Антимонополната комисия разреши придобиването на "Пощенска" от ОББ
Сливането им е следствие от обединението на централите в Гърция


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на ОББ да придобие Пощенска банка в България. Сливането им е резултат от поглъщането на собственика на "Пощенска" в Гърция Eurobank от този на ОББ там National Bank of Greece (NBG). Разрешението от КЗК се издава на собственика на NBG, но на практика в България обединението е между дъщерните структури.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Банките " National Bank of Greece (NBG) '' и " Eurobank " са толкова гръцки , колкото "Пощенска" и ОББ са български .
Дано КЗК е проверила добре нещата и всичко да е наред,че появи ли се още една статия в любимия ми вестник по този повод,ще започна да крещя.Дано никога повече не чуя за това грандиозно сливане!
Кандидатите за работа в банковата сфера най-добре да си отпишат мераците за идващите 10 години. На тези банки клоновете им са един до друг и един срещу друг, т.е. сега половината заминават. Същото важи за всички ай-ти, ейч-ар, областни, регионални, национални и междугалактически директори, координатори, ревизори, контрольори (с различните му приставки отпред, като маркетинг-, риск- и т.н.). Да добавим и секването на най-голямата хранилка за банковата сфера - стотиците бюджетни кодове, които бяха най-сетне заменени с единна сметка. Ефектът от нея е силно подценен - може би за да го преглътне банковото лоби без корупционна съпротива, беше обявено за "икономии за бизнеса" в размер на 50 млн. лв. годишно. Но реалната цифра според мен е х 3 (съответно същият беше размерът на грабежа до момента).
До коментар [#3] от "cinik":
Ама те у нас банките поддържат тази ненужна клонова мрежа само защото са собственици на части от сгради, строителството на които беше кредитирано щедро от самите банки. Сега кредитите няма как да се върнат и се симулира някаква дейност... Клоновете на банките в следващите 10г. ги очаква това, което пощенските станции и факсовете преживяха през последните 10г.
1-та крачка преди напускането на гръцките банки от българския финансов пазар. По-точно - преди смаляване процентното присъствие на гръцкия банков сектор до под 10 % :-)
Следващата стъпка е изкупуване на консолидираната банка от глобален играч :-)
Това е добра новина! Показва, че NBG (ОББ) е в добра форма, въпреки отписването на гръцки дълг! Ще доведе и до икономии и по-малко клонове. Вярно е, че много служители ще загубят работата си, но такъв е живота! Едва ли по-голямата банка ще привлече голям световен играч, защото българският пазар е малък и не е интересен за Дойче Банк, Ситибанк или HSBC.
Заминава си една от най-старите български банки, уникална с това, че почти изключвала фалити, защото от пощите винаги имало някакви приходи. Самият Атанас Буров ѝ се възхищавал.
Тази комисия ако е антимонополна..
По-скоро е монополна.
ОББ е първа в моята класация за НАЙ-ЛОША банка, а Пощенска е на второ място. Затова не се учудвам на това придобиване. Само се чудя, какво ли уродливо банково чудовище ще се получи в резултат на това.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.