Кредитирането ще зависи от развитието на икономиката
Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк и председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
"Основното, от което бизнесът - големите компании и малките и средните фирми, има нужда, е спокойна и предсказуема среда за работа."
>>> Когато бизнесът - голям, среден и малък, гледа всеки ден по екраните лицата на Спас Панчев, Янаки Стоилов, Корнелия Нинова, Валери Жаблянов, Антон Кутев...го обхваща едно чувство, на спокойствие, предсказуемост, на една такава ефирна лекота, която се носи във въздуха, че просто не може да се опише....
Велика мисъл в заглавието, превод: "ако има пари ще има и финансиране на кредита"
[quote#0:"статията"]Кредитирането през следващата година ще бъде, както винаги, функция на състоянието и развитието на икономиката.[/quote]
Колкото е вярно това съждение, толкова е вярно и че: икономиката е функция от кредитирането.
И в тази връзка, както банките могат да стимулират, чрез кредитирането икономиката (а оттам и целта да получат по - добри печалби... и бонуси за управленският състав), справка годините 2004-2007, така и могат рязко да дръпнат спирачката, чрез внезапна промяна в условията по кредитиране и така да ускорят процеса на спад на БВП.
Колегите cinik и nuzzo ми взеха думите от устата и единственото което мога да допълня е че интервюто е малко постно и липсват редица важни въпроси:
1. Накъде се движи ЕС според оценките на Уникредит?
2. Има ли ревизия в плановете на Булбанк предвид дестабилизацията на политическата обстановка? Ако да - накъде и колко.
3. Ще се калкулират ли протестите в лихвите?
4. Каква е структурата на най-изрядните и най-неизрядните кредитополучатели, по сектор и големина. Снимка на бизнеса.
5. Какви са трендовете в ипотечното кредитиране и какви в потребителското?
6. Продължава ли тенденцията да се закриват малките депозити, а големите да растат?
Други въпроси към Левон нямам. Ако Капитал реши - да му ги прати на имейла и да ни информира за отговора, предполагам не съм единствения с подобни питания.
[quote#1:"cinik"]"Основното, от което бизнесът - големите компании и малките и средните фирми, има нужда, е спокойна и предсказуема среда за работа."
>>> Когато бизнесът - голям, среден и малък, гледа всеки ден по екраните лицата на Спас Панчев, Янаки Стоилов, Корнелия Нинова, Валери Жаблянов, Антон Кутев...го обхваща едно чувство, на спокойствие, предсказуемост, на една такава ефирна лекота, която се носи във въздуха, че просто не може да се опише....[/quote]
и ти си прав........посвоему
на 1300 км, западно от Драгоман има правило:
"който плаща - той Поръчва"
в БГ територията има не по-малко основателна поговорка:
"не е луд този,който яде баница, лудият е този-който я плаща"
ЩЕ гледаме всякакви лица по телевизора,ще чакаме да дойдат "по-фотогенични" ..........
докато не разберем,че Ние плащаме музиката...
а "ТВ лицата" просто Трябва да танцуват
юристите имат постулат :
"Примирените винаги са потърпевши"
.........
свършат ли парите - умът отстъпвя място на Разума
а Той идва бързо
[quote#4:"misho73"]3. Ще се калкулират ли протестите в лихвите?
4. Каква е структурата на най-изрядните и най-неизрядните кредитополучатели, по сектор и големина. Снимка на бизнеса.
5. Какви са трендовете в ипотечното кредитиране и какви в потребителското? [/quote]
По тези въпрси можеш да се информираш нелошо и сам. На страницата на БНБ стоят месечните отчети на банковия надзор, които пресата коментира обстойно. По памет - положението с новите кредити, както и с лошите от доста време е "Комарно - застой". Нито ръст, но нито и спад.
За протестите и отражението върху бюджета по-представителна е статистиката на ЕЦБ. След цяло лято на падане на спреда спрямо германските бондове до 1,76 %-пункта, октомври вече спредът е 1,95 %-пункта и според мен причината за това са не протестите, които вървят от юни, а гласуваната актуализация на бюджета и широко обявените "Величави по своя замисъл и чутовни по своята мощ социални мерки, с които левицата се е ангажирала предизобрно", както и редовните закани за класова борба и "привличане под социално-данъчна отговорност" на онези чикиджоси-очилати програмистчета по стъклените сгради в Бизнес-парка, които мотика не са пипали, а вземат по 2 бона чисто .
20-тина милиарда лева фирмени кредити, 20 милиарда потребителски, като поскъпне ресурсът една с 0,5 -1% рискова надбавка следствие на "социалните мерки",колко прави? 400 милиона лева годишно повече като лихвени разходи за хора и бизнес.
Ествествено, цялата работа ще бъде потушена с пиар-акции тип "Румен Гечев ще гъзи капитализма със закон срещу банковия произвол" и "ББР ще раздава евтини кредити, за да потуши скока в процентите"
До коментар [#6] от "cinik":
183145_romfarm_purviiat_milion_dekara/ Все пак говорим за форума на Капитал. Представи си какво е в ПрасеПрес! И всички тези хора имат право на глас, като някои от дори го упражняват?!? И като капак на всичко, посочените дефекти са не просто локален феномен, а някаква паневропейска лудост, ако приемем тезата в http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2013/11/ 20/2186925_mario_vargas_lyosa_evropa_se_latinoamer ikanizira_i_se/
[quote#6:"cinik"]Ествествено, цялата работа ще бъде потушена с пиар-акции тип "Румен Гечев ще гъзи капитализма със закон срещу банковия произвол"[/quote]
Плюс повишаване на заплатите в любимите ми БДЖ и Български Пощи, връщане на ДОД на хора с МРЗ и други "екстри" а-ла "на гол тумбак чифте пищови" :-) Към негативните ефекти рано или късно ще трябва да сложим и факторът ОЛАФ, където едва лиса забравили Батко и Братко, Николов-Стайков и други деятели :-) А полковник Путин ще си потърси дивидента от инвестираното в Новата Тройна и там вероятно ще си говорим за 9-цифрени суми.
Но лошото френд е че подобни изстъпления имат своята (широка) аудитория. Факт е и че посочените от теб "чикиджоси-очилати програмистчета по стъклените сгради в Бизнес-парка" стресират дудукариата, според който всеки който е забогатял без мазна поръчка по ЗОП и чичо в областната, определено пере пари от наркотрафик :-) Както правилно посочи един приятел, положението е много зле, ако отчетем коментарите в ето този материал - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2013/11/17/2
С две думи - има за какво да се притесняваме :-)
До коментар [#7] от "misho73":
Мишо, стига, поспри се... :(
Вярно, че е зле положението, но не си ли ма-а-а-алко черноглед? :)
До коментар [#8] от "xabren":
Като написа "черноглед" за човек, дето май наистина знае какво пише, та се сетих за един виц от една уж отминала епоха:
"Върви си по улицата песимист. А зад него – двама оптимисти в цивилно облекло…"
До коментар [#8] от "xabren":
[quote#8:"xabren"]Вярно, че е зле положението, но не си ли ма-а-а-алко черноглед? :) [/quote]
Никак даже. "Ножицата" между Европа и останалата част непрекъснато се "затваря", като страни като БГ вече са откровено по-близки до третия, нежели до първия свят. Упадъкът на Европа (и САЩ) е многопластов - демографски, научен, културен, икономически, военен и политически. И всичко това е повече от видимо. Даймлер например, изнася за пръв път в историята си завод за двигатели извън Германия, и го прави в ... Китай. IBM пордадоха PC-тата, а сега и entry-level сървърите на Lenovo (пак China). Apple ... Софарма внася Аналгин и Парацетамол от Индия. Няколко десетки са само европейските унивесритети, попаднали в топ 500, между които нито един български. Китайския валутен резерв вече е по-могъща сила от Японската Централна Банка а дори КТБ работи с руски и омански пари. Ти как го виждаш въпроса? И причина за всичко това е идиотската социална държава, която наказва работещите в полза на полуграмотните унтерменш, като качва цената на първите и им ЕПМ на бизнеса, в полза на азиатските и всякакви маймунски икономики. Фалитите на европейските соларни фирми (заради които преживяхме мини-икономическа война ЕС-Китай) е само върха на айсберга, но и перфектен пример за щетите от социализма, пък бил той и западноевропейски. Положението е зле и ако не му обърнем внимание сега, ЕС ще стане курортно селище за всякакви близкоизточни тарикати, които ще се наплодят с милиони, заедно с идиотските им храмове и нелепо нинджа облекло, докато балъците умирайки ги изхранваме. Общества с модел едно дете траят три поколения. Математика. А после ще ни изхвърлят като ненужен товар. И ще си направят чисто нов междуконтинентален халифат. В най-голям мащаб ние убиваме собствената си цивилизация. В локалната картинка - губим България и я превръщаме в глупав и ненужен руски протекторат за изнесени енергийни операции (ака Троянски кон) и територия за бежанци, цигани и всякакъв друг отпадък на световната цивилизация. И железничарите и пощальоните са част от гробокопачите ни, заедно със всички КНСБ-та и БКП-та. Нещата отиват на зле. Иска ми се персонално да разбия зъбите на всеки, който получава пари от държавата и не е инвалид, но знам че не мога. Мога да гледам края. И е нормално да не се възторгвам от бодрягите в БКП.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.