Гръцката Eurobank ще бъде национализирана
Piraeus Bank ще избегне помощ от държавата благодарение на сделка с португалската Millennium BCP


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Третата по големина гръцка банка – Eurobank Ergasias, обяви, че ще бъде рекапитализирана от Гръцкия фонд за финансова стабилност (Hellenic Financial Stability Fund или HFSF). Решението е било взето, след като е станало ясно, че финансовата институция на практика не може да намери самостоятелно нужните средства за заздравяване на капиталовите си позиции, се посочва в разпространено в понеделник от банката съобщение. По този начин Eurobank, която е собственик и на българската Пощенска банка, ще стане първата институция от системно значение за гръцкия финансов сектор, която ще бъде изцяло рекапитализирана още следващата седмица.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Интересно ми е останалите 3 банки - NBG, Piraeus Bank и Alpha Bank дали ще успеят да се справят с рекапитализацията или също ще стигнат до национализация...
И ОББ ще има гръцко държавно участие. А еуробанк и тя ще е държавна
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "Нефертити": Летвата е 10 % :-)
Добре де, защо пак с данъците на работещите ще се плащат грешните решения на мениджмънта. Значи за нас работещите капитализма върви с пълна сила - нямаш пари, умираш от глад, а тези изедници, които практически докараха текущата криза, пак ще спасяваме с нашите пари. Този мениджмънт си е взимал тлъстите премии, харчил е народните пари, а сега пак хората ще му плащат "масрафа". Е, рано или късно ще има революция.
Нищо тревожно не се случва с Юробанк.
След отписването на 60 на сто от експозициите на банката в ДЦК, за което преди година се договорих Тройката и гръцкото правителство, сега Държавният фонд капитализира банката, като налива недостигащите й 5 млрд Е и с това става мажоритарен акционер в банката.
Когато дойдат по-добри времена, фондът ще продаде дела си в банките и ще върне кредита на МВФ, ЕЦБ и ЕС.
До коментар [#4] от "john_law":
С горния постинг без да искам отговарям на питането ви. Мениджмънтът на банката в случая не е проблема, а решението за отписване на вземанията от страна на частните кредитори.
До коментар [#5] от "Г-н D.":
Но докато не "...дойдат по-добри времена...", лихвите по кредита ще си текат. А държавните кредити ги плащат работещите хора.
До коментар [#7] от "_scythe_":
[quote#7:"_scythe_"]А държавните кредити ги плащат работещите хора. [/quote]
Така е навсякъде по света. Защо се учудвате, че гърците ще си платят
Извинете, прекъснах.
досегашното благоденствие?
До коментар [#6] от "Г-н D.":
ОК. Да пробваме така - ако аз вложа парите си в акции на компания, и тя се срине, мен кой ще ме обезщети ? И чия ще бъде грешката - на мениджмънта на компанията, която е завлякла парите ми или моя, че съм вложил активите си там ? А ако съм взел тези пари назаем от други хора ? Кой ще е виновен пред тях ? Нека не се лъжем, че тези хора не са виждали накъде отиват експозициите им - истината е, че просто не им пука, защото не носят (ЗАЩО?) отговорност. Дерегулацията на финансовите пазари и създаването на различни деривати (виртуални пари) ни доведе до тук.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.