Държавният надзор обеща повече защита за потребители на финансови услуги
Няколко законодателни промени, специален сайт и повече информация са основните мерки


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По-голяма защита на потребителите, специален сайт и телефонна линия за информация обещаха от Комисията за финансов надзор (КФН) на хората, които използват финансови услуги в небанковия сектор. Това съобщиха председателят на надзора Стоян Мавродиев и членът Антония Гинева. Те посочиха още няколко мерки, с които искат потребителите да са по-информирани и по-защитени. Сред плановете им са и промени в няколко закона и наредби, голяма част от които са подготвени на база оплаквания, получени в комисията.
Основните законодателни промени ще са в Кодекса за социално осигуряване, Кодекса за застраховането и Законът за публично предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). В социалния кодекс се предвижда най-накрая да бъдат въведени мултифондовете – при тях осигуряващите се в частен пенсионен фонд могат да избират по какъв начин да се управляват парите им – с по-висок риск в акции, консервативно – основно в депозити и облигации, или балансирано, като комбинация от двете. Засега не е ясно дали мултифондовете ще бъдат като начало само в доброволното осигуряване, каквито планове има от над 5 години насам, или едновременно ще се въведат и в задължителните универсални и професионални схеми.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Не им ли е неудобно, само пароле, пароле..
КФН да си отвори собственият сайт и да провери каква информация са публикували като статистика за Капиталовия пазар за 2011 г. Нищо няма там, само за един файл са им стигнали силите, и то скучен/ зле поднесен, с инфо дето не си струва времето за четене: http://www.fsc.bg/2011-bg-712
То да имаше кой знае каква търговия, да каже човек че я продават информацията, но май просто изобщо не им пука.
От поднадзорните им лица единствено при застраховането се вижда че някой нещо прави, но за пенсионни фондове и капиталов пазар най-добре да си траят, докато не свършат нещо, че са голямо зле!
Първи вариант - двустълбова система с първи стълб НЗОК и 8% вноска, като касата покрива основния пакет услуги, а фондовете формират втори стълб.
Втори вариант – тристълбова система с първи стълб НЗОК и 8% вноска; втори стълб – задължителен допълнителен с 2% вноска от работодателя, като този стълб бъде управляван от здравните фондове и трети стълб – доброволен, управляван отново от частните дружества.
Третият вариант е т.нар. социално-пазарен модел, прилаган от Холандия. При него има два вида вноски - задължително участие на гражданите в осигуряването с гарантиран пакет от услуги, и доброволно участие на гражданите на свободния конкурентен пазар за покупка на допълнителни осигуровки извън гарантирания пакет. Фондовете се конкурират по размера на втората вноска и допълнителните услуги, които предлагат.
Преди да заеме този пост, Мавродиев е участвал в различни дружества, регистрирани в офшорни зони (Вирджински о-ви, Сейшелите, Остров Ман и др.), известни със своята непрозрачности осугиряващи анонимност, с облекчена регистрация и отчетност.Тези зони се използват за пране на пари от престъпна дейност – трафик на хора, проституция, наркотици;
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.