При продължаващ плавен спад на лихвите по депозитите цената на кредитите през юли леко се покачва. Това показват данните на БНБ от лихвената статистика към края на миналия месец. Нарастването е при новоотпуснатите заеми за потребление и ипотеките на домакинства и в двете валути.
Увеличава се както лихвата, така и общата цена – годишен процент на разходите (ГПР, включва освен лихвата и всички такси и комисиони, свързани с обслужването на кредита). Изключение са само лихвите по потребитевлските кредити в евро, които отчитат спад.
Месечното нарастване през юли не би могло да се разчете като сигнал за посока на движение, тъй като може да остане еднократно. Ако и в следващите месеци обаче посоката се задържи, ще може да се говори за обръщане на тенденцията. Тя е такава в последните две години, през които бавно, но постоянно лихвите по депозити и по кредити намаляват.
Депозити
Така цената на привлечения от местния пазар ресурс се нормализира в сравнение с периода на депозитната война и в края на юли средната ефективна годишна лихва по срочни депозити в левове е 3.86%, а в евро 3.59%. Спрямо предходния месец се задържа около достигнатите нива при депозитите в левове, а при тези в евро леко пада. На годишна база (спрямо същия период на миналата година) намалението е с около един процентен пункт и при двете валути.
Все още има някои банки на пазара, които предлагат и лихви на по-високи от средните нива, което на практика държи и пазара като цяло на относително привлекателни за вложителите равнища. Опасенията са, че ако дадена банка намали лихвите по депозитите (това се отразява в цената на ресурса за кредитиране в същата посока – бел. ред.) по-осезаемо, то би се получило изтичане на нейни клиенти и преливането им в друга банка с по-високи лихви по депозити, коментират банкери. Депозитният туризъм все още не е изчезнал, допълват те.
Кредити
Това е един от факторите за бавния спад и на лихвите по кредитите. През юли дори се наблюдава леко покачване – с 0.17 пр.п. при жилищните заеми в левове до 6.88% и с 0.13 пр.п. при ипотеките в евро до 7.5%. Такова е и увеличението на лихвите по потребителските кредити в левове спрямо юни – с 0.2 пр.п. до 10.94%. На годишна база лихвите остават по-ниски.
Дали ще има нова вълна на лихвени понижения ще покажат есенните предложения на банките. Обичайно в началото на активния сезон те излизат с т.нар. промоционални оферти, които предлагат по-ниски лихви за новоотпуснати кредити поне за определен начален период от срока на заема.
Само преди малко повече от месец обаче управителят на БНБ Иван Искров коментира, че банките трябва да са внимателни с по-нататъшното намаление на лихвите по кредитите, като не прекаляват и с предлаганите от тях продукти с фиксирани лихви. По думите на Искров повод за насочване на вниманието в тази посока са сигналите за започващо затягане на паричната политика и повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки в международен план, което води до поскъпване на ресурса.


При продължаващ плавен спад на лихвите по депозитите цената на кредитите през юли леко се покачва. Това показват данните на БНБ от лихвената статистика към края на миналия месец. Нарастването е при новоотпуснатите заеми за потребление и ипотеките на домакинства и в двете валути.
0 коментара