За пореден месец обемът на лошите и преструктурирани кредити в портфейлите на българските банки намалява. Данните на БНБ показват, че към края на юни общият им обем достига 9.82 млрд. лв., като се свива със 113.4 млн. лв., или 1.14% спрямо година по-рано.
Спадащи просрочия
Така за втори пореден месец се отбелязва годишен спад в общия обем на проблемните експозиции в системата – свиването през май беше с 93.8 млн. лв., или 0.94%. За да се говори за установяване на трайна тенденция на намаляване на просрочията обаче, е необходимо движението в тази посока да се запази поне няколко последователни месеца. Още повече че не е изключено свиването да е в резултат на отписване на портфейли от несъбираеми вземания или пък на продажби на портфейли от просрочия на специализирани институции за събиране на вземания.
Сравнението на месечна база също показва понижение – с 41.6 млн. лв., или 0.42%, след като през май беше отчетен ръст с 0.7%. Към края на първото полугодие на 2013 г. лошите и преструктурирани заеми представляват 23.05% от общия обем отпуснато на бизнеса и домакинствата финансиране. Делът им намалява спрямо отчетените през май 23.16%.
По отделните сегменти статистиката показва намаляване на просрочията при корпоративните и при потребителските кредити. За последния месец лошите и необслужвани фирмени заеми са спаднали с 0.75%, а понижението спрямо година по-рано е с 0.34%. Свиването в обема на проблемните потребителски кредити е с 0.19% на месечна и с 10.81% на годишна база. При жилищното финансиране за физически лица обаче влошаването на качеството на портфейлите продължава – към края на юни обемът на просрочията в сегмента се увеличава с 0.19% на месечна и с 3.63% на годишна база.
Според използваната от БНБ методология в категорията лоши и преструктурирани се включват кредитите, които се обслужват с просрочия от над 90 дни, а също така и редовни заеми, които са били предоговорени между банките и клиентите им. Данните обаче не дават по-подробна информация за това каква част от общия обем представляват само преструктурираните кредити. Информацията, публикувана за целите на паричната статистика, не показва и общия обем на класифицираните рискови експозиции, както и конкретния дял на необслужваните заеми (с просрочия над 90 дни). Източник на такава информация са публикуваните от БНБ на тримесечна база надзорни данни, според които към март 2013 г. обемът на необслужваните над 90 дни кредити в банковата система е 9.7 млрд. лв., а делът им – 16.92% от общия портфейл.
Кредитиране около нулата
За пореден месец обемът на лошите и преструктурирани кредити в портфейлите на българските банки намалява. Данните на БНБ показват, че към края на юни общият им обем достига 9.82 млрд. лв., като се свива със 113.4 млн. лв., или 1.14% спрямо година по-рано.
3 коментара
"Данните на БНБ показват, че към края на юни общият им обем достига 9.82 млрд. лв., като се свива със 113.4 млн. лв., или 1.14% спрямо година по-рано."
На фона на по малко от 500 000 активни/не само от 8 до 5/ ,цифрите са стряскащи ,а растежа символичен + Кредитиране около нулата.
Аре местете кафемашината в 8ч. пред мола ,щот съ опрайхме
а това е друга тема ! Всеки български гражданин работещ на безсрочен договор в чужбина може да вземе заем с минимум два пъти по малка лихва отколкото от филиала на същите тези банки в България !? За двайсет години това му удвоява стойноста на заема ! Ясно е кой допуска това и защо...
Банките, небанкоевите кредитни институциите и колекторските (събирателските) фирми се държат с потребителите на кредити като с престъпници.
Може някой да е бил добре във финансов план, да е изтеглил кредит, а после да е фалирал бизнесът му, да е станал безработен, да се е разболял тежко и да дава пари за скъпо лечение.
Обаче изброените по-горе не вникват в ситуацията, а се карат по телефона като на малки деца или като на престъпници. Наистина, нека първо да издирят кредитните милиардери и милионери! Ама тях не могат да ги хванат, понеже те са избягали в чужбина, нали... А къде да избягат болният и безработният? Да скачат в гроба ли? Че тия да подгонят децата и внуците им...