Единният банков надзор в еврозоната ще действа от 2014 г.
Финансовите министри на ЕС постигнаха съгласие по спорните въпроси


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
вропа направи първата голяма стъпка към банковия съюз, след като финансовите министри на еврозоната се споразумяха за създаването на общ банков надзор. След почти четири месеца преговори, изпълнени с противоречия между позициите на най-големите икономики Франция и Германия, министрите определиха условията, по които Европейската централна банка ще започне директно да надзирава финансовите институции в еврозоната от март 2014 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
В Щатите всички средства който държавата отпусна се връщат с лихвите успешно. В Европа няма такова нещо. Стари дългове се плащат с нови кредити. Където държавата национализира институции като им покри дълговете фактически са фалирали, защото постоянно искат още и още пари. Но в щатите допускат фалити на банки, а в Европа не защото били системно важни. А всъщност е така защото в Европа сме във феодалния строй. Ако фалират едни банкери ще ги заместят след време други. А старите кучета не желаят това.
Тази мярка следва да бъде приветствана. Особено от страни, които са за по-тясно интегриране в ЕС, като България. Взетото решение ще допринесе за централизиран контрол върху рисковите институции, което е предпоставка и за централизирани интервенции от страна на органите на ЕС. Банковият съюз е естествено продължение в развитието на евро интеграцията.
Единствен надзор ги владее, единствен той ще ги открие, единствен вси ще ги сбере и в спасителен фонд ще ги обвие.
Правилна, макар и крайно недостатъчна стъпка (подобна половинчата "интеграция" на Европа е крайно недостатъчна, за да доведе ЕС до икономическа конкурентоспособност спрямо останалия свят). Единственият въпрос е, дали няма пак да се разсъхнат работите по произволна причина и нищо да не стане, както най-често до сега се случва про-интеграционните импулси на ЕС.
Най-сетне нещо положително от Европейския съюз. Крайно време беше да се одобри такъв надзор.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход