Просрочията скачат при свито кредитиране
За месец лошите и преструктурирани заеми са се увеличили с почти 400 млн. лв.
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
е делът на лошите и преструктурирани заеми
в края на март
Март донесе ръст на кредитите. Той обаче е по-голям при тези с просрочия и не толкова голям в новоотпуснатите заеми. Това показват данните на БНБ към края на март 2012 г. След двумесечения спад през януари и февруари банкери заложиха на раздвижване на кредитирането през март-април, очаквайки да се проявят резултатите от маркетинговите кампании на банките от края на февруари - началото на март с по-добри данни. Освен това се посочваше и че първите два месеца на годината по принцип са по-слаб период.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Нека малко да забравим за кредити. Имам предвид за няколко години. Кредитът е нужен, когато пазара се разраства бързо и не можеш да му насмогнеш. В момента няма такава ситуация и не се очертава. Сега по- трудно се изкарват пари и по не знаеш дали ще се справиш.
Нека и малко по-добре се балансират взаимоотношенията. От гледна точка на фирмите ресурсът е скъп, да не говорим, че рискът е доста добре прехвърлен върху клиентите, с любезното съдействие на законодателя.
Друг проблем огромното количество лъжи, които банките продължават да артикулират. Практически всяка реклама е лъжа. Самата дума "лихва" е лъжа. Лихва е това, което се нарича ГПР. Забравете думата "лихва", тя няма никакъв смисъл. После, вижте колко е това ГПР, прочетете произволен банков договор и ще разберете защо не е време за кредити.
Без кредити няма икономика,философията на кредитиране у нас е сбъркана априори.Банката одира "клиента",не го вижда като партньор,а като жертва.И при първия труден момент духва в неизвестна посока.
До коментар [#2] от "diana_stamatova":
Не е само у нас, а в цял свят. По "западен" модел.
Частичен банков резерв - неморална парична система.
Пълен банков резер. Златно обезпечение на парите - истинска банкова система, коята е партньор на предприемача.
Повечето банки в България, под една или друга форма са собственост на Ротшилд.
Сегашната системата е обирджийска, и съществува от 300 години.
Наистина е изумителна, ширещата се финансова посредственост, която индоктриниращото образование и масмедии са успели да наложат в съзнанието на огромен процент от човеците по земята.
Няма угодия и това е.Когато дават кредити що дават когато не дават що не дават.Не мога да разбера какво искате?Някой да ви даде пари колкото ви трябват а да ги върнете когато решите?Пийте си хаповете редовно и престанете с това мрънкане че все нещо ви пречи.Отиваш в банката чуваш условията и като не ти харесват си излизаш.Няма да има нова кола или жилище и толкоз.Ама искате да имате и ако може безплатно.Е няма да стане продължавайте да си мрънкате никой не се впечатлява.Ако искате си направете съюз на лузърите и неудачниците или на прецаканите.
До коментар [#4] от "nedyalkodonev":
Златното обезпечение изцяло игнорира социална държава .
At the end of the day you should really make you mind what is going to be :
Welfare state
or Golden standart
They can not coexist both in ecoonometrics.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.