Клиентите ни са тези, които са пропуснати от банките
Джерард Раян, главен изпълнителен директор на International Personal Finance пред Капитал Daily


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Джерард Раян се присъединява към борда на директорите на International Personal Finance (IPF) през януари 2012 г. и става главен изпълнителен директор в началото на април 2012 г. Преди това е бил главен финансов директор на Garanti Bank в Турция и главен изпълниелен директор на GE Money Bank в Прага, както и на потребителския бизнес на Citibank в Западна Европа, Близкия изток и Африка. С него разговаряме за пазара на т.нар. бързи заеми в България, на който от съвсем скоро работи IPF чрез дружеството си "Провидент файненшъл България". IPF е най-голямата микрофинансираща компания във Великобритания, като работи на пазарите в Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния и Мексико, а отпреди два месеца и в Литва.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Вчера гледах мача в Пловдив. Само в паузата между двете полувремена изброих 5, да не бяха и 6 реклами на различни къщи за бързи заеми. В един момент дори се заблудих, че това е една единствена реклама, която няма свършване...
[quote#0:"статията"]Разбира се, съвсем друг е случаят, когато клиентът има възможност да заплати, но решава, че няма да го направи.[/quote]Ето там е уловката, в която може да попадне всеки. На това се и крепи лихварският бизнес. Никой опрял до лихвари, не е излязъл без да плати глобите и таксите, написани с дребен шрифт.
Същите, "Провидиън". През 2002 или 2003 г. им забраниха да развиват дейност в САЩ заради мафиотските им хватки - т. н. "акулски" заеми при което наивни хора се набутват на 100 и повече процента годишна лихва. А тия са като питбули - захапе ли, няма пускане. Чудя са защо финансовите органи в България са ги допуснали на пазара за вторично финансиране, още отсега ми е жал колко хорица ще изгорят. Тия гадни октоподи именно в такива не много бистри води могат да просперират - Източна Европа, предполагам в Азия някъде. Има в мрежата видео как си подготвят персонала - като за война - набива им се в главите, че няма значение какви поражения ще оставят - важното е тоя дето са му дали заем и се намира в затруднение - да го изтръскат до шушка и да му вземат всичко какво може да се вземе. Телефонни обаждания по 10 пъти на ден, заплахи, принуждения. Тоя на снимката не случайно изглежда така както изглежда - когато човек се занимава с бизнес на хиени - започва да изглежда като тях. Макар че тоя повече ми прилича на лешояд. Ужас!
Във Великобритания започна дебат по отношение именно на такива микрофинансиращи фирми, иначе казано, лихвари с костюми, заради които пропищява голяма част от по-бедното население на острова. Затова и сега навлизат на нови пазари като България, където още охлюви има на кило. Не се лъжете. Тези хора са измамници, които ще спечелят много на ваш гръб!!!
До коментар [#4] от "zumz":
От думите ви оставам с впечатление че това са някакви тъмни типове, които ходят с пачки по улиците, набутват ти ги насила в джобовете на невинните хорица и после си ги искат със 100% лихва ?
А дали случайно не става дума за лихвари, които таргетират всякаква измет която дори дащните български банки не искат да кредитират ?. И си имат ноу-хау за работа със скатавки, измамници и дребни шмекери които са профукали паричките и са решили че ще им се размине ?!?
До коментар [#2] от "КЛЮЧАРЪ":
Чак пък всеки ?. Всеки който умее да чете, може да прочете условията на заема и да си направи елементрана сметка дали може да го върне. Или да го откаже и да спести пари за желаната нова дрънкулка.
До коментар [#6] от "m17":
Всякакви хора попадат под метлата им - и добросъвестни и недобросъвестни. Проблемът е в това, че такъв тип заемодатели често се възползват от наивитета или незнанието на хората за да ги обвържат с нереалистично високи лихвени проценти. И след това прилагат изключително твърда, в някои случаи незаконна стратегия да съберат дължимото, по-точно това, което те смятат, че длъжникът им дължи. Това е причината в някои страни дейноста на такива заемодатели да бъде забранена или да е строго регулирана. В страни като България регулацията на такъв вди дейност е слаб и това поставя под удар онези, които биха се възползвали от такива предложения, а впоследствие изпадат в затруднение. Недобросъвестното, мръснишкото на такива заемодатели е в това, че съзнателно се възползват от слабости на човешката психика (желанието да получиш пари сега, които да изплащаш в бъдеще) и след това нанасят удар от който в много случаи няма оправяне. Поради това аз поне съм привърженик на твърда стратегия спрямо такива хиени - забрана или строг контрол. В България за жалост нито едното нито другото не са налице.
"компанията ни спечели ... наградата за най-етична компания сред небанковите дружества."
Демек, призът за най-малко кръвожаден вълк от глутницата. Само че и той не е проял все още трева, нищо че е етичен, а си кара на мръвка.
Ето им сайта - http://www.provident.bg/
На първа страница веднага излиза ГПР, явно наистина спазват някаква етика, че да го напишат черно на бяло. Ха сега познайте колко е... аз ще ви кажа... чакайте да видим ще ви изненадам ли... минутка драматична пауза... барабани... чинели... 188%!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.