Малък рестарт по JEREMIE
Заради слаб интерес към гаранционната схема за малки и средни фирми вече се отпускат и оборотни кредити


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Петте банки в България, които отпускат кредити по гаранционната схема за малки и средни предприятия на инициатива JEREMIE, предоговориха условията за финансиране. Така в нея вече се включват и оборотни кредити, револвиращи кредитни линии и овърдрафт. Причините са ниското търсене на инвестиционни кредити в условията на макроикономическа нестабилност и влошаващата се икономическа среда, което е характерно за цяла Европа.
Това посочиха банкери и от представителството на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) в България пред "Капитал Daily" Петте банки са Уникредит Булбанк, Райфайзенбанк, ОББ, СИБанк и Прокредит банк.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
За какви по-ниски лихви говорите? В Прокредит лихвата е 13%, а таксата за усвояване е 500 лв. Или около 3% от размера на кредита! Това ли са преференциите по Джереми??? Нищо чудно, че това е пълен провал.
До коментар [#1] от "Bate B":
Ако наистина е така както казваш, бах ти!
До коментар [#1] от "Bate B":
Прокредит са безбожници. Последната служителка, която ми се обади от там да ме увещава да продължим да работим с тях и отговорих че съм съгласен само ако се преименуват на "Антикредит банк". Толкова негативна промяна в условията си претърпяха за няколко години, че и аз вече не успях да ги изтрая.
Кредита Джереми, не е предназначен за фирми, на които им е скъпа лихвата. Фирмите подходящи за финансиране с този продукт, са такива, занимаващи се с онлайн търговия, уеб сървъри, интернет обучения, софтуерни фирми, фирми за иновации, консултански фирми в областта на иновациите. След като се кредитират фирмите с този продукт, договорката е след 3 години - фирмата да бъде продадена и кредиторите да си вземат своя дял с предимство. (ПРОДУКТЪТ Е САМО ЗА ФИРМИ С ПОТЕНЦИАЛ ЗА РАЗТЕЖ НАД 30% ГОДИшНО!!!).
ЗА КАКВИ СКЪПИ ЛИХВИ ГОВОРИТЕ?!
До коментар [#4] от "simeonov2":
Говориш за фибансирането през екселараторите Eleven и LaunchHub
Аз също търсих кредит по ДЖЕРЕМИ от банки, но за стартиращи ИТ фирми е добре да се търсят екселараторите. Те иупуват 8% дял, който писле продават. Банката няма дял, когато те кредитира
До коментар [#4] от "simeonov2":
Г-н Симеонов, бихте ли казали какво обезпечение се изисква при този вид кредити, ако сте запознат?
До коментар [#4] от "simeonov2":
грешите, това кредитиране за което Вие говорите е от друг "фонд за начално кредитиране" пак на Джереми, но там финансовия посредник не са изброените 5 банки. Тези банки предоставят средства чрез "Гаранционния фонд" и статията съвсем коректно представя информацията.
http://jeremie.bg/bg
Jeremy за момента е кредит от бюджета към банките при изключително ниски лихви. Парите са преведени в пълен размер (и правителството гордо ги счита за усвоени), а до фирмите са стигнали стотинки. Съмнявам се средствата от ЕС по тази мярка/ инструмент да са реимбурсирали бюджета, заради ниската реална усвояемост.
До коментар [#7] от "kamy_gold":
До някъде сте права (доколкото във всяко твърдение има доза истина).
Наистина засега обаче реално работи единствено Гаранционният фонд, в който бяха налети 74 млн. евро от програмата за бизнеса. Те се ползват като гаранции от 5-те български банки (Уникредит Булбанк, и др.), за да отпускат на родните фирми инвестиционни кредити при облекчени условия.
На практика това са пари, които идват от еврофондовете, но минават през банките. Срещу споменатите 74 млн. евро, трезорите трябва да осигурят на преференциални условия за до 370 млн. евро кредити за малки и средни предприятия.
Освен гаранционния в рамките на инициативата "Джереми" са структурирани още 3 фонда за рисково финансиране.
- за рисков капитал, фонд "Растеж" и "Мецанин". В работи и още един специфичен фонд по "Джереми" - за нововъзникващ бизнес. По него обаче няма да се предлагат нисколихвени кредити, а схемата ще има на разположение 20 млн. евро, които могат да се инвестират в нови компании (до 200 хил. евро на фирма) - само за ИТ Фирми и др. подобни (макар да се иска предистория за свързаните фирми, на новата фирма). Също така тези кредити, не се дават на шефовете на фирмите, и те съответно да си накупят джипове, а са целеви - по определена проформа фактура за нещо конкретно. Предприемачите ще трябва да правят обезпечение до 50% от размера на кредита, защото трезорите разполагат с финансовото рамо на Европейския инвестиционен фонд, който управлява средствата по "Джереми" и покрива загуба от 80% за всеки отделен кредит, в случай че не бъде върнат, НО СРЕЩУ ГАРАНЦИЯТА, ЧЕ АКО БИЗНЕСА ТРЪГНЕ НАДОЛУ - ДЖЕРЕМИ ПРОДАВА ФИРМАТА (И СИ ВЗИМА ПЪРВО ПАРИТЕ С ПРЕДИСТВО - ИМА ТАКАВА КЛАУЗА)!
До коментар [#9] от "simeonov2":
благодаря за допълнителната информация, за съжаление на сайта, който цитирах няма достатъчно важни подробности, а за мен представляват интерес детайлите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход