Красимир Атанасов, независим инвеститор
"Не бих се ангажирал с конкретни нива, но зад тази силна волатилност прозира нарастващото недоверие към еврото"Иво Толев, инвестиционен консултант
Лев и петдесет. Толкова достигна доларът във вторник. И макар нивото му да не е прецедент за последната година, бързото поскъпване само за седмици поставя няколко въпроса.
Какви са причините
В момента ръстът на долара се пренася в България през фиксирания курс на лева към еврото. Поскъпването му е по няколко причини, но основната е дълговата криза в еврозоната. Инвеститорите не вярват на европейските лидери и смятат действията им срещу проблемите за половинчати. Затова предпочитат да продават евро и да купуват долари.
Единната валута поевтинява и спрямо паунда и швейцарския франк. В същото време Федералният резерв на САЩ не даде индикации за ново печатане на пари (нещо, което пък може да се случи в еврозоната), което е в полза на долара. Инвеститорите са настроени и за възстановяване на щатската икономика на фона на двойната рецесия, която, изглежда, е надвиснала над еврозоната.
Заради предстоящите президентски избори догодина е доста възможно икономическата политика на САЩ да се окаже по-ефективна от неприложимите планове за фискална стабилност в еврозоната, с които излязоха европейските лидери миналия петък. Мерките вече почти седмица срещат сериозен отпор от множество страни и политически партии в Европейския съюз и е възможно никога да не бъдат приложени. "Резкият спад в курса на еврото през последните дни е доказателство, че валутният пазар най-накрая започва да отразява това, което реално се случва в еврозоната", обяснява Митул Котека от Credit Agricole, цитиран от Market Watch.
Прогнозите - в полза на щатската валута
В момента и българските, и чуждите анализатори имат леко противоречиви мнения за движенията на курса долар/евро, но в повечето случаи залаганията са в полза на зелените пари. Не липсват и мнения, че двете валути ще се изравнят (паритет), което означава 2 лв. за долар. Подобни нива и около 2.2 лв. имаше в началото на 2000-те, след което започна силната експанзия на единната валута, което се прехвърли и в България, за да видим долар за малко над 1.20 лв. в средата на 2008 г. Сега обаче водещите банки като Deutsche Bank и UBS очакват обрат - те прогнозират до края на 2012 г. еврото да се разменя срещу 1.25 долара (1.57 лв. за долар).
"Много неща могат да изравнят еврото и долара, в това число сурова икономическа рецесия, разпадането на еврозоната или фалитът на други държави освен Гърция", заявяват двете банки пред Wall Street Journal. Скот Матър от инвестиционната компания Pacific Investment Management е още по-краен в прогнозите си. Той предвижда обезценяване от още 23% да изравни единната валута с долара още през 2012 г.
През септември тази година той каза, че очаква еврото да падне до 1.20 за долар до края на първото тримесечие на следващата година и след последния спад до около 1.30 валутата застрашително се приближава до тогавашната му прогноза. "През следващите три до шест месеца залагам на сигурността на търговията с долара заради затрудненията на еврозоната", обяснява Матър пред щатския вестник. Заради все още нерешените фискални проблеми на САЩ в дългосрочен план инвеститорът запазва негативна прогноза и за бъдещето на американската валута.
Българските финансисти са по-умерени
"В разгара на кризата, която очаквам през 2012 г., не бих се учудил левът да стигне до нивата от лятото на 2010 г. около 1.60 лв., защото все още долaрът се разглежда като валутата убежище. Пътят дотам е малко по-сложен за прогнозиране. В момента мненията и позициите на много инвеститори са именно за такъв сценарий. Пазарът, както добре знаем, не обича да прави това, което всички очакват", коментира пред "Капитал Daily" Красимир Атанасов, независим инвеститор и портфолио мениджър.
Инвестиционният консултант Иво Толев не се ангажира с конкретна прогноза и акцентира по-скоро на несигурността и недоверието. "Не бих се ангажирал с конкретни нива, но зад тази силна волатилност прозира нарастващото недоверие към европейската валута. Съвсем резонно поведенческите настроения и донякъде желания ЕЦБ да пусне печатницата все повече се прокрадват", коментира той и допълва:
"Тези прокрадвания обаче могат да доведат до жестоко ограбване на всички спестители в евро. За съжаление не мога да изключа напълно подобни действия от страна на ЕЦБ. Това ще е временно спасение за еврозоната, но й "безценен" подарък за всички "прасета" в нея (страните от периферията на еврозоната - бел.ред). А за другите останали страни – скъпо удоволствие с евтин ефект. А след това..."
Какво е отражението в България (вижте тук)
Красимир Атанасов, независим инвеститор
"Не бих се ангажирал с конкретни нива, но зад тази силна волатилност прозира нарастващото недоверие към еврото"Иво Толев, инвестиционен консултант
Лев и петдесет. Толкова достигна доларът във вторник. И макар нивото му да не е прецедент за последната година, бързото поскъпване само за седмици поставя няколко въпроса.
21 коментара
Долара няма да поскъпва, еврото ще поевтинява.
Немога да определя коя е по стабилна валута според фундамента си. До 2008 год въпросът беше ще поефтинява ли ощe долара.
И еврото, и доларът поевтиняват. Еврото - по-бързо. Всеки може да го усети по джоба си - стоките поскъпват, заплатите не се увеличават.
Световната резервна валута не може да загине, но разни новоизлюпени - със сигурност може да дадат фира.
Да се надяваме, че рублата и юанът ще станат куРвертируеми валЮти, а подобни надежди са Запазена Марка за времето когато слънцето започне да изгрява от ЗАПАД, а парите от ИЗТОК.
Две неща са сигурни - долар е имало много преди еврото, долар ще има и много след еврото.
[quote#1:"Десен"]Долара няма да поскъпва, еврото ще поевтинява.[/quote]
Не се излагай. Еврото падна, но и доларът поскъпна.
Долар индексът качи 7% за месец и нещо, златото пада.
Сейфти бида ти е в долар. Още да правят дивотии в Европа и ще видиш няма ли да поскъпва.
[quote#4:"director_general"]Да се надяваме, че рублата и юанът ще станат куРвертируеми валЮти, а подобни надежди са Запазена Марка за времето когато слънцето започне да изгрява от ЗАПАД, а парите от ИЗТОК.[/quote]
Юана не може да стане конвертируем най-малкото защото Китай не смее да го освободи. Рублата я забрави, ако ще слънцето да изгрява и отдолу.
[quote#3:"mto"]И еврото, и доларът поевтиняват.[/quote]
Срещу какво го виде долара да поевтинява напоследък?
Мдаааааааааа. Стойността на долара се крепи на стратегически самолетоносачи, а еврото - на надеждите на инвеститорите, които напоследък се топят като гергьовденски сняг. Да беше германска марка, та да има реална икономика зад себе си, а то евро - тук-таме икономика, гарнирана със средиземноморски държавни разходи и крив трудов пазар.
Ако в ЕЗ се задействат със спешни действия за спасяване на еврото и не печатат нови пари в краткосрочен план еврото ще поевтинее. Ако не предприемат реални действия и/или печатат пари еврото ще се обезцени стремглаво.
Всичко това ако в САЩ спрат да печатат ще е по ясно изразено. Доларът ще расте спрямо еврото а от там спрямо лева разбира се. Това пък ще развърже ръцете на американците да понапечатат още малко. В краткосрочен план доларът ще расте въпреки това.