Пенсионерите ще пострадат най-много от новите икономии на Гърция
Новият пакет от мерки ще постави на изпитание крехката трипартийна коалиция, водена от премиера Андонис Самарас


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Гърция планира да намали допълнително пенсиите, социалните разходи и заплатите в държавния сектор, за да осигури икономиите на стойност 12 млрд. евро, изисквани от кредиторите. Това стана ясно от чернова на списъка със съкращения, видяна от Reuters.
Списъкът включва план за съкращаване на държавни служители, който вероятно ще предизвика нова вълна от обществено недоволство и ще постави пред изпитание единството на крехката трипартийна коалиция, водена от премиера Андонис Самарас.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
"По-малките партньори на Самарас в коалицията - социалистическата ПАСОК и умерената Демократична левица, се противопоставят на повсеместното рязане на заплатите и пенсиите, "
Абе това не мога да го разбера, потънал си до ушите в дългове,задължил си две поколения напред да ти плащат заемите и на всичкото отгоре продължаваш да живееш на заеми, обаче не искаш да намаляваш заплати и разходи.
До коментар [#1] от "paprika":
Комунизъм в действие, какво друго да очаква човек...
Пенсионерите ще пострадат най-много от новите икономии на Гърция
...
Че нали те ядоха и пиха за 3 поколения напред!
Сега да плащат!
Те направиха първата крачка към бездната наречена Виденова зима.
Защото между тия пенсионери/ки--които незаслужено получават високи пенсии попадат и силикозните пенсионери които мислеха че фамилията поне е осигурена.На никого не пожелавам подобни разочарования---още по малко на комшията си!
Но всичките тия фанариоти дето не им се затваря муцката--с приказките на Вуте да му е зле---четете икономическата история на Балканския полуостров--=6 пъти фалит си е постижение майсторско!
Само че ми се струва че тоя път не избрахте Перфекте Тайминг и последствията ще са---гръцка дума--катастрофални!
До коментар [#3] от "vesko_dechev":
Като в БГ, работелите по времето на комунзма, без значение колко са се блъскали, в по-голямата си част са били не ефективни и поколението след тях все още плаща. Същото сега става и в Гърция, само мащабите на дълга и стандарта са по-различни. Тая картинка сме я гледали и ни е до болка позната.
Че, нали точно това е целта на цялото упражнение! Да се прехвърли пасива от необмисленото кредитиране от несъобразителните кредитори, които щедро са раздавали парите си за гръцки държавен дълг, към гръцките пенсионери и всички на ниска заплата (плюс орязване на заплатите в държавния сектор и разграбване на държавната собственост на безценица под формата на приватизация - точно, както се случи в България и видяхме колко "прокопсахме" като следствие)?!
До коментар [#5] от "tsyrvulan":
+1 Пич.
Аналогията с Б-я а повече от очевидна - за тези които могат да гледат.
Горките Гърци, намаляват пенсиите над 1000 евро с по 2%, 5% и 10%, направо да ги съжаляваш! Превода е опашен за инсулт или инфаркт!
Από τα 1.000 ευρώ - 1.500 ευρώ εισφορά 2%, θα παρακρατούνται 28 ευρώ τον μήνα. Από 1.500,01 - 2.000 ευρώ εισφορά 5%, η παρακράτηση θα είναι 90 ευρώ. Aπό τα 2.000,01 ευρώ και πάνω, εισφορά 10%, η μηνιαία εισφορά θα είναι 220 ευρώ.
А става дума за 1.000.000 пенсионери който получават над 1000 евро на месец!!!!!!! Господи, каква трагедияяяяяяяяяяя!
Η κλίμακα που βρίσκεται στο τραπέζι προβλέπει παρακρατήσεις εισφορών από 1.000.000 συνταξιούχους ως εξής: Από τα 1.000 ευρώ - 1.500 ευρώ εισφορά 2%, θα παρακρατούνται 28 ευρώ τον μήνα. Από 1.500,01 - 2.000 ευρώ εισφορά 5%, η παρακράτηση θα είναι 90 ευρώ. Aπό τα 2.000,01 ευρώ και πάνω, εισφορά 10%, η μηνιαία εισφορά θα είναι 220 ευρώ.
А най-смешното е това че "ниските" пенсии от 500 до 700 евро на месец дето получават само пенсионери с 15 до 20 години стаж ще бъдат защитени така че да има равновесие в гръцкото общество, това заяви Г-н Антонис Самарас! А татко ми който е на 68 години, след 40 години стаж в леярски цех получава 378 лева на месец! А нашата преса продължава с пълна сила да ни манипулира и да ни пробутва "нещастието" на гърците за да си мълчим ние българите, най-нещастните в европа който едва достигаме 70 години след като се пенсионираме! Позор и срам!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.