Банките от Западна Европа продължават да затягат кранчето за региона
България, Хърватия, Литва, Сърбия са "пропуснали" финансиране от майките си между 5 и 10% от брутния им вътрешен продукт
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Банките от Западна Европа продължават да ограничават финансирането на поделенията си в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Изводът е направен на база данни за второто тримесечие на 2012 г. от група финансови институции – Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Световната банка, Международния валутен фонд, пише The Wall Street Journal (WSJ).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Чудесна статия, но имате няколко грешки от бързо писане, моля оправете ги.
Ключовия момент тук е "На практика липсата на финансиране от централите е заместено напълно със събиране на депозити от местния пазар през дванайсетте месеца до юни 2012 г., посочват още финансовите институции. За България депозитите растат със средно 12% годишно от 2009 г. насам."
Сиреч, не става дума за пропуснато от страните кредитиране, а за това, че никой не иска на банките земите и следователно няма нужда от централите да се пускат пари към клоновете в ИЕ. Банковата система се е претъпкала с депозити, т.е. със сверъхликвидност, щото хората обедняха, никой не купува, следователно "инвеститорите" няма къде да инвестират и си слагат парите в банката. Така депозитите растат, народа обеднява, а икономиката се свива. Класически случай на историята с хлебаря от тази моя страничка http://www.antipropaganda.comxa.com/tajnaiko.html и същевременно много трудна за разбиране от икономистите ситуация :) .
Лошата новина в случая е не липсата на финансиране отвън, а натрупването на местни депозити. Това означава, че хората (бедни и богати) трупат запаси и се стягат за по-тежки времена.
Ама нищо, поне магистрали се строят...
По скоро, изводите би трябвало да ги търсим в посока не в изброените институции, а в хората, които вече изпитват сериозно недоверие в тях, и при това с основания.
А глобалният извод е несигурност и страх от утрешния ден, може би с основание...
В частност , проблема на банките в България не е, че няма финансиране от банката майка, а в недостатъчните проекти, които самите банки финансират. Т.Е. те имат пари, но няма къде да ги вложат. Справка за това е нарастващото участие на банките при покупките на държавни облигации, продажби на фирми на борсата (вижте какво направи Уникредит с енергийните дружества). В същото време банките набират пари от депозити, имат проекти с външно финансиране като енергийната ефективност, държавен фонд земеделие, Джереми и други. Просто в България пролема не е, че банките нямат финансиране, те имат,но няма кредитиране.
П.С. очаквайте Джереми 2, където лихвата ще се формират между 0-левата скала на фонда и средната лихва на банките, които ще участват в проекта, което знаяава, че лихвата ще е около 4%. Т въпреки това, пак няма да има силен ръст на кредитирането, защото проблема не е лихвата, проблема е мениджмънта на фирмите и тяхната ликвидност. Но това е вече друга тема.
П.С. Джереми 2 стартира около месец март 2013.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.