Търговци и инвеститори възвръщат апетита си за покупки на злато, показват данните за търговията през миналата седмица, когато благородният метал добави близо 4% към стойността си до 1463 долара за тройунция, пише Bloomberg.
Индикации за покачване
Продажбите на златни монети от монетния двор на САЩ през април са на път да достигнат нива, невиждани от декември 2009 г., а от британския монетен двор обявиха, че са утроили продажбите си през април. Русия и Казахстан увеличават златните си резерви за шести пореден месец, като общите запаси на всички централни банки са достигнали до осемгодишен връх, показват данните на Международния валутен фонд (МВФ).
Златото пада с 14% тази година, а на 12 април навлезе в мечи пазар, когато само за два дни благородният метал изгуби 14%. Това е най-големият му двудневен спад от 1983 г. насам. Това от мнозина се приема като показател, че кризата сериозно е разклатила вярата на инвеститорите в златото като традиционно убежище, дори и в момент, когато много правителства се намират в процес на безпрецедентно печатане на пари.
"По-ниските цени върнаха обратно на пазара дългосрочните инвеститори", заяви Адриан Дей, портфолио мениджър в Adrian Day Asset Management в Анаполис, Мериленд. "Всички причини хората да купуват злато през последните няколко години си остават валидни, особено с оглед на тенденцията за печатане на пари и обезценяване на валутите."
Петнадесет анализатори, анкетирани от Bloomberg, очакват цените да нараснат през следващата седмица, 11 залагат на спад, а трима бяха неутрални.
Централните банки най-губещи
По-дългосрочните прогнози обаче си остават негативни и повечето банки вече смятат, че за цялата 2013 г. златото ще е на загуба, като Goldman Sachs например прогнозира средна цена от 1390 долара за тройунция. Ако тези очаквания се сбъднат, златото ще има своя първи годишен спад от 2000 г. насам, спирайки най-дългата си победна серия от края на Втората световна война. Хедж фондовете обаче са повече оптимисти за златото, повишавайки залозите си за увеличаване на цените през последните две седмици.
Някои централни банки вероятно ще се възползват от по-ниски цени според базираната в Лондон World Gold Council. Доклад на организацията сочи, че централните банки са добавили към резервите си 534.6 тона злато през 2012 г., което е най-голямото количество от над половин век, като анализаторите очакват покупки за още 450-550 тона тази година, на стойност от 25.3 млрд. долара.
Въпреки че при настоящия спад именно централните банки са най-големият губещ, около 560 млрд. долара от стойността на държаното от тях злато вече са "изтрити" от рекорда от 1921.15 долара за тройунция от септември 2011 г. досега.
Търговци и инвеститори възвръщат апетита си за покупки на злато, показват данните за търговията през миналата седмица, когато благородният метал добави близо 4% към стойността си до 1463 долара за тройунция, пише Bloomberg.
Индикации за покачване
0 коментара