Глад за бонове
Срокът за участие в търга за държавни земи донесе 13 млн. лв. оборот с коменсаторки за ден
Почти рекордни обеми
Във вторник точно в 11.03 часа минаха няколко пакета за общо 18.13 млн. поименни бонове (ПКБ) по 0.675 лв. за лот, т.е. 67.5% от номинала. Това може да означава, че продавачът е един и търси възможност да осребри инвестицията си, а купувачите на книжата може да са няколко. Информация за това обаче не е публична. Не е ясно и през кои инвестиционни посредници е прехвърлен по-големият обем книжа. Някои участници на пазара не изключиха продажба от страна на голям чужд институционален инвеститор. Няма обаче публична информация за такива освен Artio International Equity Fund, който обаче продаде ПКБ-тата си с общ номинал от близо 30 млн. лв. в края на миналия октомври на няколко юридически лица в България. Сега в портфейла на фонда има само компенсаторни записи и жилищни компенсаторни записи, с които обаче не може да се участва на търгове за земеделска земя. От първия тип инструменти фондът притежава малко под 12 млн. броя, а от втория - 3.8 млн., според отчета на фонда към края на април 2012 г.
Като цяло пазарът на ПКБ е сравнително плитък, тъй като макар общо активните инструменти от този тип да са малко над 300 милиона, от тях едва около 75 милиона са регистрирани по подсметки на инвестиционни посредници, т.е. толкова може да се търгуват на борсата, и то веднага. Продаденият пакет от 18.13 млн. броя е именно около 24% от регистрираните по подсметки книжа. Така вчерашният ден ще се запомни като втория по обем изтъргувани бонове ден през последната година. Първият е на 21 октомври 2011 г., когато Artio продава пакета си от малко под 30 млн. бона. След това прехвърляне цената им започна бързо да се покачва, като от около 30 ст. в момента вече е 60-70 ст., т.е. расте поне два пъти за една година.
Прегрупиране на пакети или обиране на печалби
Не е изключено продавачите на вчерашния пакет да са били и местни лица, тъй като според три независими източника на "Капитал" последната година сред най-активните купувачи на бонове са лица, свързани със собствениците на "Галакси пропърти груп" и "Винпром Пещера". Те имаха бонове с номинал от поне 37 млн. лв. и са свързани, от една страна, през адвокатска кантора "Базлянков, Станоев и Ташев" в Пловдив, която обслужва по-голяма част от бизнеса им. Работещият там адвокат Екатерина Николова обслужва три четвърти от дружествата. Някои от тях дори са регистрирани на адреса на кантората, чийто партньор Никола Базлянков е представител на един от офшорните акционери във "Винпром Пещера". От друга страна, строителната компания на групата - "Галакси пропърти груп", където акционери са основните й собственици - Антон Щерев и Атанас Петров, е основен кредитор на някои от купувачите. Не изключено фирмите около тях да преструктурират портфейлите си или да реализират печалби.
Доста атрактивен повод
Активизирането на търговията с боновете се дължи на обявения едва в края на август национален търг за продажбата на около 156 хил. дка земеделска земя, който предизвика редица критики за непрозрачност и начините им на провеждане и обявяване от земеделското министерство. Крайните срокове за подаването на заявления в общо 26-те областни дирекции на ведомството на Мирослав Найденов, където се провеждат търговете, ще изтекат през последната седмица на септември, т.е. след около седмица. Тоест хората и фирмите, които искат да участват на тези търгове, ще трябва най-късно до края на тези седмица да се сдобият с бонове, за да успеят да получат удостоверението за собственост, което се представят пред дирекциите при подаването на заявленията. Реално сделките във вторник ще бъдат приключени след два дни, след което отнема административно време за издаване на копия на депозитарната разписка за тях, която се представя за търга.
А предлаганите на него земи никак не са безинтересни. Между дребните ниви и пасища от по 1-2 дка земеделското министерство предлага за продажба и висока категория земи от по 500 - 600 дка. Отделно някои от терените са и в атрактивни планински региони или пък представляват една голяма част от дадено землище, което дава възможност за окрупняване на парцели.
Още по темата
Как собствениците на "Винпром Пещера" създават втория по големина земевладелец в България под прикритие
30 ное 2013Или кой в крайна сметка спечели 90% от държавните земи от търговете с компенсаторки
5 апр 2013Законови пробойни позволиха на земеделското министерство да класира в търговете за земя срещу компенсаторки и кандидати, които не могат да платят
26 окт 2012Или кои косвено свързани с "Винпром Пещера" лица печелят търговете за държавни парцели с компенсаторки
12 окт 2012Дружества, свързани с "Винпром Пещера", купиха огромен пакет компенсторки, преди държавата публично да обяви търг за земеделски земи
17 авг 2012
Осем от най-големите банки в света очакват индексът S&P500 да нарасне догодина
15 дек 2019, 1072 прочитания

Банката смята да покрие недостига след проверката на ЕЦБ със свеж капитал и конвертиране на дълг в акции
13 дек 2019, 3293 прочитания
15 дек 2019, 2664 прочитания
15 дек 2019, 1754 прочитания
15 дек 2019, 1385 прочитания
15 дек 2019, 1061 прочитания
15 дек 2019, 930 прочитания
Бристолските лири ще се приемат в над 350 магазина, кафенета и ресторанти