Гърция търси спешно 5 млрд. евро, за да избегне частичен фалит
Въпреки приемането на бюджет 2013, Атина остава в задънена улица
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Гърция се бори да набере нужните средства, за да избегне обявяването на фалит заради невъзможността да погаси падежиращ дълг за 5 млрд. евро тази седмица. Това се случва, когато международните кредитори продължават да не могат да излязат от задънената улица по въпроса как да се намали общия дълг на Атина, въпреки че бюджетът за 2013 г. с мерките за строги икономии получи парламентарно одобрение, пише Financial Times.
Гръцкото финансово министерство вече обяви планове си във вторник да предложи на търг държавни облигации за 5 млрд. евро. Двама високопоставени атински банкери обаче твърдят пред британското издание, че от гръцките банки държавата ще може да набере не повече от 3.5 млрд. евро, тъй като те разполагат само с толкова обезпечение, което да е приемливо за Европейската централна банка (ЕЦБ).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
41 коментара
Европейците внимателно да гледат какво се случва в Гърция, защото струва ми се, че същото очаква почти всяка държава в еврозоната. Май няма държава в еврозоната, която да не е понатрупала дългове в размер близък до или дори над 100 от БВП-то си.
Редно е милиардерите и милионерите в Гърция да се намесят в усилията за стабилизиране на страната.
Всеки грък като даде по 1000 евро и ето ти необходимите пари.
Хайде, бъркайте се ....
Акция "Опрости дълговете." Нека започне......сега!
Във вестник Сега има добра колонка на Хърсев по темата. Очевидно, след края на социализма, сега ни предстои да видим и края на "държавата на благоденствието" или по-точно тази, която "развива" икономика с потребление, финансирано с дълг. Без съмнение Гърция е лидер в областта, но да не забравяме че САЩ например отиват на 10% дефицит тази година! Испания, Португалия, Ирландия. Ами и Франция не върви добре, а тя има и нещастието да е със социалист начело, което както знаем е гибелно дори за работеща икономика, какво остава за икономика в рецесия и с вече голям дълг. Така че Гърция отдавна не е интересна, тя само маркира пътя на другите. В крайна сметка в Гърция вероятно ще се стигне до разпад, подобен на този у нас. И то до няколко години, а при определени условия и до няколко месеца дори, като особено критична ще е зимата, която при икономика със 70% услуги (най-вече туризъм) е лош сезон, предвид факта че гърците нямат зимни курорти. Да се оправят, няма как да помогнем, освен с многозначително цъкане с език и добронамерено поклащане с глава. Ще го преживеят някак си, а регионът вероятно ще затъне още повече, за съжаление. Особено като гледам как вървят нещата в БЮРМ, Сърбия и други тарикати.
Високото съотношение на държавните дългове към БВП не е исторически прецедент, нито е причина за някаква коренна промяна - по-скоро за връщане към по-стар тип взаимоотнощения между финансовите институции и държавите. "Държавата на благоденствието" беше възможна, защото банките бяха принудени да работят в полза на държавата, а сега положението е точно обратното. Дългът на Гърция е проблем, защото е към чужди лихвари и е взиман без одобрението на "поръчителите" от еврозоната. Страни като Германия, Япония и САЩ имат далеч по-страшни нива на дълг, но при реално отрицателни лихви и основно от вътрешни инвеститори.
До коментар [#5] от "misho73":
Дали пък краят на социализма не е точно заради това, че капиталистическите държави яко я караха на дългове и така показаха колко по-хубаво се живее на запад? Сега излиза, че то било с пари на кредит... дали пък социализмът нямаше да съществува и сега ако не бяха тия планини чрез които капитализма показа колко хубав е?
хубав в кавички
До коментар [#7] от "mick":
То и социализма караше на кредит, както външен, така и вътрешен
България търси спешно един трилион евро заем за да вдигне стандарта на гражданите си и да изпревари всички държави с ЕС по доходи .
Някой против ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.