Банките вдигат такси заради свитото кредитиране
Промени има при няколко институции. Очакванията са тенденцията да продължи.
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Свитото кредитиране кара банките да повишават таксите си, за да компенсират донякъде свитите постъпления от лихви. Засега този процес е доста плавен, но за последната година делът на приходите от комисиони в общите расте. Последните месеци няколко банки въведоха или вдигнаха такси - за теглене от банкомат, преводи, теглене и внасяне на пари на каса и по сметки, се вижда от тарифите на някои банки.
Освен това банкери прогнозират, че таксите и комисионите ще растат, тъй като и разходите на банките нарастват, а очакванията са за свито кредитиране и догодина. Този процес обаче тече в целия свят. По-високите такси може да се елиминират чрез онлайн банкиране, което е по-евтино от обслужването в банков офис и за клиента. То обаче все още е достъпно за много малък брой от потребителите в България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Крайно време е банките да намалят още лихвите по кредитите, таксите и комисионните. По този начин ще подпомогнат и без това бедното българско население и не толкова добрата ни икономика.
По таксите ще ги познаете.
А защо държавата не се замисли за поне десетината платежни нареждания, с които всеки месец всяка фирма привежда пари по параграфите на ДОО,ЗО,ЗОДФЛ,КД, ЗДДС? Това спокойно може да става с 2-3 превода и да се спестят на фирмите доста пари за такси на банките.
Как ще се замисли държавата? Че нали нашенските банки и държавата ни от туй живеят - от такси и входни билетчета... Дянков като казва, че ще има ръст - превеждайте си, че ще има ръст на лихвите, таксите и входните билетчета.... Разходите на банките нараствали... Ами ще нарастват - с тези лъскави офиси, на всеки пет метра! ... По едно нещо може София да се състезава с Париж! Че има повече молове, бензиностанции, хипермаршета и банкови офиси!
А защо не си намалят заплатите и бонусите, както би станало във всяка една частна фирма? Сега ще вдигнат и лихвите, и този рекет се осъществява с помощта на държавата.
"Сухото" в портфейла ми, все още е без такса. Бурканбанк също няма такси по влоговете, преводите и тегленето.
:)
Крайно време е за една национална кампания за интернетбанкиране.
Много хора нямат представа какво удобство е това и колко е изгодно.
При 10-11% лихва ГПР от 20-21% си е живо лихварство, както и да го гледаме или наричаме... ;)
Това е сбъркана икономическа логика - банковите приходи от лихви намалявали, затова се вдигали таксите. Напротив, таксите трябва да падат, тъй като Европейската Директива за платежните услуги увеличава конкуренцията в сектора.
Затова и логично при по-конкурентен пазар е да се появяват платежни карти с все по-ниски такси, а не обратното. И това е факт, а родните банки са отново неадекватни: www.ipay.bg
Не е ли саморазрушителна логиката да си вдигаш таксите за да дойдат клиентите ти когато ТЕ -клиентите ти
Именно заради недостъпността на кредита не са в банките на първо място .Да бориш свитото кредитиране свито от страх с наливане на още повече страх е масло в огъня и няма да привлече никой но пък ще доведе до катастрофа и разместване в банковите среди л
Доста Банкери щепреквалифицират в маникюристи и така трябва да е в капиталивъм ми се струва
Да плашиш клиента редовно
веднъж втори път в капитализъм се възнаграждава с нулев бизнеси неплатежоспособност
Предвид че бг банките открай време са били неплатежоспособни това е никакъв проблем за тях и явно им е угодно така ,
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.