Повече милионери, по-малко богатство
Милионерите в Азия вече са повече от тези в Северна Америка, но контролират по-малко активи
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
(в хиляди)
САЩ – 3068
Япония - 1822
Германия - 951
Китай - 562
Великобритания - 441
Франция - 404
Канада - 280
Швейцария - 252
Австралия - 180
Италия - 168
Бразилия - 165
Южна Корея - 144
*проучването обхваща хора с над 1 млн. долара инвестиционен капитал
Основни акценти
- Населението с високи нетни доходи се е увеличило с 0.8% до 11 млн. души през 2011 г., докато световното богатство е спаднало с 1.7% до 42 трлн. долара.- Китай вече е най-големият пазар за изкуство и антики, което е стимулирало увеличаването на цените на традиционното китайско изкуство.
- Диамантите продължават да са добра инвестиция, като цените им се увеличават с 20% на годишна база.
- Районът Азия-Пасифик вече изпреварва Северна Америка по брой на милионерите, което не се е случавало досега.
- Северна Америка обаче все още е на първо място по размер на богатството в световен мащаб.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
Там където има безправие за създаващите, там е бума на милионерите. Жестока експлоатация на човешкия труд,бързо забогатяване на "предприемчивите". Другото което е пропуснато в статията е,че все пак колкото по го има гражданското общество,толкова по-малки са шансовите на акулите.
До коментар [#1] от "gorid":
Имам два въпроса към тебе:
1. Във фирмата Майкрософт съществува ли според тебе "Жестока експлоатация на човешкия труд"?
2. Начинът , по който е натрупал своето богатство Бил Гейтс , сравним ли е с този , по който са натрупали своите милиарди , такива хора , като Уорън Бъфет или Джордж Сорос?
Надявам се , да ми отговориш.
Твърде дълго за обеснение,но ще се опитам да бъда кратък. Майкрософт дължи натрупването на капитал от нетрадиционното ,новото,Уорън Бъфет от идеята. Джорж Сорос вероятно е изпълнявал поръчка,защото много от парите които "спечели" отидоха за спец.операции,но това ще стане явно след време.Милионерите от Азия са милионери от вече извесното,въведено в техни условия. Ако направим сравнение между принадената стойност при Майкрософт и тази в Индийската текстилна фабрика първата е в много пъти в повече. Ако обаче се направи сравнение между средствата необходими за въпроизвоство на работната сила в Майкрософт и тази и индийската фабрика разликата също е в пъти. В един и същ продукт създаден в САЩ ,ЕС ,Япония и Индия и Китай делът на РЗ винаги е различен. Именно затова капиталът бяга при бедните,но стабилни държави. Дори и у нас ел.инсталациите за автомобили които се изработват,са с 7-8 пъти по-малко разходи за РЗ отколкото в Германия. Ако това не е жестока ескпроатация, здраве му кажи. Ако знаеш какво е във "фабриките " за обувки,или пък в дърводелските цехове.
До коментар [#4] от "gorid":
Ти що не направиш една фабрика и започнеш да плащаш 7-8 пъти повече? Опитай.
До коментар [#4] от "gorid":
Не си отговорил на първия ми въпрос. Едва ли ще представлява за тебе трудност да отговориш само с ДА или НЕ.
Прав си за принадената стойност и за работната сила при сравнението ти между Майкросфт и индийската фабрика , но ще трябва да дефинираме понятието експлоатация..............
Колкото за разликите между Гейтс от една страна и Бъфет и Сорос от друга , както знаеш , те са огромни. Гейтс и както всички от НТ-сектора милиардери , са творци , технологични и пазарни гении , докато Бъфет и Сорос са паразити и нищо друго.
Единстената им прилика с Гейтс е , че са еднакво богати , като него.
До коментар [#5] от "dgerald":
Ти пък откъде знаеш какво съм направил и дали не ми достатъчно?
До коментар [#7] от "gorid":
Няма откъде да знам , но от отношението ти към експлоататорите капиталисти предполагам, че ни си от тия които дават заплати, а от другите- които вземат
До коментар [#6] от "Николай_1":
За Сорос съм съгласен. По-вероятно е подставен паразит с цел осигуряванне на средства за спец.операции. При Бъфет има и идея. Огромната маса на принадена стойност натрупана при Гейтс приемам,че се дължи на творческия му гений. Колкото до първия въпрос: Ако погледнем чисто математически - да, има жестока експлотация. Принадената стойност е в много,много пъти, в повече спрямо всички останали дейности съществували до сега. Ако разглеждаме средствата за възпроизводство на работната сила,там ще се окаже,че те са също в пъти повече спрямо тези "раздавани" в текстилната фабрика в Индия,макар,че тенденцията е в намаляване на разликата. Разбирам,идеята ти да ме вкараш в собствен капан. Той е ,че и в двата случая и при Майкрософт и при предприамача от индийската фабрика,този който дава шанса за реализация на раб.ръка е в правото си да осребри идеята си. Когато се появят повече такива, вече междуотрасловата норма на рентабилност пада,и предприемача не е жесток екплоататор. Не придавам сатанически смисъл на думата "жестока",просто я използвам като изразно средство. Дори и най-дребния търговец,няма да се колебае, ако има шанс да спечели, да го направи, ако само той е с домати на Женския пазар.
До коментар [#8] от "dgerald":
Много си закостенял в мисленето.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.