Апетитът за риск на световните капиталови пазари ще се засили, а основните фаворити ще са американските и европейските акции. Пазарите в България и Сърбия едва сега започват възходящото си движение, но като цяло регионът на Източна Европа ще се представи много добре. Това се казва в прогнозите за 2013 г. на един от най-големите асет мениджъри във Великобритания Schroders и техните български партньори от финансова къща "Карол".
Силна година
Очакванията на анализаторите са тази година да е много по-силна за акциите спрямо 2012 г. От Schroders смятат, че пазарните съотношения на акциите в САЩ са все още приемливи и това ще подкрепя пазара, при условие че икономическият ръст там остане устойчив въпреки фискалните притеснения. "Позитивни сме и за европейските акции, които при настоящите пазарни съотношения и намален риск от разпадането на еврозоната изглеждат доста атрактивни."
В основа на очакванията на анализаторите са и действията на големите централни банки, които ще продължат да наливат ликвидност в икономиките. "В първата половина на 2013 г. централните банки на САЩ, Великобритания и Япония ще продължат с вливането на ликвидност под формата на количествени улеснения (QE), а ЕЦБ ще продължи изкупуването на периферни краткосрочни облигации. Подобни действия се очаква да засилят доверието на инвеститорите в рискови активи.
Силен регион, надежди за България
Анализаторите на управляващото дружество "Карол капитал мениджмънт" посочват, че регионът на Източна Европа е вероятно да бъде един от най-силните през 2013 г. "Основните предпоставки за това силно представяне са голямата подцененост на акциите и започналият в края на 2012 г. позитивен тренд на борсите. Повечето пазари от региона бяха в низходящ тренд през последните 2-3 години и се представяха значително по-слабо спрямо големите развити пазари в света и особено спрямо американския фондов пазар.
Тази тенденция обаче се смени в края на 2012 г.", се посочва в доклада. От началото на годината на българската фондова борса действително има известно раздвижване - SOFIX се повиши с около 7-8%, което е съпроводено и с повишение на обемите на търговия. Засега обаче зад този ръст стоят по-скоро спекулативни капитали и едва няколко компании, като липсва единна тенденция. По тази причина наскоро пред "Капитал Daily" финансови анализатори коментираха, че е рано да се правят изводи.
В доклада си сега анализаторите на "Карол" посочват, че "пазарите на Сърбия и България едва сега започват възходящото си движение, а най-силният пазар в момента е румънският – където след продължителна консолидация през 2011 г. и 2012 г. последва възходящ пробив през декември 2012 г. Тези балкански пазари според управляващото дружество е много вероятно да поскъпнат с над 100% през следващите 2-3 години.
Основните опасения за региона са свързани с масираното присъствие на западноевропейски банки, нарастването на необслужваните кредити и ръста в безработицата. Изключение са единствено икономиките на Русия и Турция.
Предпазливи за суровините
В анализа си Schroders прогнозират още, че суровините през 2013 г. по-скоро няма да бъдат атрактивна инвестиция. Те остават предпазливи и по отношение на индустриалните метали поради намаленото търсене, тъй като развиващите се пазари и особено Китай постепенно изместиха фокуса си от водения от инвестиции ръст. Анализаторите са леко по-позитивни към ценните метали и енергийните ресурси.
Апетитът за риск на световните капиталови пазари ще се засили, а основните фаворити ще са американските и европейските акции. Пазарите в България и Сърбия едва сега започват възходящото си движение, но като цяло регионът на Източна Европа ще се представи много добре. Това се казва в прогнозите за 2013 г. на един от най-големите асет мениджъри във Великобритания Schroders и техните български партньори от финансова къща "Карол".
3 коментара
Ураааааааа.......
Бъдете подозрителни, коато търговец на акции, ви дава прогнози за възход на акциите и други подобни .....
Търговците на ценни книжа имат недостатъка, че са в конфликт на интереси(т..е не са обективни) и целта им е всъщност да "продават" мечти.
Та, в тази връзка за ценните книжа , търсете мнениена хора икономисти и с погелд върху реалният сектор. Той(реалният сектор) е в основата на посоката им.
Този текст е същия тип като прогнозите за ръст на пазара на имоти от Адрес или Мирела. Искат, много искат, но пари няма! Скоро няма и да има. Ако Бойко шибне втори мандат - край. 100-ов!