Бюджетният дефицит през февруари е достигнал 565 млн. лв.
Бюджетните разходи са се увеличили заради "усилията за ускоряване на усвояването европейските средства", отчита Министерство на финансите
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Към края на февруари бюджетното салдо по консолидираната фискална програма е отрицателно и възлиза на 565 млн. лв., съобщи Министерство на финансите. Отрицателното салдо е формирано от дефицит по националния бюджет в размер на 327.6 млн. лв. и по европейските средства в размер на 237.4 млн. лв. За същия период на миналата година бюджетния дефицит е бил 750.5 млн. лв.
Постъпилите приходи и помощи към края на месец февруари са в размер на близо 3.7 млрд. лв. или 12.8 % от разчетите за 2012 г. В сравнение с първите два месеца на миналата година отчетените приходи бележат номинален ръст от 11.5% (378.4 млн. лв.), което според финансовото ведомство се дължи в най-голяма степен на ръста на приходите от ДДС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Бюджетния дефицит е последица от сегашната властващата икономическа утопия е, че е възможно полезно ползване на „Незлатни пари” при условия на запазен стар, от време със „Златни пари” начин на държавно финансово управление, който е НЕПРИГОДЕН за стопанство с „Незлатни пари”.
Животът доказва, че приложението на това утопично поведение подсигурява развитие на диспропорции и (при достатъчно време) криза.
При сегашните условия, пълноценното обществено развитие в България е възможно само при спазване на приети правила за българско държавно финансово управление, което да е ГОДНО за „Валутен борд” с „Незлатни пари”.
За недоразбралите - резервът е около 4.4 млрд. лв.
Публикувано през m.capital.bg
Рецесията няма да прости и на бюджета. МФ намали прогнозите си с 3 млрд. лева за БВП и очакваме да обясни откъде ще компенсира 900 млн. спад в приходите
А бе разходи, разходи, а кога ще има и приходи??? Че иначе изгребахме резерва и ще си спомним Жан Виденов!!!
Както е тръгнало, да няма Жан Борисов или пък Бойко Виденов?????
До коментар [#3] от "forumer":
В сряда ще гласуват продаване на държавни ценни книжа навън за 850 млн. евро, т.е. нарастване на дълга /зам.министъра на финансите го казва в свое интервю на страниците на в.Капитал/. ДянкоФ сигурно ни води към фалит и големи и заробващи външни заеми, навярно от СБ и МВФ.
Plamitus
Даста сте неинформиран.
Публикувано през m.capital.bg
Днес се очаква премиерът да обяви съставянето на коалиционен кабинет
Според мен има някаква вероятност да започне излизане от кризата, но е задължително правителството да направи "некои" компромисчета"
- Да се спре временно борбата със сивия сектор. Един добре функциониращ сив сектор представлява алтернатива на безработицата.
- БНБ да се опита да разбие мъглявината приличаща на банков картел за ограничаване предлагането на неадекватно високи лихви и такси.
- Сключване на предпазно споразумение с МВФ, за увеличаване сигурността и доверието в макроикономическата стабилност на страната.
Явно е, че запазване и създаване на повече работни места и подобряване на достъпа до финансиране няма да има. Затова трябва да се продължи ефективното използване на публичните разходи.
- За да се подобри инвестиционният климат да се вдъхне живот на икономиката е нужно задължително подобрение на бизнес средата, реформа в администрацията. За съдебната власт вече е късно да се направи нещо - няма време.
- Балансираният бюджет е хубаво нещо, но в условия на криза често пъти е вреден. Дянков най-после да влезе в час, защото и на него времето свърши.
- дефицит от 2,5 - 3% няма да застраши финансовата стабилност на България, но ще облекчи донякъде тежестта на кризата върху хората.
Три години минаха, би трябвало някой от тези малоумници да е "прогледнал". Инатът не е хубаво нещо. Особено, ако е магарешки:)
Логиката на правителството е протекция на големите играчи и монополите, за да удържат да не продължават с нови масови съкращения. Дребни и среден сектор ще избута на мускули сам, нищо, че го притискат с нови лицензи и регулации. Той е като хлебарките - винаги оцелява с малко трохи. На него не може да му се разчита за предизборно финансиране.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.