Китайската икономика се забави до най-ниското си ниво от 2009 г.
През второто тримесечие БВП е нараснал със 7.6% на годишна база
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай се е забавил през второто тримесечие до 7.6% на годишна база от 8.1% през първото тримесечие и е на най-ниското си ниво от началото на 2009 г. насам, съобщи Wall Street Journal. Икономическият растеж на втората по големина икономика в света е ударен от комбинацията от намаляващ износ за Европа, заради проблемите на еврозаната, застой в инвестициите в недвижими имоти, както и от невъзможността в краткосрочен план вътрешното потребление да поеме излишъка на набралата скорост промишленост.
Това може да ограничи възможностите на Китай да окаже достатъчна подкрепа, както се надяваха мнозина икономисти и политици, за глобална икономика по пътя на нейното възстановяване и увеличава очакванията, че Пекин ще приложи нови стимули за растеж. Потвърждават се и опасенията на анализаторите, че в края на годината ръстът на БВП ще се е забавил до нивото от 1999 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
Склонен съм да се съмнявам дори и в 7,6% ръст. Централната власт в Пекин би манипулирала цифрите както си иска.
Жълтите имат известни парични резерви и могат да крепят заетостта до някое време. Какво ще стане после знаем всички: обратно на село и физзарядка с мотиката.
До коментар [#1] от "КЛЮЧАРЪ":
Не е само това. Слуховете са, че имат дълг между 80 и 160% от БВП, при официално обявявен 16%. Май кризата ще се окаже по-голяма от очакваното.
Китай притежава Америка.... ако Китай има дълг 160% !! кой притежава Китай тогава?
"Забавяне" при Китай значи значително развитие при всички останали. Кой, различен от Китай, не би бил горд да постигне икономически растеж от 7.6 % в днешните явно-кризисни времена?!
[quote#5:"Станислав Янков"]"Забавяне" при Китай значи значително развитие при всички останали.[/quote]
И ние така се "развивахме" по соц-време. Прочети някой от Бай-Тошовите отчети. Ако Статистиката каже нещо различно от това, което е казала Партията - отива да си отработи инакомислието в Гулага. Жълтаците най-вероятно лъжат и манипулират с данните, за да изглеждат по-добре на хартия, защото това единствено знаят да правят. Който е имал китайски служители, знае за какво става въпрос.
До коментар [#6] от "Yankee":
Да, ама при нас нямаше най-много продадени Ламборжинита и други свръх-луксозни возила, докато за китайския пазар тези марки чак специални серии подготвят, както се прави и за Близкия Изток...
Иначе си прав. Някога статистиката не оценяваше всичко, което включва днес и реално тогавашната икономика е подценена. По комунистическо време обхвата на статистиката не беше развит до днешното равнище, защото тогава не са се интересували толкова от техники за манипулиране на публиката (след "демократичните" промени методологията на НСИ беше променяна няколко пъти - последно при Станишев, - като всеки път изкарваше, че стойността на реалния ни БВП трябва да се коригира нагоре).
До коментар [#5] от "Станислав Янков":Тема за размисъл след като свалиш червените очила: of-economic-trouble-that-chinas-official-data-wont -tell.html
http://www.alsosprachanalyst.com/economy/10-signs-
Нищо не манипулират Китай ами това са поредните извинения и оправдания на спекулантите от така наречените развити икономики. Китай даже много хитро започват да преструктурират икономиката си.
До коментар [#8] от "vox.populi":
Е? Какво общо имат тези хаотични подозрения, дето се мъчат да оценяват Китай като нещо подобно на пазарна икономика, каквато последния никога няма да бъде в истинския смисъл?! Това много прилича като удавник, който се лови за сламки с голата надежда - да оцелее! Поради хронично-доброто представяне на Китай при всякаквите кризи, в които изпадат останалите - накрая започва да се търси и под вола теле, с надеждата желаното (един действителен провал на китайската икономика) да се окаже факт. Ако нещата в Китай наистина бяха доста зле, нямаше да липсват безспорни признаци в потвърждение на такова развитие. Дали щеше да бъде изчерпване на китайските валутни резерви и/или други затруднения, каквито, да речем, най-видимо присъстват в една затруднена икономика като севернокорейската - щеше да се разбере.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.