В битка за банковия №2
Основните кандидати да купят МКБ Юнионбанк са унгарската OTP и ПИБ, но политическата криза вкарва нови въпросителни


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Политическата криза в страната може и засега да не се отразява на ежедневното функциониране на повечето фирми. Със сигурност обаче несигурността води до преосмисляне на стратегическите планове. Тази неяснота може да обхване и продажбата на МКБ Юнионбанк, която навлиза в решителна фаза - подаване на обвързващи оферти от потенциалните кандидат-купувачи.
Със сигурност България в момента е под обектива на чуждите инвеститори тук и навън и всички ще следят дали политическите рискове няма да се материализират в понижаване на рейтинга и въобще във влошаване на условията за бизнес. При тези обстоятелства може и заинтересуваните да предпочетат да останат на изчакване или ако все пак се решат да търсят по-ниска цена. И доколкото продавачът, унгарската банка MKB, част от групата на германската Bayern LB, не е притиснат от нуждата за продажба на всяка цена, сделката ще зависи предимно от склонността на кандидатите да поемат риск. А засега, според информация на "Капитал", има поне двама твърдо желаещи - унгарската OTP Bank и Първа инвестиционна банка (ПИБ), които при това не са нови на местния пазар и съответно добре познават подводните камъни, за да се отдръпнат при първи трусове. А двубоят между тях ражда и още една интрига - ако ПИБ придобие МКБ Юнионбанк, тя има реален шанс да измести от второто място в страната ДСК - българското поделение на OTP.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
В краят на 2013 година банковият сектор ще бъде коренно различен от днешния. По всичко.
На Банка ДСК не и трябва МКБ, въпреки "съдружието" в няколко проекта - имат една от най-големите клонови мрежи и са най-голямата сила в потребителското кредитиране. Да плащат излишни пари за сектора Малки и средни предприятия си е разхищение на средства, което едва ли биха направили.
С ПИБ-а ще е точно обратното - има смисъл от покупката с оглед на синергията, увеличаване на пазарния дял и т.н. (неща, които в статията трябваше да бъдат развити...) Не съм сигурен обаче дали ще са предпочитания от политическа гледна точка купувач (гледна точка на германските собственици), което важи както за ЦКБ, така и за БАКБ. (как този път пръст няма Цветан Василев не е ясно).
Логично звучи купувачът на румънското звено да е и този на българското и след време да изтегли инвестицията си и да я продаде на някой българска банка...
Лошото е, че за потребителя, като ползващ услугите на банки, тази продажба няма да се отрази по никакъв начин. Все още ще има такси теглене, внасяне, месечна поддръжка...
Проблем при сделката ще се окаже финансирането, което ще бъде оттеглено (най вероятно) от майката продавач.
Без да съм чел в подробности отчети, ми прави впечатление относително краткосрочното финансиране на ПИБ към този момент. Евентуално закупуване на МКБ ще усложни този проблем още повече, и може да се наложи все по голяма част от дългосрочните активи на ПИБ да бъдат финансирани с краткосрочни задължения, което е предпоставка за сътресения.
От друга страна, кредитното портфолио на МКБ е от по ниско качество от това на ПИБ заради фокуса на малки и средни предприятия, което в времена на криза не е подходяща стратегия при наличието на огромен проблем с лошите кредити в страната като цяло.
Не мисля че сделка ще има при цена близо и/или над нетната стойност на активите
До коментар [#3] от "nycvisa":
С рейтинг "0" да коментираш сделка за продажба на банка си е меко казано интересно....
В България тези които имат наистина много пари, не оценяват все още потенциала на Интернет. Иначе ще е много печелившо да се направи фирма за информация.
-За какво се плаща в Интернет или как се влияе на статиите в Интернет.
Според мен най заинтересовани от покупката биха били ЦКБ. Групата на Химимпорт отдавна е фокусирана във финансовия сектор, като имат участие и в банки извън България. Това би станало не на всяка цена, а ако цената е приемлива за тях. Мисля че групата отдавна се опитва да разшири дела си в банковият сектор.
Въпреки цитираните друг купувач ПИБ, според мен те нямат достатъчно пари за подобна инвестиция. Банката се е разпостряла в инвестиционен бизнес, а и не съм сигурен колко пари дължи на държавата, поне според слуховете от преди няколко години.
ДСК биха били най-вероятния купувач с оглед на това, че собствениците и на двете банки са унгарски банки. Нищо чудно да се получи нещо като "другарска помощ" в този случай. На ДСК клонова мрежа не и необходима, но готов кредитен портфейл от близо 1 Млрд защо не.
Интересно от къде пък ЦКБ могат да извадят пари?! То да не е като да надуваш хим-а и производните им на бфб :)). Още повече пък и 300 милки за рефинансиране.
може да се обзаложим , че до дни ще новият купувач ще е ПИБ.При едно условие ако отправената оферта задоволи собствениците от Германия.Но да не забравяме , че в последният момент може да се намеси и австрийската Майнъл банк .А както знаем Австрия и Германия са си доста близки.
До коментар [#7] от "galia66":
Информацията ти е правилна до някъде.В момента обстановката не е много сигурна в страната и това се вижда от цяла европа.Кредитния рейтинг на България може да бъде понижен скоро понеже кризата ще се задълбочи с тези избори.На този момент едва ли даден купувач би рискувал в такава обстановка.Малките и средни предприятия в момента са в голяма криза кредитирането на физически лица е в кота 0.Струвами се ,че тази продажба ще се отложи за по добри времена.Немците не бързат с продажбата на всяка цена те искат да получат добра цена за това което продават а точно в този момент те няма да получат добри пари.А до Майнъл банк до колкото знам тук в София те са се отказали от интереса към МКБ Юнионбанк след одита защото загубите на МКБ Юнионбанк са доста големи.
До коментар [#8] от "bib_10":
Първо щеше да е Руска банка по твоите думи, после ДСК и ЦКБ щели да водят настървена борба (пак по твоите думи). Сега пък информацията на galia66 била правилна за ПИБ.
Аз пък ще кажа че аз съм новият собственик... Изобщо не пускайте слухове само и само да кажете нещо.
каквито и да са предположенията - едно е безусловно !
много вожд-малко индиянец
-----------
Банка , залагаща на Кредитиране в БГ........
не е обречена на успех (голям)
ПИБ имат добър занаят - "ските" осигуряват в някаква степен външен ресурс . ...нямам инфо. за "популацията" на чуждите туристи през зимата, но вероятно не са малко.
Просто при нас "къщата" се строи от Покрива , не от основите..
Вероятно ще има "некакъв банков синтез" - прекалено много са 30 банки на икономика като нашата
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.