Европейски банки ще погасят предсрочно евтините кредити от ЕЦБ
Потенциалното предварително изплащане на изтеглените средства се възприема като сигнал за стабилността на финансовите институции
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Френската BNP Paribas, германската Commerzbank и испанската Santander са част от увеличаващата се група на банките, които искат да изплатят получените от Европейската централна банка (ЕЦБ) средства по линия на дългосрочните й рефинансиращи програми (long-term refinancing operation, LTRO). Според оценките на банкери и анализатори, обобщени от Reuters, през следващите няколко месеца европейските банки ще върнат около 200 млрд. евро от отпуснатите им от ЕЦБ през миналата година общо 1 трлн. евро.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Лекували сме здравия зъб,а не болния.
Сигнал за стабилност или липса на инвестиционни алтернативи? Кой би върнал пари, заети му на 1 % лихва, ако може да ги раздаде като кредити при 3-4-5 %? Просто банките няма какво да ги правят тези пари или по - скоро не желаят да поемат риска да кредитират, а кредитополучателите не желаят да поемат риска да вземат кредит... което не е добре - отлага края на т.нар. криза още във времето.
Или греша?
[quote#2:"Тихомир Гочев"]Сигнал за стабилност или липса на инвестиционни алтернативи? Кой би върнал пари, заети му на 1 % лихва, ако може да ги раздаде като кредити при 3-4-5 %? Просто банките няма какво да ги правят тези пари или по - скоро не желаят да поемат риска да кредитират, а кредитополучателите не желаят да поемат риска да вземат кредит... което не е добре - отлага края на т.нар. криза още във времето.
Или греша?[/quote]
Кой би върнал пари ли ?!?!
НА който не му трябват
Нашите банки имат стряскащи числа за капиталова адекватност - те ПРАЩЯТ от пари ,
но досега не трябваше да се кредитира , за да "приключи жътвата ",
сега трябва отново да се "оре,сее,полива....."
както се казва: всичко ново е добре забравено старо
верваш ли на Маите и на телевизора - ще объркаш коловоза
До коментар [#3] от "MILKO":
Е, аз какво съм написал?
До коментар [#4] от "Тихомир Гочев":
просто си прочетете поста още веднъж ;)
[quote#2:"Тихомир Гочев"]не желаят да поемат риска да кредитират[/quote]
няма Банков риск -
има спекулативна целесъобразност
а това е много различно от риска за който пишете ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.