Бизнесът все по-силно усеща рецесията в еврозоната
Забавянето на икономиката вече се отчита и в Германия


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бизнес активността в еврозоната през октомври е достигнала най-ниското си ниво от юни 2009 г., което принуждава много компании да съкращават персонал, за да намаляват разходите си. Това показват резултатите от индекса на мениджърските поръчки PMI (Purchasing Managers' Index), изготвян от лондонския институт за пазарни проучвания Markit.
Съставният PMI индекс на еврозоната, който се изготвя на базата на проучване сред 5000 мениджъри в сферата на услугите и производството, спада до 45.8 пункта. През септември нивото му беше 46.1, оставайки трайно под 50 пункта, разделящо свиването от растежа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
А борсите се качват?! ЕЦБ печати ли, печати...
Така ще е докато брюкселските зелки и Меркозета управляват ЕС......
Четири години криза стигат! Време е да ги наритаме.....
Явно не се отнася за всички компании. В интерес точно заради сглобяването на новата А класа (която сте показали на снимката) от Даймлер заявиха вчера, че в завода си в Ращат минават на 3 смени и допълнителни 500 работни места поради голямото търсене на модела.
Ами повече регулации, ''ред и дисциплина'' и готово - като за кухите средноевропейски лейки тази магическа формула сигурно работи.
Няма как икономиката да върви след като е затисната от планина от дълг. По някое време модела поддържан от кредитна експанзия се срутва под собствената си тежест. Така че кризата е толкова по-силна, колкото повече дълг трябва да се отпише. В съвременната история не мисля че се е случвало по-голямо натрупване на дълг в световен мащаб. Надали ще има някъде сухо място след като дойде дефлационното цунами. Въпросът няма да е дали ще останем сухи, а дали ще се удавим. Вероятно ще трябва да преживеем нещо като нова Голяма депресия, само че ще е по-тежка и по-обхватна.
До коментар [#5] от "kossev":
Икономиката на Европейския Съюз е уникална поради това, че страните-членки фактически използват чужда за тях валута - еврото. Това е валута, която само Европейската Банка е в състояние да издава легално. Отделните страни-членки са с вързани ръце в своята фискална политика и не могат да я използват по антицикличен начин.
Те са зависими от пазара за държавни облигации и всеки път, когато се нуждаят Европейската Банка да се намеси в тяхна помощ, купувайки държавни обигации, нови ултиматоми за намаляване на държавния дефицит биват налагани.
Политиката на намаляване на правителствените разходи в момент, когато частният сектор е в период на погасяване на големи дългове от преди е тотално погрешна и води до по-нататъшно задълбочаване на кризата поради липсата на адекватно агрегатно търсене.
Паричната система на Европейския Съюз с единна валута но множество правителства е погрешна още от самото си раждане.
Една държава, една валута, едно правителство, което провежда монетарна и фискална политика - това е единствения работещ модел.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.