Ефектите от потъващото евро
Българските износители ще станат по-конкурентни, но ще се внесе инфлация, а спадът в цените на горивата ще бъде ограничен
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Политическите сътресения в Гърция се прехвърлиха върху всички финансови пазари през последните дни. Те изпратиха еврото до четиримесечно дъно спрямо долара, а доходността по смятаните за по-сигурни немски и американски държавни облигации започна да се понижава. Тази по книжата на заплашените от гръцката зараза Испания и Италия пък расте.
В тази динамична ситуация всякакви дългосрочни прогнози за пазари и ефекти са трудни. Но дори и в момента сътресенията в Гърция вече пряко или косвено се усещат и от българските фирми и потребителите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
53 коментара
Е, уморих се да пиша мнения под глупави статии. След "големия" спад на еврото от 1.35 примерно до 1.27 щ.долара, само да припомня, че при въвеждането на еврото преди има-няма десетина години (масово се използва от 1.1.2002) курса беше под 1 долар за 1 евро. Така че няма да е за първи път, тамън и по-лесно ще се смята. Нищо толкова фатално няма да стане, ако курса падне малко - даже може и пари да се изкарат...цените на всичко се движат нароре/надолу, затова е пазар, това е нормално.
"Прогнози, които се сбъдват"
Мотото на в.Капитал освен самоуверено, струва ми се вече стана немислимо. На първо място, защото май никой вече не се наема да прави прогнози за каквото и да е. (като изключим факта, че явно като цяло /за мнозинството от хората/ ще става все по-зле). И на второ - защото май в.Капитал съшо избягва да прави прогнози.
Но какво да се чудим. Хората времето за след 2 дни не могат да прогнозират точно, въпреки, че му влияят само обективни фактори, та пазар, цени и прочие ли, дето се влияят от слуххове, спекуланти, влияния и какви ли още не субективни и ирационални фактори.
Статията е хубава. Без да прави конкретни прогнози, дава много натрупани факти и следствия, от случващото се в света на еврото, юана и долара.. ! Който може - да мисли!
То добре, че не прави прогнози, щото като гледам как тълкува фактите за поскъпващия долар... ще си има разправии с главния редактор. :))
В. "Капитал" на 15 декември 2011: "Местните износители към страни, които оперират предимно с щатски долари, могат да бъдат затруднени от високата стойност на американската валута."
Христо Съйнов в "Капитал" на 16 май 2012: "За компаниите, които изнасят в долари, това е добра новина, тъй като продукцията им ще е по-конкурентна."
Абе, г-н Съйнов? Как точно скъпият долар ще направи доларовия експорт конкурентноспособен?
До коментар [#5] от "tamada":
[quote#5:"tamada"]Как точно скъпият долар ще направи доларовия експорт конкурентноспособен? [/quote]
Чрез поевтинелия лев - за всеки долар, който им плащат срещу изнесените стоки, получават повече левове/евро. Могат да намалят цените в долари без приходите им в левове да пострадат.
До коментар [#6] от "Яна":
Зависи от продуктите. Ако са енергоемки, това може да има и обратен ефект.
Зарежете тези умозрителни конструкции - пазара е толкова многообразен, че не е коректно да се правят еднозначни обобщаващи твърдения.
Слабото евро прехвърля тежестта с фиксирани доходи (пенсионери, държавни служители, на колективен трудов договор в частни и държавни компании и пр.). Дори и да получат индексации, времевият лаг ги подяжда.
Ако Гърция излезе и започне да ни конкурира това ще е истинската причина да започнат нашите олигарси да наблягат на 'евтината работна ръка' като довод за инвестиции ако искат да правят печалба.
До коментар [#7] от "k_":
E, ще внесем малко инфлация, но и стимул да търсим повече енергийна ефективност…
На „прехвърлянето на тежестта” и на лаговете в приспособяването се дължи стимулиращата сила на инфлацията – разбира се временна и предразполагаща към пристрастяване.
До коментар [#9] от "Яна":
За нерегийната ефективност - съгласен. Нищо не помага повече отколкото високите цени на енергията.
Европейските лесни пари за тая цел са си откровен грабеж.
Из министерства и общини вече се търкалят проекти по "енергийна ефективност" за смяна на крушки и кабели по институциални и училищни сгради за подмяна на лампи и кабели и всичките над 1милион лева!
Да им е сладко, ама като свърши и тва аджо пак ще ревнат да им "спасяват индустрията", дето вече ще се е научила, че монтирането на една лапма струва 200лв.
Лесните европейски пари в момента нанасят дългосрочни поражения върху балгарската индустрия и селско стопанство сравними само с ембаргото над Югославия на времето като водят до концентрация на капитал в откровени политически обвързани мошеници, прокарвайки канали за невиждана досега корупция затварянето на които след време ще бъде почти невъзможно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.