Лихвата по испанските облигации достигна 15-годишен максимум
Мадрид събра 2.2 млрд. евро от пазара при значително по-неизгодни условия


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Испания пласира днес средносрочни облигации за 2.2 млрд. евро, като лихвата по 5-годишните книжа достигна 15-годишен максимум на фона на очакването правителството официално да получи финансова помощ до 100 млрд. евро от еврозоната за банките си, предаде Ройтерс.
По-късно днес се очаква правителството да представи първия одитен доклад за състоянието на испанските банки. От него ще зависи каква част от обещаните 100 млрд. евро ще бъдат отпуснати на Мадрид.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Точно поради тази причина, скок на лихвите по облигациите, никой освен Гърция, не искаше спасителни помощи. Нито Португалия, нито Итландия, нито Испания, но ги принудиха да поискат такава. Уж за всеобщо благо, за да се спестят бъдещи проблеми на ЕС и ЕЗ...Сега никой няма да иска да инвестира, а инвестиралите вече ще започнат да изтеглят капиталите си. Лихвите ще растат, задълженията също. Безработицата ще се увеличава, а заплатите ще намаляват. Вече става проблем да си намериш работа в нормална държава, не само от конкуренти поляци, ами и от прииждащи пълчища от Испания и Италия(новата жертва на която ще набутат около 330 милиарда).
Тъй тъжен сутрин е кенефът,
Нелепо плочките мълчат
Разделят се лайното и човека
И всеки тръгва сам по своя път…
Човекът по дела човешки
Със другите подобни същества,
Лайното по тръбите тежки,
Надолу, с другите лайна…
След час човекът вече огладнява
Забравил е за своето лайно
Лайното също го забравя
Тъй, сякаш те не са били едно
А може би скръбта е неуместна
И може би така е по добре
А може и отново да се срещнат
Там нейде сред лазурното море…
До коментар [#1] от "Vince Mircheff":
Утре да не забравиш 12 часа пред джамийката да се помолим заедно
Не е добре ...но надеждата умира последна...
Интересно, като казват за Испания, Гърция, Португалия и т.н. че 7% са непосилна лихва, защо не казват колко % е лихвата за България ?
А за частни лица - в България ?
Сега държавните власти поемат парични дългове за да може временно да преодолеят последици от свое непригодно за „Незлатни пари” държавно финансово управление.
Посоченият финансов недъг е особено важна причина за развитие на сегашната световна стопанска криза.
Новият дълг временно отлага критични държавни финансови проблеми за сметка на по-големи бъдещи щети за участници в стопански живот.
За успешно спасение е потребно прекратяване на причината, която създава стопанска криза.
Тези стопански проблеми са успешно разрешими чрез прекратяване на причина за криза.
При употреба на годно за „Незлатни пари” финансово управление – до 24 часа време заплахата за криза в тази държава ще е неутрализирана.
Пример: Ако Гърция бе подобрила своето финансово управление и същото е годно за евро – тази страна щеше да е със завишени възможности да плаща дълговете си в срок и притежатели на гръцки държавен дълг няма да понасят щети за над 105 милиарда евро.
Иван Митев - икономист
До коментар [#2] от "kruger_bgr":Браво, пич! Това бих го изпял с подходяща мелодия от надарен композитор сутрин на всички измислени пазари, инвеститори и борси - спекуланти от класа и ние в тяхното говняно море! Да им го начукам, и да понесат милиарди загуби - манипулатори гнусни!
До коментар [#1] от "Vince Mircheff":
Кажи ми как да кажем на света за гнусната маипулаторска пасмина която довежда до това. 100% си прав.
До коментар [#5] от "siolen":
Лихвата за България се очаква да бъде около 6%. И нека не се самосъжаляваме, защото при нашата степен на задлъжнялост тези цени водят до разход за лихви в размер на около 1%-1.5% от всички разходи в бюджета на БГ, докато за Испания това означава над 10%.
Що се отнася до показателя Commercial bank prime lending rate, в България той спада от 11.14% през 2010-та на 10.2% през 2011-та, докато в Испания се покачва от 7.22% на 8.3%.
Като се има предвид рейтингът на държавата ни, състоянието на съдебната ни система и фактът, че все пак не сме в еврозоната, по нещастни би трябвало да са испанците.
И все пак Испанците имат мегдан да се справят. Те събират като данъци и такси 36.5% от БВП. За сравнение Франция събира 49.2%, а Германия 43.6%. Ако надделеят над популизма и вдигнат малко данъчната тежест до средната за ЕС ще могат да си намалят дълга.
По зле са Гърците, където все още не са достигнали средната тежест но събират около 40%
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход