Швейцария разследва 12 топ банки за манипулиране на LIBOR
САЩ, ЕС и Великобритания също правят проучвания в тази посока
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Швейцария разследва 12 американски, европейски и японски банки заподозрени в заговор за манипулиране лихвените проценти, при които банките се кредитират помежду си (LIBOR), предаде "Ройтерс". Още повече, че тези лихви се приемат за бенчмарк при определянето на лихвените проценти по различни ценни книжа за трилиони долари.
Швейцарската комисия по конкуренцията (COMCO) заяви, че е получила информация за възможни тайни споразумения между търговците на деривати, обвързани с Лондонския междубанков лихвен процент (LIBOR) и Токийския междубанков лихвен процент (ТIBOR).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
За сетен път се потвърждава максимата,че парите цвят нямат :-)
Бой! Да не барат само Евролибора, че ще ми объркат ипотеката, педалите!
Публикувано през m.capital.bg
може би са съгласували поведението си, като по този начин са оказвали влияние върху тези лихвени курсове в тяхна полза........
поредно доказателство,че ако си пиеш питието с някой и просто разговаряш може непринудено да достигнете до неформални договорки.....без да могат да се докажат.Е после защо все по малко хора вярват на политици,банкери и европарламента.
Дали ще е Либор или собствените лихвени проценти... разлика няма :) Крайният потребител на финансовите средства ще плати сметката.
Кой казва, че нямало и зрънце истина в теорията за световната конспирация?
Поне от 2008г. насама LIBOR индекса не отразява реалните потоци на финансиране в банковата сфера, особено процентите публикувани за периоди повече от месец. Цените на предложеното междубанково кредитиране са чисто теоретични и за публикуването им няма изискване да са базирани на реални сделки. Това отваря вратата за манипулиране на публикуваната статистика, особено като се вземе предвид, че по-голямата част от финансовите деривативи (най-вече евродоларовите фючърси) зависят директно от LIBOR, а не от официалните лихвени проценти. Затова и монетарните инстументи на централните банки не са особено ефектвини напоследък...
Не съм компетентен достатъчно,но след като се говори са трильони долари една десета или стотна от процента на Либор не е ли достатъчна за милиони или милиарди долара печалба.И дали това не е повлияло на "световната криза"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.