Проблемните кредити надхвърлиха 9 млрд. лева
Общият обем на отпуснатите банкови заеми достигна 51.75 млрд. лева
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Обемът на проблемните кредити в банковите портфейли надхвърли 9 млрд. лв. Според данните от паричната статистика на БНБ към края на октомври заеми за общо 9.02 млрд. лв. са в графата "лоши и преструктурирани". Делът им спрямо общо предоставените от банките кредити за бизнеса и домакинствата вече е 17.43%. Ако се отчете и фактът, че част от банковото финансиране е под формата на овърдрафт, процентът на проблемните кредити достига 22 на сто.
Делът на проблемните заеми в корпоративния сегмент е 23.43%. При кредитите за домакинствата числата са съответно 20.04% за потребителските, 19.27% за ипотечните и 27.41% за тези в категорията "други" (например кредити за физически лица за обучение, финансов лизинг, селскостопански кредити и др.).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Очаквайте анемичното кредитиране да продължи и в следващите две години. България е в точката на замръзване и ще остане дълго така.
Аз не знам дали ще остане изобщ някое физическо лице да тегли какъвто и дае кредит? Трябва да си много смел, за да предприемеш такава стъпка при тия лихви и много несигурни доходи.
Надявам се да си намалят заплатите или комисионните банковите служители. Те са като 90-те години мутрите, всичко се свило и се чуди как да преживее кризата, само те се возеха в лъскави лимузини. Само че сега е законно.
Чудя се, има ли изобщо в България кредит с фиксирана лихва за целия период? Дългосрочен става въпрос, защото в Англия има.
Кредитна карта никога няма да си взема, нито потребителски кредит.
Нещата са все по-зле! Тъжното е, че краят не се вижда, а тези дет ни управляват мислят само за грандомански неща.
[quote#2:"mik2"]Аз не знам дали ще остане изобщ някое физическо лице да тегли какъвто и дае кредит?[/quote]
Въпроса май е друг: Какви гаранции трябва да изискват банките за да дадат кредит. Щото кръгло 20% лоши кредити звучи зле, МНОГО зле.
Shefovete na bankata kazaha: do 2029 shte ima samo kreditni karti, razplashtatelni smetki, i dr. Produkti za fizicheski lica, za malka stoinost s ogromna lihva. Do 2029 imotite nqmat da imat cena.
Публикувано през m.capital.bg
Има много важен технологичен фактор- контрол на съзнанието, които се постига с ново развитие в конвергентните техологии. Проверете изградените за целтта мрежи в Европа и САЩ (Тетра например, но може да е и комерсиална) и импланти от лекари и зъболекари на малки предаватели на вълни. ing-countries/
Това което мога да твърдя е, че и в България има такава мрежа и хора с импланти, моного от които важни политици, експерти и бизнесмени. Страната се контролира от външни служби и бизнес. Това се отнася и за БНБ. Като служител там, за кратко, са ми предлагали подкуп и отправяли заплахи чрез конвергентни технологии с твърдението, че "банките са твърде големи, за да се регулират". Може да се предполага, че умишлено са раздавани кредити на ниски цени с идеята да се повишат след време лихвите.
http://convergingtechnology.eu/threats-for-develop
[quote#7:"georgi2025"]Проверете изградените за целтта мрежи в Европа и САЩ (Тетра например, но може да е и комерсиална) и импланти от лекари и зъболекари на малки предаватели на вълни. [/quote]
КРАЙ! Убеди ме да не ходя на български зъболекар! Македонците и те ли са в "мрежата" или при тях е безопасно,LOL?
Оригинален протест срещу високите банкови лихви измисли неизвестен софиянец. Тази сутрин минувачи забелязаха обесен манекен на надлеза на булевардите “България” и “Витоша” в центъра на София.
“Самоубилият” се длъжник всъщност е манекен на дрехи. Облечен е с черен панталон, шапка, а върху бялата му тениска има надпис – “Длъжник на банка”.
Лихвите по ипотечните кредити в България са едни от най-високите в ЕС. С по-високи лихви са единствено Румъния и Унгария.
Средно лихвите по ипотечни кредити в евро у нас се движат около 7%, а тези в лева – 8%. В Румъния и Унгария са с около 0.5-1% по-високи. За завиждане са страни като Франция, Германия, Великобритания, където лихвите са между 3,5 и 5%.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.