И жилищното кредитиране се предава
Тази есен се оказва най-слабият сезон за ипотечните заеми


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Доскоро жилищното кредитиране беше един от най-издръжливите на кризата сегменти. Показваше устойчивост и постоянен, макар и нисък темп на растеж. За разлика от ипотеките заемите за потребление реагираха бързо на кризата и на продължителното свиване на портфейла в резултат от ограниченото и дори стагнирало потребление.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Няма луди вече да се хващат на сладки приказки!
Баламите свършиха вече!
Това е защото вече не само знаем, че живеем по-добре, но сме и напълно сигурни, утре ще бъдем още по-добре.
С ГЕРБ до гроб!
Ами на хората им омръзна да купуват на всеки 10 години по един апартамент на банката (във вид на такси и лихвени плащания).
Ще мине едно известно време и ще се чудят банките на кого да пробутат тези "изгодни" заеми.
"Запазиха се вече две години и офертите с фиксирани лихви за първите една, три, пет, дори и десет години от срока на кредита."
Не знам дали писалият статията е чел условията на банките, обаче аз фиксирана лихва не съм видял. Има единствено едни такива не-редовно плаващи, дето обаче банките пак си ги сменят както си искат, а че им се позволява да ги рекламират като фиксирани показва, че КЗП отново спят, въпреки раздадените бонуси ...
Време е цените да заппочват свободно падане до нивото в което ще има равновесие между търсене и предлагане за да започне най накрая и реализиране на тези застоели и мухлясали имотни бункери стоящи колко вече подред години .
Полезна статия, надявам се наистина прогнозите да се осъществят / за банките, които ще извадят на пазара имоти и последствията от това действие/.
Напълно нормално.На пазара вече са само купувачи , които имат нужда от жилище.Спекулативните покупки с цел продажба изчезнаха.Сега остава както условията по кредитите да станат по-добри така и качеството на строителството да се подобри.Защото строеното до момента е един малък ужас.Може би навлизаме в етап , в който ще започне по- нормално ценообразуване по цялата верига - терени , проектиране и строителство, съобразено с възможностите та местния пазар.
Цените на жилищата са още надценени 2-3 пъти спрямо доходите на хората. Едно жилище трябва да струва колкото 10-20 годишни наема.
Отделно данък сгради е символичен.. това пък надува въздух още в балона на имотите. Макар,че като резултат имаме мизерна инфраструктура в кварталите. Няма работа за хората. Щото поддръжката е занемарена - хората имат скъпи имоти и не могат да си позволят скъпата им поддръжка. Общините също не правят достатъчно по поддържането. Една половин икономика е загубена заради високите цени на имотите - цените на поддръжката следват цените на имотите, а хората имат малки заплати - ненормална ситуация. Цените на имотите трябва да отговарят на доходите на хората, само тогава има пари за всичко. Няма значение дали цените са европейски или зинзибарски. Важното е местният бизнес да работи с местни цени, а не както е в момента.
Високите цени на имотите увеличават и цените на всички стоки в страната, просто защото всеки бизнес "живее" в имоти който трябва да му плаща разходите.
Единственото с което помагат високите цени е напомпването на БВП на страната изкуствено.
Аз от около4 години следя темата с имотите, и се спуквам от смях.
Напоследък обаче ми се доплаква ....
Вече 5 години сме в криза, а дори няма признаци за изтрезняване.
Какво ни пише Капитал ?
"Основните причини са очаквания за допълнителен спад на цените на имотите, общата икономическа нестабилност, която води до несигурност в доходите, както и високото ниво на безработица. "
Аз, като безпристрастен страничен наблюдател, с основни познания по урбанизиция и икономика, за последнисте 4 години стигнах да съвсем, ама съвсем различни заключения.
Малко факти :
- Б-я е една от страните с най-висок процент на хора притежаващи жилеще - това отпреди имотният балон.
- Б-я е със застаряващо население
- Б-я е с намаляващо население.
- отрицателният прираст не е кой знае колко нисък, единствено поради увеличаващото се цветнокожото малцинство. Това малцинаство, макар и увеличаващо се, не е от най-надеждните кредитоискатели/наематели. Няма да пояснявам защо, но едва ли някой има нужда от повече пояснения ,,,, Ето защо можем да го изключим от уравнението (или SWOT анализа на по-напредналите инвеститори/предприемачи).
На базата на това, няма вменяем инвеститор/предприемач които би инвестирал в имоти, преднзначени за местното население.
Защо по дяволите имаше такъв строителен бум в София ? Или нещо не съм схванал, или картинката е по-голяма !
Един бърз урок по урбанизация, и управление на миграционни потоци.... Едиственият начин да се увеличи населението на един град, е като се увеличът работните места на този град. В това положение, със сигурност можем да очакваме човешки поток от райони с бедни и/или висока безработица , към районът предлагащ възможностти.
Това се случи и със София. Индустрията и иконоиеска активност беше концентрирана в София, докато в останалата част на Б-я, безработицата и безизходицата растяха. Ето защо населението на София се увеличи и може би удвои за някакви си 10 години.
Този безумен прираст на "софиянци" естесвено бе придружен с
- дефицит на жилища
- транспортен хаос
- множество други проблеми породени от рязкото и непланирано увеличение на софийското население - липса на детски граднини, пълни училища, пренатоварване на администрация , съдилища и т.н.
Дефицитът на жилища беше компенсиран с бум на жилищно строителство. Транспортният хаос е компенсиран с нови пътища ... Това създаде илюзия за прогрес и движение на икономиката.
В същото време обаче, стотици села и малки градчета изчезват с напълно годна инфраструктура !!
С други думи, целият този "прогрес", от последните 10+ години е в голяма степен бутафорен, голяма част от построеното през последните 10+ години е напълно ненужно, но това на цената на 10ки милиарди евро , които ще се изплащат с десетилетия ...
Резултатите в цифри са повече от красноречиви
- 117 хиляди празни жилища в София
- 961 хиляди необитавани жилища в страната.
Като се има впредвид всичко това, причините за спада на жилищното кредитиране се виждат лесно:
- пренасищане на пазара на имоти, което води и до спад на цените им
- инвестиране на ЗАЕТИ 10ки милиарди евро в строителство, което не носи абсолютно никаква реална стойност за държавата. След спукването на сторителният балон, то и заетите там се увеличават, водещи до
- ръст на безработицата и лошите кредити.
- не можем да отречем ролята на световната криза, но за бедна държава, залята с милиарди евро по европейски фондове, това не би трвбало да е проблем.
Лека и спорна седмица ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.