Последните 12 месеца са донесли леко увеличение на парите, които повечето българи са спестили за втора пенсия, показват изчисления на "Капитал Daily" по данни на Комисията за финансов надзор. Седем от общо девет универсални фонда, които са задължителни за родените след 1959 г., имат доходност над нулата от март миналата година до петък. Загуба обаче отчитат "Бъдеще" и "ДСК–Родина", а за други като "Доверие" и "Ай Ен Джи" промяната нагоре е минимална (виж графиката).
На загуба
На практика обаче почти няма пенсионен фонд, в който парите на осигурените да са реално нараснали – причината е, че за този период инфлацията е изяла част от тях и дори положителна доходност не е успяла да я надмине. По данни на Националния статистически институт (НСИ) поскъпването на живота на годишна база до края на февруари е 2%. Данни за март все още няма. Единственият универсален фонд, който надминава инфлацията, е този на "ЦКБ-Сила" с 2.88% доходност.
При професионалните, в които се осигуряват работещите при тежки условия, резултатите като цяло са по-добри с изключение на "Бъдеще", който има 10% загуба за 12-те месеца до края на март. Лошо се представя и доброволният фонд на "Пенсионносигурителен институт" с над 5% отрицателна доходност. В различни посоки са резултатите на доброволните схеми, които имат най-малко ограничения при инвестиране. Там резултатите варират от доста над 3% загуба до малко над 3% печалба от инвестиции.
Впоследните седмици световните пазари на акции отбелязват рекорди по ръст и това според представители на пенсионните компании е подкрепило доходността им в началото на годината.
Риск и доход
"Определено някои пенсионни фондове направиха прилична доходност от началото на годината – това са тези, които рискуваха и купиха акции. Ние обаче сме доста по-консервативни и повишението на борсите не ни се отрази така", коментира Иво Захариев, директор "Инвестиции" в "ДСК–Родина". Той отбеляза, че в нестабилната икономическа ситуация не е сигурно доколко тази добра доходност ще се задържи. Според Захариев Европа все още не е подходящо време за инвестиции на фондовите й борси.
В петък Евростат обяви, че инфлацията в еврозоната е 2.6% за март при заложен лимит 2% от Европейската централна банка. Причината за ръста й е повишението на петрол, а това може сериозно да забави икономиките на Стария континент.
Инвестициите
Данните за структурата на инвестициите на големите пенсионни компании показват не много голяма промяна на стратегията им в сравнение с 2010 г. Към края на миналата година фондовете на "ДСК Родина" имат доста инвестиции зад граница, като много от тях са обвързани с щатските борси и са под формата на дялове от борсово търгувани фондове. Това са колективни инвестиционни схеми, които следват почти плътно движението на различни класове активи като акции от индекс, стоки, акции на компании от определени сектори.
При "Доверие" залагат на акции от "Софарма", "Монбат" и "Албена", показва справка в отчетите. Това бяха и компаниите, които предишната година също се радваха на интерес от пенсионните фондове. И трите фонда на "Доверие" имат доста чужди инвестиции, с най-голям дял сред акциите са тези на "Нестле" - близо 0.8% от активите за всеки фонд.
Срокът за публикуване на инвестиционните портфейли е 31 март, но до редакционното приключване на текста в петък само част от компаниите бяха обявили инвестициите си.
Пенсионното дружество "Бъдеще" сериозно пострада от инвестиции във взаимни фондове на "Стандарт асет мениджмънт", направени още преди няколко години. В началото на декември то поиска да изтегли вложението си, но под предлог че няма достатъчно пари, от управляващото дружество така и не са платили цялата дължима сума, която общо е над 1.3 млн. лв. Само за последните 12 месеца три от взаимните фондове имат над 40% загуба, а консервативният има над 20%. Той обаче е на -77% от началото на годината. Част от тези загуби са калкулирани в доходността на пенсионните схеми, управлявани от "Бъдеще". Изтеглянето от инвестиции в "Стандарт АМ" съвпадна с промяна в собствеността на "Бъдеще" - регистрираната в Люксембург компания "Медианет" на адвокат Тодор Табаков вече получи разрешение от КФН да придобие пенсионното дружество.

Последните 12 месеца са донесли леко увеличение на парите, които повечето българи са спестили за втора пенсия, показват изчисления на "Капитал Daily" по данни на Комисията за финансов надзор. Седем от общо девет универсални фонда, които са задължителни за родените след 1959 г., имат доходност над нулата от март миналата година до петък. Загуба обаче отчитат "Бъдеще" и "ДСК–Родина", а за други като "Доверие" и "Ай Ен Джи" промяната нагоре е минимална (виж графиката).
15 коментара
Това е още един балон ,който ще се спука,когато дойде време първите пенсионери осигурени на 2 места да взимат пенсия. Просто още не е на дневен ред за да се разбере че в България пенсионер с 2 пенсии е непостижимо. Само че ще е късно, какато и за всичко друго досега.
А бе то инфлацията изяде парите за първа пенсия, вие се тревожите за втората...
В САЩ, блу-чиповете се огънаха (система за натрупване на пенсионните вноски в действащи заводи, които произвеждат и компенсират инфлацията), Вие искате да имате сигурна пенсия в държава, която има кретаща икономика и сериозни разсрочени дългове за плащане. Както е тръгнало, след 20 години, вместо да се тегли пенсия от сребърен фонд, ще се тегли по един "сребърен куршум".
С ужас разбрах че преди шест год. съм направил "личен избор" с което съм си прехвърлил фонда в ДСК-РОДИНА. Аз такова нещо не съм подписвал. След това от НАП, на два пъти ми отказват промяна на фонда в ИНГ. Според мен Парите в чуждите фондове (макар и на загуба) са с истинско покритие - т.е. съществуват, докато другите...
Публикувано през m.capital.bg
1211 – Измамата принудителни задължителни “частни пенсионни фондове” 1211-mega-fack-private-funds/
911-mega-fack-private-funds-investments/
chilean-failure/
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2012/02/23/
911 – Къде принудителните задължителни „частни пенсионни фондове“ са инвестирали парите на данъкоплатците
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2012/02/04/
Финансовите пирамиди на Пинера – успех за организаторите на пенсионната система от Чили, измама за цялата планета
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/
Да не се прайте на луди,че инфланцията е ниска и стабилна от доста време вече...Просто идеята на тъпото-ЗАБЕЛЕЖЕТЕ! "задължително,допълните но,доброволно пенсионно осигуряване" никога не е била накрая някой да си вземе заделяните пари!Цялата работа ви е такава,тъпанари....
До коментар [#4] от "0888571682":
Да,защото ако не изявиш желание и не подпиш с някой от фондовете,те разпределят служебно на случаен принцип...само,че никой не излезе да информира за тези неща...всеки месец 12 лева отиват пак някъде майната си...
От деня на съзнаването на пенсионните фондове до днес няма един такъв който да генерира доходност за клиента положителна нетна възвращаемост защото са са създадени с цел крадене и разграбване .
2 трилиона лева чист доход е разграбен и изпарени .(виж бонусите на мениджърите управляващи ги и таксите по прехвърляне и пр.)
Още ли си вярвате че имате пари в частните задължителни пенсионни фондове и че няккога ще вземете нещо смислено от тях
Поредната държавно регламентирана пирамида на БКП
Целта на тези фондове е да ги ограбят. Уж ни "управляват" парите, а в същото време карат луксозни джипове и взимат големи заплати на наш гръб. Когато дойде време да изплащат пенсии тези пари или няма да ги има или ще са се обезценили и нищо няма да може да се купи с тях.
Задължителното осигуряване в частни пенсионни фондове да се премахне. Фондовете да бъдат освободени и хората да могат да си изтеглят парите от там.
Тогава ще си проличи, че те са истински Понци схеми.
Това са откровени мошеници и измамници.Това което направи СДС уби България.Това са долни изроди и дано откраднатото дадат за да лекуват деца и внуци.Божков си го получи ред е на драгалевския мангал.