Поскъпването на горивата и увеличението в цената на транспортните разходи доведоха до рязко увеличение на инфлацията в еврозоната през август. Това е първият случай на отчетен ръст на инфлацията в еврозоната за последните 11 месеца, което стеснява възможностите пред Европейската централна банка (ЕЦБ) да прибегне до допълнително сваляне на лихвените проценти, посочва Reuters.
Първи ръст от 11 месеца
Годишната инфлацията в 17-членния блок, ползващ единната валута, е достигнала 2.6% през август, показват данните на Евростат, според статистическата служба на ЕС. Това е първото й увеличение от септември 2011 г., докато през май, юни и юли инфлацията се задържаше на 2.4%. В целия ЕС покачването на цените достига 2.7%, а в България - до 3.1%.
Българският Национален статистически институт (НСИ) обяви преди дни, че по-скъпите горива и повишените цени на хранителните стоки, както и по-скъпият ток, са причина за отчетения месечен ръст на инфлацията с 0.5% през август. С натрупване от началото на годината инфлацията в България вече достигна 2.6% (август спрямо декември 2011 г.), а на годишна база тя е 3.9%.
На месечна база цените за потребителите в еврозоната, са се повишили с 0.4% през август, в сравнение с 0.5% спад през юли.
Скъпите горива помпат инфлацията
Освен горивата и транспортните разходи (+4.8%), е отчетено покачване при алкохола и цигарите (+4.4%). Жилищата също поскъпват чувствително (+4.1%), а цените на комуникационните услуги рязко спадат с 3.1% на годишна база. След комуникации, отдих и култура и образование са тези които отчитат най-голямо намаление.
Петролните фючърси на сорт "Брент" се повишиха до 117 долара за барел през август, въпреки че през този период щатската валута поевтиняваше спрямо еврото. За сравнение - през по-голямата част от юни цената бе под 100 долара за барел. Това е и основната причина за по-високата инфлация в еврозоната, като тя за 21-и пореден месец превишава прага от 2%, определен като здравословна за икономиката от ЕЦБ, която отговаря за стабилността на цените в еврозоната.
В еврозоната най-ниска е била годишната инфлация в Гърция (1.2%), а най-висока в Кипър (4.5%) и Естония (4.2%).
Европейската централна банка през юли намали основната си лихва до най-ниското й равнище досега - 0.75%, в опит да подкрепи икономиката на еврозоната. На 6 септември банката не промени лихвеното равнище. Мнозина икономисти и анализатори очакват ново понижение на тази лихва до края на годината, отбелязвайки, че ускоряването на инфлацията е временно. Не липсват обаче и мнения, че инфлацията ще нарасне допълнително през септември.
Миналата седмица ЕЦБ промени прогнозата си за инфлацията за тази и следващата година. Новите очаквания на централната банка са тя да бъде между 2.4 и 2.6% за 2012 г. и между 1.3 и 2.5% през 2013 г.
Днес Евростат публикува и данните за заетоста в еврозоната и ЕС. За България е отчетен спад с 1.3% на заетостта през второто тримесечие (спрямо първото). Това е и най-големият отчетен спад в страните членки на Европейски съюз.
На годишна база заетостта в България е спаднала с 2.8%, показват данните на Евростат. Спад, но под 0.5%, е отчетен също в Дания, Испания, Кипър, Малта, Португалия и Словения. Липсват данни за Гърция и Румъния.
Общо за целия ЕС заетостта се увеличава с минималните 0.1% (второ тримесечие спрямо първо). За еврозоната този показател е без промяна, след отчетеното понижение с 0.1% в началото на 2012 г.
На годишна база заетостта в еврозоната е със спад от 0.6%, а в целия ЕС - с 0.2%.
Общо 223.4 млн. души са имали работа в ЕС през второто тримесечие, от които 146.4 млн. лв. в еврозоната.
Най-много нови работни места в ЕС през второто тримесечие са разкрити в търговията с недвижими имоти. Заетостта в сектора нараства с 0.7% в еврозоната и с 1.7% в евросъюза като цяло. Най-големите съкращения са във финансовия сектор и застраховането (съответно -0.8% и -0.7% за двете зони).
Поскъпването на горивата и увеличението в цената на транспортните разходи доведоха до рязко увеличение на инфлацията в еврозоната през август. Това е първият случай на отчетен ръст на инфлацията в еврозоната за последните 11 месеца, което стеснява възможностите пред Европейската централна банка (ЕЦБ) да прибегне до допълнително сваляне на лихвените проценти, посочва Reuters.
7 коментара
Корабът започва да потъва!
"България е "първенец" по загуба на работни места в Европейския съюз"- леле мале, ставаме още по-бедни, по-гладни и по-нещастни... Зима иде при това!
До коментар [#2] от "niki2003":
Доста тежка ще бъде така като гледам
Инфлацията е добър знак за Еврозоната. Новината е добра, а не лоша.
До коментар [#4] от "Vince":
Само дето няма гаранции че това е тенденция. При 11 месеца надолу очакването за статистическа флуктуация нагоре е доста голямо.
Още трябва да расте.
Леле мале, каква стана тя, Българският фискално-стабилен остров се оказа първенец по загуба на работни места. А пък финансово недисциплинираните евро членове в раздраната от криза евро зона процентно губят по-малко заетост. Как да го разбирам това? Щом се губят работни места значи икономиката не върви. Какви тогава ги плещят ББ, Цвъ Цвъ и Дянков за чудеса, подем и внезапно вдигане на стандарта от догодина?