Накъде след края на печатането на пари?
Председателят на Фед заяви, че програмата за количествено облекчаване постепенно ще започне да намалява, но остави отворена врата за продължаване на монетарните стимули


Генади Петров

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Председателят на Федералния резерв (Фeд) на САЩ Бен Бернанке беше изслушан пред сенатска комисия в сряда и за първи път негово изказване не предизвика значими реакции от страна на пазарите. Пред финансовата комисия той обясни, че програмата за количествено облекчаване постепенно ще започне да намалява, но остави отворена врата за продължаване на монетарните стимули, в зависимост от икономическите данни.
Фед влива ликвидност в икономиката в размер на 85 млрд. долара на месец чрез изкупуване на ДЦК, като преди няколко седмици Бернанке даде индикации, че програмата постепенно ще започне да намалява до окончателното й спиране до средата на следващата година. Недобрите данни за безработицата от 7.6% обаче са далеч над заложената от Фед цел от 6.5 на сто. Пазарите реагираха положително на новината за възможността за продължаване на стимулите като Dow Jones се покачи до 15 470 пункта, а S&P 500 затвори на зелена територия на сесията в сряда до 1680 пункта.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Като лихвите са високи не теглете кредити, но не би, балъците теглят купуват и надуват цените на имотите.
"Накъде след края на печатането на пари?" - въпроса е много преждевременен, защото края на печатането на пари изобщо не се вижда. Че печатането ще спре някога в бъдещето го чуваме за незнам кой път през последните години, но на практика печатницата се върти на все по-високи обороти.
Ако предположим, че печатницата спре днес, до месеци положението в САЩ ще се сговняса в особено големи размери и ще има вълна от фалити на градове, общини, цели щати и тонове фирми, поне удвояване на безработицата и пр. Разбира се поради десетилетията на фискални , политически и социални безумства това не може да се избегне - то рано или късно ще стане. И трябва да стане, защото няма как иначе икономиката да се оздрави и върне към нормално функциониране. Колкото повече се отлага, толкова по-тежко ще е. Но никой не смее да започне, всеки замита проблемите под килима и ги оставя на следващия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход