (пари в наличност). Противно на всякаква логика, банките не зачитат дадените от тях кредити като пасив, но от момента на отпускането на даден кредит, то банката го зачислява като свой актив/приход - задължение на дадено лице, което е обезпечено с някакво имущество, т.е. това лице на практика работи за банката без банката да е загубила или рискувала каквото и да било. Умопомрачително просто е, нали?!? Когато Х даде на У 5 лева, то Х остава по-беден с 5 лв. докато У не му ги върне, но това явно не важи когато Х е банка...:))) Това се доказва и от факта, че Уникредит е обявила загуба заради отписан гръцки дълг...ами защо никой не коментира, че на първо място УНИКРЕДИТ СИ Е ЗАЧИСЛИЛА КАТО ПРИХОД ГРЪЦКИ ДЪЛГ?!?!....Търгуването и спекулата с дългови инструменти е една друга тема, която е твърде шокираща, за да се възприеме от мат'ряла и светът да продължи да бъде същия, НО...по тази тема :)))
Действително ли смятате, че заради дълговата криза в ЕС банките в ЦИЕ ще спрат да "дават" кредити?!?! ХА! Сега, повече отвсякога, банките са склонни да кредитират дори при "преференциални" условия...Това е така, защото едно са активите (в т.ч. поетите от трети лица към нея задължения), според разбиранията на банковата система, а друго е адекватната ликвидност, която банките следва да поддържат. За набиране на активи, банките прибягват до кредитиране (?!), а за поддържане на ликвидността - до осребряване на имуществото на длъжниците си или парични заеми от други банки или държави...и така, теоретично, може да се продължава докато банката не осъмне с всичкото имущество на света, стига да има кой да "взема" кредити. Та, можете да бъдете спокойни, че стига да имате с какво да обезпечите един кредит, то Уникредит с радост ще ви го даде...
Ебати икономиката, ебати и науката! Представяте ли си който и друг отрасъл да е толкова несигурен - с всеки ден все по-лоши и по-лоши новини да се чуват.
[quote#9:"Delta Sigma"]Ебати икономиката, ебати и науката! Представяте ли си който и друг отрасъл да е толкова несигурен - с всеки ден все по-лоши и по-лоши новини да се чуват. [/quote]
a.html
Икономиката не е наука! Тя не ползва научни методи. http://www.antipropaganda.comxa.com/Religiailinauk
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.