И през юли, както и предходния месец, лихвените нива по кредити и депозити (новодоговорени) запазват линията си на поведение – без много и големи промени с леки движения, някой нагоре, други надолу. За пореден месец изключение има при лихвите в някои категории фирмени заеми. Това са еднократни движения, които в следващ месец биват коригирани и нивата се връщат към средните за пазара. Това показват данните на БНБ за лихвенитв нива през юли 2012 г.
Лихвите по кредитите за домакинствата
При лихвите по кредитите за домакинствата – жилищни и потребителски, движението се определя от наличието или липсата на промоционални оферти. В изминалите два месеца банките не бяха особено активни в предлагането на нови условия по заемите. Маркетинговата им активност се изразяваше най-вече в продължаване на съществуващи промоции, което не е съпроводено от промяна на ценовите параметри.
Така нивата на лихвите остават непроменени. Корекция може да се наблюдава в общата цена – т. нар. годишен процент на разходите (лихва, такси и комисионни, свързани с обслужването на заема, ГПР), при прекратяване на някои оферти или отпадане на облекчение в различни такси и комисионни по продукта.
По-забележимо движение се наблюдава при лихвите по потребителските заеми в левове. Втори пореден месец те пълзят леко нагоре, като през юли се увеличават с 0.09 процентни пункта до 11.55%. При жилищните кредити движението също е много слабо, като е в посока надолу и за левови, и за еврови. Средният за пазара ефективен годишен лихвен процент по този тип заеми е съответно 7.49% за левови и 7.46 за евро. На годишна база тенденцията се запазва – бавно понижение.
Общата цена на кредитите – ГПР, в общи линии следва посоката на движение на лихвените нива. Поскъпване през юли е имало на заемите за потребление в левове с 0.18 пр. п. до 13.20%, както и в евро (до 11.31%). ГПР при ипотеките в левове остава на същото ниво от предходния месец – 8.30%, а в евро леко намалява до 8.12 на сто.
Без особена динамика при депозитите
При заемите за корпоративния сектор в евро има нарастване на лихвите за нови кредити с 1.95 пр. п. до средни за пазара нива от 9.15%. Скокът идва пак от заемите в категорията над един милион евро. БНБ не дава коментар за факторите, обуславящи движението на лихвите, като само публикува данните.
И през юли, както и предходния месец, лихвените нива по кредити и депозити (новодоговорени) запазват линията си на поведение – без много и големи промени с леки движения, някой нагоре, други надолу. За пореден месец изключение има при лихвите в някои категории фирмени заеми. Това са еднократни движения, които в следващ месец биват коригирани и нивата се връщат към средните за пазара. Това показват данните на БНБ за лихвенитв нива през юли 2012 г.
1 коментар
Незнам защо се счита че ниско лихвените кредити и депозити са в интрес на обществото .Те не са .Те не стимулират благосъстоянието на хората и не отварят дългосрочни работни места. Създават единственно куха консуматорщината и балонзирана икономика която впоследствиее много болезнена .
Кредитните институции и всички банкови услуги кеш ,терминални устройства,карти ,кредитни ,разплащателни сметки ,транзакции ще поскъпнат.На първо място не е реално и няма логика клиент на банка който няма 1000 лева наличност в картовата си сметка постоянно да иска да плаща нулеви лихви ,такси и комисионни при положение че ползува услуги.Това е както в магазина.Тези институции имат квалифицирани служители и те не са на минимално работни заплати
Всички банкомати изискват поддръжка ,софтуер ,24/7 охрана пари,превоз и куп други услуги струващи пари.
Външната и вътрешната обстановка и риск определят локалните нива и след като те са лоши очаква се и българските банки които нямат евтин ресурс да действуват съответно с оглед състоянието в което са ключовите за цялостта евро зона държави -Гърция Испания,Италия .
Меркел ще обясни на залятата от неплатежоспособност Европа че или ще има сериозна икономическа интеграция гарантираща фискална дисциплина или Европа и еврото в този им вид ще изчезнат.
Шансът за фискално интегрирана на Европа клони към отрицателен с поведението на Франция ,Италия и Гърция .
Заплатите в Гърция не са мръднали реално сега са по 4000 евро на държавни служители и 2000 евро за пенсии с съответните в останалите което е неработещо дългосрочно и обречено на колапс .
ЕЦБ в момента прави всичко възможно да гарантира на всички тези неплатежоспособни държави техните дългове чрез принтиране на евро пари което доведе дотам че инфлира и разводнява парите истойността им .
За месеци еврото се срина срещу долара ,а принтираните пари -монетарната база стояща в трезорите на ЕЦБ в момента и поддържана като резерв е на най високите си нива -Ever заради дълговата криза в Евро членките.
ЕЦБ в балансовият си отчет има в момента повече отколкото Федералният Резерв без валутата и да има каквото и да било международно знчимо положение -напротив -Нежелана
Еврото не е подкрепено и от пазарите напротив - крепи се на фин въздух и обещания доставяни единственно от Германия .
Това което прави ЕЦБ е прецедент и е деструктивно за валутната сигурност на континента,но пък е без алтернатива .
Основателни са и коментарите че Европа се движи към нова война
Не е ли изключително че експериментът създаден с цел прекратяване на постоянните военни конфликти в Европа -раздиращи Европа е пред провал на път да предизвика война на континента .
Паритет на долара и еврото са на път .
Заедно с интеграцията и баланс на дългове може да е изход за Европа от дълговата криза .
Не се знае колко от така съществуващите членки в ЕС ще са съгласни да си отдадат фискално правомощията
(Питайте Борисов човека ял филии с мас сега управляващ България дали ще сдаде власта Брюксел и банките те да му реглират нерегулираните бюджети и заплати в държ.админ.и ще си отговорите на въпроса доколко е реалистичен сценарият с оправянето на цяла Европа .
България специфично предвид това че правителството от3 г.харчи пари които няма налични догодина е напълно реалистично ако продължава така държавният бюджет да фалира и да предизвика нова валутна криза подобна на тази от Виденовото упрвление .
Думата борд не значи нищо когато този борд е в падаща валута която пред колапс .
Нашият борд няма реален фискален резерв -буфер за валутните флуктуации и неоаквани разходи .
Именно затова правителството на Станишев колкото и да не мие приятен имаше колко милиарда резерв .
Както е известно резерва в момента е нула .
В началото на 2013 с настоящият темп на разхищения кабинета Борисов и идващите облигации Велчев ще упражнят сериозен тест за България и понеже сме и винаги съм го твърдял -неплатежоспособна бананова република която за 3 години калкулира реално обезценяване на лева (националната си валута )чисто 50 %
Видно е в инфлацията и реалните цени на стоки и услуги в икономика с растяща безработица .