Бавно нарастващата (засега) инфлация може да се превърне в следващия голям фактор, който да разклати капиталовите пазари, особено ако централните банки продължават да инжектират все повече ликвидност в икономиката, предупреждава CNBC, като се позовава на разговори с икономисти и пазарни анализатори.
"Ние правим нещо, което Айнщайн определя като идиотия - повтарянето на един и същ експеримент многократно. Това е, което централните банки правят без да се ограничават. Ние обаче никога няма да разберем какво ще се случи, ако те спрат, защото те продължават да печатат", коментира Стийн Якобсен, главен икономист на Saxo Bank, цитиран от CNBC.
Той заяви, че е "шокиран" от инфлацията в САЩ и Китай. Инфлацията в азиатската страна се е увеличила с 2% през август в сравнение със същия месец на предходната година, главно заради метерологичните условия, които доведоха до повишаване на цените на храните. Те са поскъпнали с 1.8% само за месец.
Страховете на икономисти и политици относно цените на храните по света се засилват напоследък особено след екстремните природни катаклизми в Средния Запад на САЩ, които засегнаха земеделието и износа на най-голямата икономика в света.
В Китай пък се увеличават притесненията относно чуждестранни компании, които искат да върнат производствата отново в собствените си държави, което напоследък е по-често срещаната практика, вместо наблюдавания по-рано ИТ аутсорсинг към втората по големина икономика в света. Основна причина за изтеглянето на производства от Китай е тенденцията към повишаване на заплатите в страната, посочва CNBC.
Въпреки тези обективни фактори, основната вината за растящата инфлация се хвърля именно върху централните банки и правителствата, чийто отговор на финансовата криза в повечето случаи е наливане на допълнителна ликвидност в икономиката и спасяване на затруднените сектори и компании.
"Основният проблем е, че има 8 трилиона долара излишен ливъридж (инвестиции, извършени със заемни средства) в развитите пазари и 10 трилиона долара повече държавен дълг днес, отколкото през 2008 година", заявяват анализаторите на Credit Suisse в свой доклад.
"Очертава едно непрекъснато синхронизирано "количествено облекчаване" (quantitative easing). Централните банки ще трябва да печатат постоянно повече пари, което пък ще продължи да помпа инфлационните очаквания", се казва още в доклада.
Според Credit Suisse, това може да окаже положително въздействие върху цените на акциите, "имайки предвид, че инфлационните очаквания са в основата на оценяването им". Анализаторите на банката вярват, че акциите може да служат като "средство за хеджиране срещу инфлацията".
Според Якобсен от Saxo Bank Федералният резерв на САЩ не трябва да предприема очаквания трети кръг (QE3) на "количествено облекчаване", което ще означава ново печатане на пари.
"Фед не е нужно да започва QE3, но съм убеден, че ще го направят. Това, от което сега имаме нужда, е Фед да не предприема нищо", допълва той. "Те вече направиха предостатъчно и укрепиха макрорамката, а ние не трябва да забравяме, че на микро ниво нещата вървят добре".
Бавно нарастващата (засега) инфлация може да се превърне в следващия голям фактор, който да разклати капиталовите пазари, особено ако централните банки продължават да инжектират все повече ликвидност в икономиката, предупреждава CNBC, като се позовава на разговори с икономисти и пазарни анализатори.
"Ние правим нещо, което Айнщайн определя като идиотия - повтарянето на един и същ експеримент многократно. Това е, което централните банки правят без да се ограничават. Ние обаче никога няма да разберем какво ще се случи, ако те спрат, защото те продължават да печатат", коментира Стийн Якобсен, главен икономист на Saxo Bank, цитиран от CNBC.
29 коментара
За повишаване на доходите в Китай имаше външни препоръки,не мога да си спомня от кого,МВФ или нещо подобно.Гриша Ганчев,малко преди да го метнат, се върна оттам с благата вест,че има очаквания в близките години на китайския пазар да бъдат продадени 400 млн. автомобили и всички големи производители бяха там на изложение.
Тези глупости за растящата инфлация ги дрънкат вече 4 години. Защо все още им обръщате внимание?
До коментар [#2] от "|": ля ,наемателя ,зависещият от милостта на работодателя си работник инфлацията никак никак не работи в твой интерес дрюгарю.
Защо да обръщаш внимание ли ? Просто .
В България има агрегирана инфлация над 50 % чисто за 3 г. Акумулирана е независимо какво казва тоталитарният НСИ.
Тя е върху парите ти които изкарваш днес и е видна в всички лихви на банковите продукти ,храна горива ,сметки .
Хипотетично заплатата ти днес е почти същата като тази в 2009 г.ак ое вярна тази презумпция ти си в неизгодната позиция .
Означава че реално ти днес вече можеш да си купиш с 50 % по малко или просто че работиш на вятъра (ако работиш разбира се )
Вероятно не знаеш,но инфлацията е скрит данък върху доходите ти и тя ги яде перманентно заедно с бъдещето ти и това на децата ти
(пак уговорка :ако имаш деца и бъдеще съответно планирано )
В малък град по трудно ще я усетиш ,но в голям град с висока интегрираност на икономиката и бърз бизнес цикъл където ти си работещият,кредитополучат
В Централно Европейския Университет Сорос и някои от Световната Банка ни учиха само на кризи и картели. Тези които оттам продължиха в БНБ създадоха кризата в България по неговите учебници, бум на пазара на имоти, балон на фондовата борса (20 млрд спад според Евростат), раздаване на лесни кредити (10 млрд лоши). Предполагали, че щяло да има Понзи схема, с която да покриваме старите дългове с нови "вложения" до безкрай. 30 милярда печалби за спекулантите(повечето от ЕС), ама в "БГ може всичко" както те казват и няма кои да ги съди освен Господ, но ние сме учени и не вярваме в него иначе едва ли щяхме да причиним това на страната.
До коментар [#3] от "Seola":
Изобщо не ме вълнува инфлацията в БГ. Не живея там.
До коментар [#5] от "|":
Еее, ако смяташ БГ все още за своя родина трябва да те вълнува, ако не за друго то поне заради роднини и рпиятели които имаш там.
До коментар [#6] от "tsyrvulan":
България ми е родина защото съм се родил там. Но не е моята страна. Вълнува ме инфлацията в страната, където живея, а тя си е ниска въпреки квиченето на "експертите" за ужасната инфлация последица от действията на Фед.
До коментар [#7] от "|":
Самият факт че си във форума на Капитал означава че положението в България все още те вълнува, то ест не ти е безразлична. Ама може и да греша. Както и да е.
Ти да не си програмист та си такъв изключителен екземпляр виждащ нули и единици бе.
Не бил в България следователно не го интересува инфлацията .
Не му е държава но тук бил роден .
Боже събери си американските вересии които отглеждат долари .
и ги води с уорлин навън и завинаги далеч от тук .
Къде живеят родителите ти,приятелите ти тези които не мога да емигрират или и тях пресели ?
Колко ти струва Тропиканата,колко ти струваше преди 3 години бензина,билета до България,яденето ,Вегаса ,Маямито ,Атлантик Ситито .метро картата ................
Преди и сега програмна грешко това е инфлация и няма никакво значение дали си в България ?
Злато знаеш ли какво е ?
Изобщо докато чукаш на клавиш дали усети ли че е 1800 $ и чукча чука единици,нули за тройунция цял месец там заради ФЕД.(то тук е ясно че пари е нямало затова чукча избягал )
До коментар [#7] от "|":
Това малко ми прилича на "Щраусова ситуация". Това, което каза не е хубаво за теб. Аз също Обичам Страната си, не обичам политиците, но това не означава, че не бих направил всичко, което мога, за да могат моите приятели, роднини и тези след нас да живеят по-добре от мен, а не са се молят да живеят като тези преди мен... Чисто приятелски, замисли се върху това!!!