Искров е против присъединяването ни към единния банков надзор
Според управителя на БНБ това ще доведе до прехвърляне на суверенитет към Франкфурт и Брюксел, без да получим нищо в замяна
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров е против присъединяването на България към т.нар. единен банков надзор - идея, лансирана преди дни от Европейската комисия, която предстои да бъде гласувана от всичките 27 членки на евросъюза и да влезе в сила за страните от еврозоната до края на 2014 г.
Говорейки пред студенти в УНСС по случай откриването на учебната година, Искров заяви, че БНБ "принципно подкрепя" по-голямата интеграция в еврозоната, но е против присъединяването на България към банковия съюз "на този етап".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Ами прав е Искров, че банковият надзор ще предаде суверенитет към Франкфурт и Брюксел, без обаче в замяна страната ни да получи нищо в замяна.
От друга страна е прав и Дянков, че в голяма си част банковата система в страната така или иначе ще попадне в обхвата на общия надзор, тъй като три четвърти от финансовите институции са част от големи европейски финансови групи.
Така че, този "суверенитет" накаря си е да се контролира Цеко и Цецо Василев. Пък то това, не зависи много от Искров.
До коментар [#1] от "Neyk":
и Цветелина... Трите Ц на българската банкова система :-)
Изобщо банкова система, дето само да цъкаш с език.. "Ц-Ц_Ц"
С общи приказки спор се води.Не разбрах Централната Банка дали попада в общия надзор или само търговските банки.Не че тя не е участвала внякои не съвсем чисти банкови прехвърляния.
До коментар [#4] от "vjacho":
централната банка не попада в общия надзор, естествено.
Ами, прав е шефа на БНБ. Те ако ще правят някакъв надзор по-добре да поканят и българи, че то нашата банкова система издържа проверката на времето.
Винаги преди да се отчетат негативите на предаване на суверенитет е добре първо да се анализира какво правим ние с този суверенитет.
колко е Фонда за гарантиране на влоговете сега 1-2 млрд. Отделно има 10 млрд лоши кредити и корумпирана Централна Банка. Кой гарантира влоговете сега? Както банките са нон-солвънт, ще напечатат пари според закона ако търговска банка тръгне да фалира , и депозитите ще се обезценят. Ако се реши ЕЦБ да ги гарантира с общ фонд е по-стабилно за гражданите предвид това, което са забъркали сега. Сигурно и много от раздадените кредити са на свързани компании. Не че ЕЦБ нама да си подкрепя банките, коити Дянков нарича "много" когато го питат защо има картел и "малко" сега когато дава контрола на Брюксел.
До коментар [#7] от "vladimirkarolev": Тук удари 10-ката :-) Ама отговор неоàкваш надявам се ...;-)
[quote#9:"kardinalat"]До коментар [#7] от "vladimirkarolev": Тук удари 10-ката :-) Ама отговор неоàкваш надявам се ...;-) [/quote]
Отговорът го пиша в момента :-) Четвъртък публикувам :-)
Но идеята е да се направи максимум добро за максимум хора, не да си играем на стражари и апаши.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.