Водещите страни залагат на износ за растежа си
Главният изпълнителен директор на Unicredit Федерико Гицони пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Федерико Гицони е главен изпълнителен директор на Unicredit от края на 2010 г. Кариерата му в групата започва през 1980 г. и преминава през различни позиции във Великобритания, Сингапур, Турция и Полша. През 2007 г. оглавява дирекция "Полски пазари" и влиза в управителния съвет на Unicredit Group, като отговаря за бизнеса в Централна и Източна Европа, както и за Bank Austria. Като главен изпълнителен директор той е член по право на Постоянния и стратегически комитет, както и на Комитета по корпоративно управление, човешки ресурси и номинации на Unicredit. Завършил е право в Университета в Парма.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
"Но ако всички изнасят, кой ще внася?
Все още има региони като Азия и държави като Китай, които, от една страна, са голям износител, но същевременно все още имат и огромна нужда от внос на качествени стоки."
Това е... смехотворно, май, е думата?
Първо, ако ще растеш чрез износ, трябва нетният ти износ (т.е. износ минус внос) да расте.
САЩ: БВП - $15.65 трлн.; износ - $1.612 трлн.; внос - $2.357 трлн.
ЕЦ: БВП - $16.21 трлн.; износ - $2.17 трлн.; внос - $2.397 трлн.
Япония: БВП -$4.525 трлн.; износ - $0.793 трлн.; внос -$0.857 трлн.
Китай: БВП - $12.38 трлн.; износ - $2.05 трлн.; внос - $1.817 трлн.
По-малко от 40% от вноса на Китай е от САЩ, ЕС и Япония - малко над $0.7 трлн. Ако по някакво чудо се увеличи с 20% (което е огромно "ако" - такива промени стават с десетилетия в развити икономики) - това са едни мижави $0.14 трлн., или 0.38% растеж на БВП за САЩ, ЕС, и Япония заедно.
Междувременно, същите САЩ, ЕС, и Япония имат нетен внос само на петрол (забравяме за всички други суровини!!!) от над $0.7 трлн. Ако цената на петрола се покачи с 20% (което, за разлика от износите, може да стане за месеци) - целият растеж се изпарява. Това, разбира се е, на фона на факта че страната с най-голям растеж на петролния внос е... Китай.
На Уол Стрийт преди година-две вървеше шегичка - Китай расте с износ, Япония расте с износ, Южна Корея расте с износ, Германия расте с износ, Франция расте с износ, Италия расте с износ, Испания расте с износ, Бразилия расте с износ, Русия расте с износ, Индия расте с износ, сега и САЩ иска да расте с износ - очаква се параболичен растеж на австралийския, канадския, и марсианския внос.
Г-н Гицони или е наивен (не много верооятно), или се надява че публиката му е съставена основно от наивници...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.