Япония и Китай ще търгуват без посредничеството на щатския долар
В момента около 60% от търговските сделки между двете страни се уреждат в американската валута


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Правителствата на Китай и Япония приеха пакет от спогодби, предназначени да заздравят търговските връзки между втората и третата по големина икономики в света. Това стана ясно днес след като японският премиер Йошихико Нода се срещна със своя китайски колега Вън Цзябао в Пекин. Пакетът от мерки ще укрепи статута на китайския юан като международна валута и ще премахне главоболията на японските компании, които търгуват с Китай, предадоха световните агенции.
В основата на сключените споразумения е дирекната търговия на стокити, деноминирани в японски йени и китайски юани, без да се използва посредничеството на американския долар, което дългосрочно ще намали влиянието на американската валута в най-бързо развиващия се регион на света.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
След покупката на Ф-35, Япония подава маслиненото клонче на Пекин - призна официално юана за една от резервните валути.
Невероятен коледен подарак !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Напълно разбирам намръщеното лице на японския премиер преминавайки пред почетната рота.
Аз се чудя азиатските икономики ако вземат, че се обединят, така щото напоследък нали е модно- ей на СЬ#З голем колкото ТИТАНИК си имаме в Европа, САщ с кого шъ съ обединява?????????????с Русия- хи,хи, ми натам отива!
Много хубава новина!
"Втората и третата икономики в света" започват да отказват зелените непокрити хартийки.
Ако някой пък не знае, САЩ на това се държат - именно, че печатат милиарди и милиарди непокрити хартии. Те това произвеждат всъщност - произвеждат долари - и благодарение на тая спекула са "първата" икономика. САЩ единствени могат да си позволят това печатане с грандиозни размери, без да предизвикват инфлация, тъй като са наложили доларът като световна валута - той всъщност е продукт за износ. Фед печата - светът купува. Продават доларите навън и така изсмукват ресурсите на планетата, както и експлоатират всички останали.
Именно непокритият долар е коренът на целия “балон” на виртуалната икономика, който беше надуван 30 години, и сега се спука. Спука се контролирано и изчислено от същите спекуланти, така че да унищожи останалите икономики, не тях.
Но тая откровена спекула можа да продължава само докато доларът е световната обменна валута.
Китай и Япония явно започват да взимат сериозни мерки срещу...
Успех!
Да не ги ударят по ръчичките?!
Преговорите между Пекин и Москва на практика приключиха и се чака избора на новия/стар президент за да се подпише аналогично споразумение, като се дава приоритет на юана, като разчетно средство при ВСИЧКИ разплащания между Китай и Русия...
Това е положението, Поднебесната вече диктува правилата на играта....
До коментар [#2] от "dol":
На САЩ не й трябва да се обединява с никой! Те са си самодостатъчни! Най-голямата икономика нямаща равна на себе си! Доларът е световна валута, не защото това е решено от Пленума на ЦК на КПСС, а защото има доверието на милиони инвеститори по целия свят, които държат спестяванията си в долари, а не в монголски тугрици.
До коментар [#6] от "Само Левски":ти от шега не разбираш ли?това обаче СССР- САщ -Студена война е вече доста демоде. Русия е капиталистическа икономика. е, като не ти харесва със СССР, дай да я обединим тогава с комунистически Китай.
И това се случва на фона на ясните сигнали от Пекин, че поне в следващите 6 месеца, няма да коригира курса на юана...говорител на китайската национална банка заяви, че в средата на 2012 г. ще се направи анализ на световните финансово-валутни проблеми и ще ес прецени необходимостта от промяна...
Исламабад. Народната банка на Китай и Държавната банка на Пакистан подписаха в Исламабад тригодишно споразумение за взаимна обмяна на своите валути на стойност 1,58 милиарда долара/т.н отказ от долара във ззаимните разчети/. Споразумението може да бъде удължавано по взаимно съгласие.
От Народната банка на Китай съобщиха, че тази мярка е насочена към активизиране на двустранното финансово сътрудничество, към подпомагане на търговията и инвестициите между двете държави и съвместното осигуряване на финансова стабилност в региона.
От 2008 г. насам Китай подписа 14 подобни споразумения с правителствата и банките на Южна Корея, Малайзия, Беларус, Индонезия, Аржентина, Исландия, Сингапур, Нова Зеландия, Узбекистан, Монголия, Казахстан, Тайланд ,Сянган (Хонконг) и Япония.Предстои подписване на такова споразумение с РФ,Бразилия,Венецуела,ЮАР и Индия.
И Либия искаше да заобиколи долара и еврото?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.