Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Испанска самоинквизиция

...или как иберийските банки използваха спасителните пари от ЕЦБ, за да мултиплицират... проблемите си

Гледната точка на недоволните. Меркел казва на Рахой: "Ако не си изядеш спасителната програма, няма да получиш сладки"<br>
Гледната точка на недоволните. Меркел казва на Рахой: "Ако не си изядеш спасителната програма, няма да получиш сладки"<br>
Гледната точка на недоволните. Меркел казва на Рахой: "Ако не си изядеш спасителната програма, няма да получиш сладки"<br>    ©  Reuters
Гледната точка на недоволните. Меркел казва на Рахой: "Ако не си изядеш спасителната програма, няма да получиш сладки"<br>    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Да, да, всички вече знаят за неволите на испанските банки с лошите кредити, раздавани по време на имотния бум. Изчистването на балансите им едва е започнало, а цените на недвижимостите продължават да падат и все повече ипотеки на крайморски вили потъват, образно казано, "под водата". А решената преди месец помощ от Брюксел за до 100 млрд. евро за рекапитализиране на финансовите институции в страната може само частично да покрие предстоящите отписвания, които според някои оценки може да надхвърлят и 300 млрд. евро.

Сега обаче испанските банки са заплашени от призрака на нов проблем. И по ирония той е предизвикан именно от опита на Европейската централна банка да ги спаси, като им раздаде евтини тригодишни кредити чрез своите две long-term refinancing operations (LTRO) през декември 2011 и февруари 2012 г.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
10 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kardinalat avatar :-P
    kardinalat
    • + 6

    Дотук с лафовете за компетентността на Рахой и компания :-)

    Нередност?
  • 2
    stoyanovstarshi avatar :-|
    Стоянов-Старши
    • + 15

    "Разбира се, ЕЦБ може да действа и по-агресивно - да постави таван на доходността на испанските книжа и да изкупува всичко на това ниво."

    Може, но... на какво ниво? Ако нивото е ниско - например, 3% - това моментално ще разхлаби финансовата дисциплина в Мадрид. Испанското правителство ще продължи да емитира дълг, и проблемът ще продължи да расте. Ако нивото е високо - например 6% - тогава пък испанското правителство не може да се финансира евтино, и ще рефинансира дълга си при тези 6%, които ще го угробят. Приказките за това, че 7% са някаква вълшебна граница за устойчивост са точно това - приказки. В дългосрочен план даже 5% изискват 3% реален растеж на БВП (при 2% инфлация и 100% дълг-към-БВП) само за да се изплащат лихвите. Испания за 3% растеж само може да мечтае.

    Преди години много хорица питаха подигравателно "Къде са bond vigilantes?", и шегата беше, че те са нещо като Торбалан - плашим с него непослушните деца, ама не съществува. Е, ето ги, дойдоха, и сега цели правителства пищят като момиченца, крият се под юргана, и се надяват мама (Германия) и татко (ЕЦБ) да светнат лампата и да ги успокоят.

    Проблемът не е ликвидност. Проблемът е платежоспособност. Във финансовата теория има концепция за "невъзможната тройка" - не можеш да имаш едновременно фиксиран валутен курс, свободни капиталови потоци, и независима парична политика. Испания (както Гърция преди нея) показва, че в контекста на Европейския полу-съюз, дори да имаш две от трите не е лесно. Европа трябва да решава дали ще е една държава, или не. Преди 150 години, Щатите минават през същия болезнен процес, и го решават с гражданска война, която убива над 600,000 души - 2% от населението. Дано пътят на Европа да е по-лек, каквото и да е решението.

    Нередност?
  • 3
    dekster avatar :-|
    КЛЮЧАРЪ
    • - 3
    • + 4

    Печатницата му е майката. Е, вярно ще изяде и от доходите на Ханс, може и главата на леля Меркел да хвръкне на изборите, но това е положението. Писах го и преди, но явно никой по Европата не ми чете коментарите и не си взема бележка ;)

    А снимката горе обяснява всичко. A picture is worth a thousand words.

    Нередност?
  • 4
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • - 1
    • + 13

    Изначалният грях на (мързеливите) банки се състои в това, че те искат да заменят банкирането, т.е. реалната оценка на реални проекти с нещо "сигурно", което да гарантира добри отчети и 7-цифрени бонуси, ей така, без мислене, без усилие. Как звучеше тази наивна мечта - дърпаш евтини пари от ЕЦБ или друго място, даваш ги на кредит с 100% печалба, слагаш "таксички" за нулиране на административните разходи и се осигуряваш със 130% обезпечение със сигурни "ипотеки" или суверенни дългове. Всичко това Е ЕДНА ГОЛЯМА ТЪПОТИЯ, не по-различна от плоската земя или кръвопоускането като лек срещу туберкулоза. Толкоз за ограничените спарени мозъчета на големите банки с никакъв умствен потенциал. И с рефинансирането какво направиха - купиха си "сигурен" дълг. :-) Да им е честит. :-) Печатането на повече пари в този момент е контрапродуктивно, дойде времето на истинските фалити и дълбоката (оздравителна) депресия. Колкото и евро да напечата ЕЦБ, ефект няма да има, защото ЛИПСВАТ ПРЕДПРИЕМАЧИ, на които да им загреят мозъците от мислене и при успех да стават богаташи с несметни пари и права. Липсват и евтини работници, гладни и с мечти. Това устройство на обществото, който имаме сега, е абсурдно и изход няма. Ето моето виждане:
    1. Забрана на профсъюзите (и левите партии);
    2. Палки и гумени куршуми за всяка демонстрация;
    3. Ниска инфлация;
    4. Обилни фалити, на голо;
    5. Отмяна на минималното заплащане на труда;
    6. Съкращения в държ. сектор поне на 50%, всичко без жизнено-необходимо, като полиция, съд и образование;
    7. Разчистване на труповете - разни БДЖта и други хранилки.
    При тези мерки Европа става отново конкурентна, започва реално производство и възнаграждава умните и предприемчивите, оставяйки матр'яла на пазара. Точка. Ако не - тъжен залез на нашата цивилизация, подобно на Римската империя, паднала по точно същите причини - абсурдно построение на обществото и стимулите в него. Знам че звучи депресиращо и страшно, но това е пътя. Колкото по-късно - толкова по-зле. Все пак в реалността овците пасат, а вълците ядат овци. Няма как да приучим вълците на моркови, ако искаме да имаме вълци. А без тях май не става, а? Ненормално е, и даже и овците накрая загиват, защото е противоестествено и дегенерира популацията на самите овци. Пак точка. Кой разбрал - разбрал. Всичко друго е плява и броене на дяволите на върха на иглата. Принципите винаги са в основата, после идват обясненията. А който рита против пазара, винаги губи. Доказано.

    Нередност?
  • 5
    polovtsian avatar :-|
    polovtsian

    До коментар [#4] от "misho73":

    е, хайде сега малко по-спокойно. Точки 1 и 2 от коментара ти показват защо държави като нашата са приети малко прибързано в ЕС - просто народа им още не е узрял достатъчно да осмисли европейските ценности. т.4 е безумна - сети се какво се случи след фалита само на една банка в щатите (Лемън брадърс имам предвид). По т.5 - дай да работим всички за 15 долара на месец като в Бангладеш докато компаниите печелят милиарди от нас - икономиката ще расте, няма спор. По т.6 и 7 имаш право, но само до известна степен: когато нямаш достатъчно развит частен сектор, който да осигурява работа на по-голямата част от населението, единственият изход е държавата да им намери, защото иначе ако безработицата стане над 50% се сещаш какво ще се случи. Просто заплатките на държавните служители трябва малко да се поорежат, че да не генерират големи дефицити. Така хем ще стимулираш хората да са по-предприемчиви, че да не работят за, да речем 500евро на месец (в Испания имам предвид), хем се спасяваш от сериозни изцепки по улиците. С твоите идеи ще настане меко казано хаос.

    Нередност?
  • 6
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • + 4

    До коментар [#5] от "polovtsian":

    Аз никъде не казвам че искам да стане така, а че ще стане така. Не виждам на какво се крепи убеждението ти че има алтернатива. Света е голям - има неща като Китай, Индия, Южна Америка, Африка и т.н. Европейският икономически модел в последните 20-30 години работи само при наличието на външни кредитори, а това което се случва сега, е че те се оттеглят. Русия вече започна да превалутира, ако следиш новините ... Извинявай, ама профсъюзи и европейски ценности?!? Това откъде го измисли?
    Кризата не е измислена от някакъв лош човек, който е решил да направи мръсно на Испания или Гърция. Това са обективни ФАКТИ, следващи определени икономически логики. Ето ти един факт - най-желаната специалност в СУ е ... психология, най-нежеланите - физика, ядрена физика, химия... Как я виждаш тази държава и континент, пълни с психолози, мениджъри и БДЖ-та? Европа е силна само с иновации и наука, друго отдавна нямаме. За да се променят нещата трябва да се упражни наказанието бедност. Не че трябва де - така става по волята на Негово Величество Пазарът. Ако нямаш какво да продадеш на другите, няма да има с какво да си купиш нефт, газ, банани и каквото и да било, което формира т.нар стандарт.
    Е, опитите да се излъже пазара продължават, въпреки че никога не успяват :-) Както и да е - нека гледаме мача, сам ще се убедиш.

    Нередност?
  • 7
    polovtsian avatar :-|
    polovtsian
    • - 3

    До коментар [#6] от "misho73":

    работата на профсъюзите е да защитават интересите на работниците и са необходими, защото без тях ще имаме онзи капитализъм от 19ти век, заради който се зародиха идеите на Маркс с всичките последствия от тях. Е, понякога пречат, ама без тях не може.

    Не само Европа действа на принципа "разтеж на кредит", а всички развити страни с много малки изключения. В това няма нищо лошо, стига кредитите да се изплащат. Интересното е, че испанците имат по-нисък дълг като процент от БВП от немците и въпреки това те са проблемните в ЕЗ, защото пазарът има съмнения в способността им да го изплащат. Така че, всичко просто опира до акъл - необходим е както и за разумно управление на финансите, така и за иновациите, които са ключът към растежа в дългосрочен план. А примерът ти с психолозите просто показва, че акълът на някои места е доста ограничен. Ама то и БВПто си го показва, де.

    Нередност?
  • 8
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • + 3

    До коментар [#7] от "polovtsian":

    Когато фирмите съгласуват практики и цени, са картел и са лоши. Когато профсъюзите извият ръце с минимални надници, са добри. Май нещо не е наред? Колкото до кредитите : http://www.financialsense.com/contributors/leslie-cuadra/2011/08/31/list-of-worlds-largest-creditor-and-debtor-nations
    Свери часовника! Виж къде е Испания, къде Германия, къде САЩ. Важен е не само дълга, а и това което една държава е дала на заем или инвестирала в чужбина, та малко класацията е по-различна. А че прасетата ще бъдат заклани, няма съмнение.

    Нередност?
  • 9
    dimitarcho avatar :-|
    dimitarcho
    • + 2

    До коментар [#7] от "polovtsian":
    Проблемът на Испания не е съотношението дълг/БВП.Проблемът на Испания е високата берзработица,която достига 25%.От 17 млн работна сила-5.7 млн нямат работа освен това има 1.7 млн семейства,където всичко членове на семейсвата са безработни.Има региони като Андалусия,където безработицата достига 40%.И така остават 11.3 млн работещи от които 3.5 млн са държавни служители с огромни привилегии.Реално работещи са 7.8 млн от които в промишлеността 1.8 млн!Говорим за страна с население от 46 млн души.
    Финансовата система е другият проблем на Испания.

    Нередност?
  • 10
    daredebil avatar :-|
    DareDebil

    До коментар [#5] от "polovtsian":

    нищо не стана след фалита на лемън брадърс, паниката настъпва когато бен нернанке и хенри поулсън казват че системата има нужда от 700 млрд долара за TARP, за да се предотврати колапс. Което автоматично води до паника сред инвеститорите, щото най-най-отгоре някой се изказва че ще трябват 700 млрд долара и системата е пред колапс, а тия двамцата все пак сигурно знаят нещо което простосмъртните инвеститори не знаят. Провери хронологията.

    Нередност?
Нов коментар