Nissan ще пусне автомобил, струващ 3000 долара
Възраждането на Datsun цели да завладее развиващите се пазари
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Nissan планира възраждане на легендарната си марка Datsun от ерата на The Beatles. Но това, с което иска да изненада феновете си всъщност, е цената и това че предлагането ще бъде съсредоточено, изцяло към развиващите се пазари пише Wall Street Journal.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
Не разбирам защо нищо не се споменава за Европейския пазар, да не би Европа да не иска евтина кола. А иначе концепцията "Хората искат кола, с която те и техните семейства да могат да се гордеят" са я яхнали всички производители на коли в Европа и затова от високите цени секторът е в криза.
И тия ли ще откриват Трабанта?
Датсуна е легенда от моето детство, когато събирахме картинки от дъвките "би-бип", ама никога не съм знаел, че е японски автомобил, най-малкото пък предвестник на Нисан...
Нищо ново под слънцето, просто добре забравено старо:
"През 1933 г. по време на Берлинското автоизложение, Хитлер за първи път оповестява идеята си за нов семеен автомобил с цена почти равна на мотоциклет, който ще бъде наистина достъпен за всеки дом. По това време само най-богатите хора могат да си позволят кола.
Като начало Хитлер организира среща с Фердинанд Порше , който по това време също работи по странно изглеждащ, но евтин автомобил. Той се срещна с Хитлер и е помолен да конструира народна кола със следните спецификации:
- Тя трябва да бъде в състояние да превозва 3-ма възрастни и две деца.
- Тя трябва да има мощност от 42mpg, и максимална скорост от 100 kmh.
..."
До коментар [#1] от "Марин":
Ми кво не разбираш , ако трябва да покрие ,скапаните европейски стандарти няма как да струва 3000 $
[quote#3:"geordgeo"]че е японски автомобил, най-малкото пък предвестник на Нисан... [/quote]
Датсун се прекръства на Нисан за да се оттърве от славата на най-боклукчава кола в САЩ.
[quote#5:"tutrakansky"]скапанит европейски стандарти[/quote]Няма ли някой накратко да обясни какви са европейските изисквания?
Те ако почнат да я продават в Европа, няма да остане за развиващите се пазари.
Има огромен глад за евтини коли на запад, особенно около по-младите, повечето от които са без работа. В англия един стар Рено Клио може да ти струва 500-600 паунда, а застраховката (ако си под 25) да ти глътне 1200 паунда.
Затова една нова, евтина кола ще се харчи като топъл хляб.
Карлос Госн е директор не само на Нисан, а на обединението Рено-Нисан. Рено със серията Дачия Логан и производните му се радват на пробив в глобален мащаб. Касае се за развитие на успеха и присъединяване на Нисан към вече прокарания път, с използване на обща платформа и единна компонентна база. На доста пазари името Датсун ще бъде прието по-добре от Дачия и един и същи автомобил вече ще се продава под четвърто име (след Дачия Логан, Рено Логан и Лада Ларгус).
Да си представим какво ще стане като се наводни Китай и Индия със евтини колички - тия безброй човечета като си купят кола - представете си как ще нарастне търсенето на горива и нефт. И къде ще отиде цената.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.