ОИСР: Частното осигуряване става по-важно от държавното
Пенсионните фондове обаче са на загуба в кризата
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Най-доброто решение за осигуряване на адекватни доходи за пенсионерите ще са частните пенсионни фондове, които в много случаи ще станат и задължителни, още повече, че нарастващата продължителност на живота изпреварва повишаването на възрастта за пенсиониране. Това са основните изводи от доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщи Ройтерс.
От базираната в Париж организация заявяват, че перспективите пред днешните и утрешните пенсионери в 34 страни-членки не са обнадеждаващи. Те ще бъдат принудени да работят по-дълго, за да се пенсионират и отгоре на това ще получават по-малки държавни пенсии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Проблемът е че не са достатъчно гарантирани. Контролът на държавата по използването на тези средства е неадекватен. затова когато се постави миналата година да се включат в доплащането за ранното пенсиониране на 1 и 2 група се оказа че парите ги няма и не са донесли очакваната доходност. Така отново се отложи използването им.
Аман от задължителни осигуровки. Погледнете доходнастта на частните пенсионни фондове.
Въобще, вече пенсионният модел трябва да се ревизира. Пенсията не трябва да е близка до последната заплата на човека, а просто минимално заплащане - колкото да има какво да яде грубо казано. Който иска повече сам да си прави където иска и както иска осигуряване - влогове, имоти, акции.
Сегашният вариант е, да ти взимат 1/3 от дохода с обещания за светло бъдеще, когато вече едва ще може човек да върви - така и така пенсионната възраст се увеличава.
До коментар [#1] от "mak":
Напротив, парите не са донесли доходност просто защото никога не са внасяни. Зашото Ковачки и подобни не са внасяли осигуровките дори на малката официална част от заплатите на хората си. И понеже внесените суми са мизерни, пенсията също би била мизерна.
А за хората на които коректно са им внасяни вноските, пенсията им излиза над 700лв средно. И това при не чак толкова високите заплати в тези браншове.
Поредната пропагандна статия !!!
Ще стане по-важно, защото някои хора ще подкупят депутатите да го направят по-важно. Тези частни пенсионни фондове са Понци схеми. Целта им е да ни взимат част от дохода, да го инвестират в техните предприятия, че и да взимат такси от него. Когато дойде време да получиш пенсия от такъв фонд ще се окаже, че е фалирал или цените са се вдигнали толкова, че парите в тези фондове не струват нищо. После ще ти кажат, че не си внасял достатъчно.
Пълна измама са тези фондове. Трябва да бъдат само доброволни, а не задължителни. Пенсионерите винаги могат да получат само толкова, колкото икономиката в момента може да им осигури. Ако икономиката е слаба, парите в сметките им няма да струват нищо.
Да се коригирам, че избързах с коментара:
Пропагандни са изводите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), а не статията.
"Административните разходи също представляват значителна грижа за политиците, които трябва да убеждават електората си в необходимостта от частно осигуряване. Таксите често изяждат между 20 и 40% на индивидуалните пенсионни вноски, се казва още в доклада."
ите) системи имат 1% разход за управление, а частните фондове вместо да управляват и натрупват, изсмукват средствата на бъдещите пенсионери и ги капитализират, но в сметките на висшия им мениджмънт..
Това изчерпва всичко. Разходопокривните(солидар
За сведение на осигурените в някой от капиталовите стълбове в България. Нашите сладури са постигнали отрицателна доходност по партидите от над 20%.
Пенсия от фондовете?
Смях в залата. Единствените обезпечени ще бъдат членовете на бордовете на директорите на пенсионноосигурителните дружества, но те пък ще "работят" до дълбока старост.
До коментар [#6] от "Graf":
За ваше сведение, доброволните фондове в българия от началото си до сега са постигнали средно 1-3% ПОЛОЖИТЕЛНА доходност. И това е напълно нормално, средното за европа за 30 годишен период е 2-3% положителна доходност.
[quote#7:"m17"]За ваше сведение, доброволните фондове в българия от началото си до сега са постигнали средно 1-3% ПОЛОЖИТЕЛНА доходност.[/quote]
Номиналната доходност по години е такава:
2006: 8,21%
2007: 17,52%
2008: -25,48% - Тук предишната "доходност" е изядена напълно, а инфлацията си е свършила допълнително работата.
2009: 7,26%
2010: 6,02%
2011: 0,03
Реалната доходност е постигнатата номинална минус инфлацията.
Реалната доходност на фондовете трябваше да ни бъде съобщена през 2010 година, но предвид стряскащите числа КФН направи промени в:„Изискванията към рекламните и писмените информационни материали на пенсионните фондове и на пенсионноосигурителните дружества по чл. 123и, ал. 2 и чл. 180, ал. 2, т. 1 и т. 2 от Кодекса за социално осигуряване” и задължението им да ни осведомяват за РЕАЛНАТА доходност от вноските ни се пренесе за 2015 година. Не е трудно обаче да се изчисли "доходността", та приказките за успехите на фондовете ги продавайте на друг.
До коментар [#8] от "Graf":
И като добавим в сметката 5% такса, които си удържат от вноските, "доходността" си остава за осигурените стабилно отрицателна, а доходите са за фондовете...
Добре са си пенсионните фондове.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.