Николай Попов: Ниската ликвидност деформира капиталовия пазар
Заместник-председателят на Комисията за финансов надзор пред "Капитал Daily"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Капиталов пазар в БГ всъщност никога не е имало, или поне не в смисъла който обичайно му се придава. СФБ за много къс период успя да задмине оборота на голям хипермаркет. Сред многото причини е каубойксият начин за правене на бизнес в БГ и разбира се, отчайващата липса на публични дружества с поне привидно добро бъдеще. Малък пробив направиха АДСИЦ-ите, но за кратко, предвид свободното падане на имотния сектор. И сега - ликвидността била проблем, а? Сериозно? Депозитите растат, лихвите падат, в същото време няма ликвидност за борса. Я пак? Хайде да си го кажем направо - в БГ капиталов пазар НЯМА. Има реликти от масовата приватизация, 10-тина прилични дружества, надценени поне колкото ФБ и някакви държавни напъни, от време на време. Даже и такива няма напоследък. Да не говорим колко време основната търговия беше с "компенсаторки", сладки между другото, поне около приватизацията на БТК, когато ставаха чудеса :-) Малка надежда има ако БГ борса я оженим за някоя по-едра, но не съм в час по въпроса. То стокова търговия нямаме като хората, вие за капиталов пазар?!? Предполагам повечето играчи са като мен - няколко хиляди, колкото да се броим инвеститори да поддържаме нюх :-) Смешна работа.
Сегмент "Премиум" + "Стандарт", месец май 2012 - 47млн., т.е. 2 милиона/ден, средно. Мързи ме да вадя оборота на някой голям ритейлър и да деля на брой магазини, но имам сериозните подозрения че сметката ще излезе. За да има пазар трябва да има предлагане на активи и чак тогава свободни пари. За да има активи, трябва да има едър бизнес, извън олигархичните кръгове, сериозно спазване на закона и етичните стандарти, съд и т.н. Откъм купувачите - трябва да има фондове - пенсионни да речем, такива по животозастраховане и подобни, а и да имат средства. За деривати не говорим по нашите ширини. Общо взето все неща, дето ако ги имаме, няма да е това името на държавата. И със сигурност премиера няма да е Тиквичко, още по-малко Цв.Цв - вице. Какво се размечтах и аз? Все едно не виждам как кучета ядат старци, за някакви си борси се кахъря!
Състоянието на БФБ се влоши и с реформите,които се направиха напоследък.Прилагането на взети от чужди борси готови форми,при липса на навици у мнозинството БГ-граждани за инвестиране на БФБ,като алтернатива на спестяванията в банкови депозити,прилича на подражателство от рода на "Видяла жабата,че подковават коня и тя вдигнала крак". Например разделянето на пазарите на "основен пазар BSE" и "алтернативен пазар BaSE" допълнително затруднява евентуалните дребни инвеститори.Осен недостига у тях на достатъчно опит, информация,знания или финансови средства.А без хиляди,дори стотици хиляди "дребни играчи" не може да има сериозна ликвидност и добре функционираща борса.Получава се няма "големи",ама няма и "малки",т.е. няма "никакви".
Ами то всичко хубаво, но да видим как закона защитава малкия инвеститор , как и какво може да очаква от КФН като помощ- досега са доказали че нищо ,защото си обслужват други интереси ,а малкия инвеститор - кучетата го яли . Еми сега се оправяйте ...... без техните пари защото хората нямат практика да си дават парите на мошенници
Този пак се намести на топло. Помня го от времето когато беше шеф на данъчната администрация. Спуснаха го с парашут, въпреки че Дора Андреева го изхвърли поради некадърност. С три думи - рядък политически плужек. Имаше наглостта лично да ми се обади и да ходатайства за една фирма, на която трябваше да се даде възможност да обжалва задължения, въпреки че законовата възможност за това бе изтекла.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.