Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Цветослав Цачев: Пазарът ни все още е в голяма криза, заради липсата на доверие

Ръководителят на отдел "Анализи" в "Елана трейдинг" пред "Капитал Daily"

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Цветослав Цачев е ръководител на отдел "Анализи" в "Елана трейдинг" от 2005 г. Присъединява се към екипа на инвестиционния посредник през 2003 г. като анализатор. Преди това е работил като финансов редактор във в. "Пари". С него разговаряме за случващото се на международните пазари, защо българските инвестиционни фондове не се справят така добре както западните и доколко успешно България се справя с предизвикателствата на кризата.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    wildbalkan avatar :-|
    wildbalkan
    • - 2
    • + 3

    "Въпреки ръста от последните месеци за световните индекси обемите се върнаха на нива от 2006 г. Това как се отразява на бизнеса и нормално ли е?"-
    господина е изпуснал нещо много важно относно ниските обеми,през последните години имаше масирано напускане на капитал от всички пазари,думата е:липса на доверие,самата криза е криза на доверието,а алго фондовете само влошиха ситуацията,като в момента те са повече от всякога,изобщо не става дума за дългосрочно инвестиране в момента,това е лудост,явно господина не е много наясно какво се случва(случвало) през миналите няколко години на пазарите.

    Нередност?
  • 2
    stoyanovstarshi avatar :-|
    Стоянов-Старши
    • - 2
    • + 11

    "Европейците трябва да се поучат от примера на САЩ въпреки желанието на ЕЦБ за запазването на ниска инфлация на всяка цена."

    Ама разбира се - щом населението не иска да задлъжнява, правителството ще го направи вместо тях. Ето американския публичен дълг: http://research.stlouisfed.org/fred2/series/FYGFDPUN?cid=5 . А ето и американската безработица: http://research.stlouisfed.org/fred2/series/U6RATE?cid=12 .

    Винаги работи чудесно - Гърция е земен рай. Е, добре де, работи докато спре да работи, ама тогава ще му мислим, нали така? В дългосрочен план всички сме мъртви... ама дългосрочния план дойде, и не сме мъртви, само безнадеждно задлъжнели.

    Г-н Цачев, Вие самият препоръчвате да не се инвестира в дълг (в дългосрочен план) заради риска от инфлация. В същото време, препоръчвате на ЕЦБ да печата, и да предизвика тази същата инфлация. Кой, освен централните банки, ще купува държавен дълг? Докога ще се увеличават балансите на централните банки? Това де факто сливане на централни банки и правителства, исторически води към Аржентина, Венецуела, Зимбабве, и Ваймарската република - къде предвиждате разкъсването на порочния кръг? "Ама растежът ще се завърне" не е приемлив отговор - как по-точно в момента могат да започнат да растат Гърция и Испания? С вътрешно потребление (на което никога не са разчитали - дори в "добрите години"? С конкурентен износ (при тези нива на данъци)? Естония го направи с вътрешна девалвация, но с бая по-търпеливо население, и без тези начални нива на държавен дълг, така че този пример трудно се експортира.

    Простата истина е, че се дължат много пари, и някой ще плати, под формата на данъци, инфлация, или фалити, и този същият някой после няма да има пари да консумира и/или спестява и инвестира. Можем да имаме остра краткосрочна криза сега, или японски сценарий - да откраднем растеж от бъдещето, и после да имаме дълго бъдеще без растеж. Вие, струва ми се, предпочитате втория сценарий, но развръзката му я гледаме наживо в Испания и Гърция, където следващото поколение - младите хора - имат безработица над 50%. Сериозно ли препоръчвате това за бъдеще на Европа (Щатите вече са си го избрали, и уверено крачат натам)?

    Нередност?
  • 3
    bz avatar :-|
    bz
    • - 2
    • + 10

    [quote#2:"Стоянов-Старши"]ериозно ли препоръчвате това за бъдеще на Европа (Щатите вече са си го избрали, и уверено крачат натам)?[/quote]
    Много аргументирано мнение - подкрепям Ви изцяло.
    Проблемът е че последните 2 поколения се възпитават в егоизъм и потребление на всяка цена. И на повечето не им пука нито за планетата нито за децата и внуците им.

    Нередност?
  • 4
    hellwitch avatar :-|
    hellwitch
    • - 1
    • + 8

    Има някакво много сериозно неразбиране на икономиката и икономическите процеси и то от повечето икономисти.

    Считат, че като се произведат едни стоки "на кредит" и се постига някакъв митичен растеж. Икономиката я измерват с БВП, който е меко казано много далече от добър показател.
    Това което води до съществено икономическо подобряване са новите технологии тяхното научаване и прилагане. Т.е. иновации, образование и прилагане на тези иновации в бизнеса.
    Не е нормално например здравните услуги да се броят с + като принос и същевременно цените им растат още и още и все по малко хора могат да се възползват от тях, но икономистите отчитат растеж.
    Много погрешно.

    До Стоянов-Старши:

    ти тези дългове не ги мисли толкова - идеята е ясна или отписване чрез фалити или обезценяване чрез инфлация. Затова и в статията се говори за инвестиции в акции, а не в дълг защото дълга скоро ще изчезне в реално измерение.

    Нередност?
  • 5
    stoyanovstarshi avatar :-|
    Стоянов-Старши
    • + 1

    До коментар [#4] от "hellwitch":

    За жалост, дългът не изчезва - винаги някой го "плаща". Ако ще са фалити, тогава тези пари няма да ги имат кредиторите; ако ще е инфлация, няма да ги имат спестителите и бедните потребители - инфлацията е данък, и то силно регресивен.

    Парите са взети назаем, и пропилени - това не може да се промени. Сега спорът е къде и как да се паркира загубата - ужасен край, или ужас без край.

    Нередност?
Нов коментар