Малките убежища от лихвения данък
Няколко банки имат нови или стари продукти, които избягват облагането с 10% на дохода от депозитите. Смисъл от алтернативите има само за по-съществени суми
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Каква е разликата между влог и депозит? Доскоро тя можеше да се измери единствено в техническите детайли на структурирането на различните банкови продукти, които не интересуват особено клиента. От началото на тази година обаче разликата си има съвсем точен измерител и той е 10%. С толкова се облагат срочните депозити, докато разплащателните сметки, спестовните и безсрочните влогове остават освободени от данък.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
32 коментара
Аз не разбрах нещо- ако през декември 2102г. съм сключил двугодишен (примерно ) депозит на падежа през 2014г. дължа ли лихва , или не ?
Дължиш данък за целия период, независимо колко време преди 1.1.2013 си депозирал парите.
[quote#01:" Дн"] Източници от Министерството на финансите коментираха, че ще следят няколко месеца дали клиентите физически лица пренасочват средствата си от депозитни към спестовни сметки, където лихвите са необлагаеми,
и ако се окаже, че миграцията е в значителни обеми,
е възможно да обложат и лихвите по други банкови сметки освен депозитните. [/quote]
;)
който си мисли , че Банките ще му плащат Безплатна лихва
(че ще го предпазват от данъци) -
просто ще се разочарова
Няма начин да се прецака Дянков - Една промяна в закона за 10 % данък върху лихвите ще отнеме една седмица !
целите на този закон са съвсем Различни от тези на пръв поглед - така че........
всичко ново е добре забравено старо
Те ще измислят нещо, сега предстоят оферти, които да наваксат данъка и хората да са доволни.
Ама вие за оня данък който е 4 лева на 1000 лева влог ли говорите. Отдавате прекалено голямо значение на прекалено маловажни неща. Избирайте си Доган за премиер минстър и ще цъфнете и вържете.
От началото на тази година обаче разликата си има съвсем точен измерител и той е 10%. С толкова се облагат срочните депозити, докато разплащателните сметки, спестовните и безсрочните влогове остават освободени от данък.
След тези две изречения в първия абзац, четенето на статията е повече от безсмислено... облага се лихвата от депозита, а не самия депозит
До коментар [#6] от "buran":
чак пък...статията съдържа полезна информация и я намирам напълно подходяща за "Капитал". Изречението не е точно, пояснението ти е уместно, но за всеки читател със средно "АйКю" е ясно, че става дума за 10% от лихвата, а не депозита.
Накратко, явно, има някои решения, които се доближават много или малко до срочните депозити, но въпреки данъците върху последните, няма решения, които да са по-изгодни от тях.
Искам да попитам останалите от форума, можете ли да предложите други алтернативи за спестяване, достатъчно нискорискови, които да имат по-добра доходност от депозитите?
Моето уважение за труда, но още от първите две изречения прозира явната некомпетентност и/или професионална немърливост на авторката на статията.
Първо. Разликата между депозит и влог е пределно ясна за по-голямата част от населението, дори и за тези със средна финансова грамотност.
Влог - обикновено не е обвързан със срок, лихвата не се капитализира, може да се тегли и внася по всяко време без да се нарушават лихвените условия.
Депозит - фиксиран срок, лихвата се капитализира (т.нар. "сложна лихва"), тегленето преди падеж е свързано с негативни промени на лихвените условия. По депозитите се начисляват по-високи лихви, отколкото при влоговете.
Целта на влога е да спестяваш, а на депозита да печелиш от вече натрупани спестявяния. Затова е нормално при влоговете да няма минимално изискуемо салдо за откриване на такъв вид сметка.
Смятам, че с по-голямата част от гореизложеното, под една или друга форма, читателите на Капитал са запознати.
До коментар [#8] от "Shan Teliang":
-Купуваш земя подходяща за арендоване.
-Инвестиция в имот подходящ за даване под наем- печелиш от наема и от индексирането на цената на жилището, изключая срива на цените в последните няколко години, то индексирането на цената на атрактивните за вложение имоти „бори инфлацията", което в масовия случай не може да се каже за депозитите.
Има и др. варианти, но е важно да се очертаят все пак някакви параметри- колко пари, за колко време, обвързаност на лицето с различни тежести (брак, присъди, болести, в каква сфера работи и др.)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.