Фед намалява печатането на пари
От началото на следващата година ще купува държавни облигации с 10 млрд. долара по-малко на месец


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Федералният резерв на САЩ изненадващо реши, че ще намали още от януари размера на програмата си за купуване на облигации, целяща да насърчи повече кредитирането, разходите и растежа. От началото на следващата година централната банка ще изкупува месечно държавни ценни книжа за 75 млрд. долара, а не както е сега - по 85 млрд., предадоха световните агенции. Аргументът на Фед за решението е по-доброто състояние на трудовия пазар в САЩ. Американската централна банка също така намекна след края на двудневно заседание за паричната политика, че ще свие още повече мащаба на програмата за стимулиране на икономиката, ако тенденцията на повишаване на заетостта се запази.
Председателят на Фед Бен Бърнанке посочи на пресконференция, че днешното решение е знак за напредък.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Намалява с две банкноти по 1$ :-)
Но Дау Джонс полетя нагоре. Явно добри новини за инвеститорите.
Трейдърите бая се чудеха как да реаргират на новините от Фед. Погледнете Форекс EUR/USD от 9 вечерта нататък, особено на таймфрейм М1. Още 8:59 еврото скочи (доларът поевтиня) с около 40 пипа, после за една минута се срина с около 100 пипа, след това до 9:35 пак се качи със 110 и до 10:45 пак падна със 140 пипа. И така най-накрая хората решиха, че новините са положителни за долара. Въпреки че по начина, по-който говореше Бернанке ми се стори, че не е чак такъв голям оптимист (стари трикове). Дори на пресконференцията един от журналистите го попита дали не са започнали да намаляват "изкупуването на активи" не защото икономиката се съживява, а защото мярката се оказва не чак толкова печаливша, а Бернанке не отрече категорично това, което каза журналистът и взе да говори, че с основния инструмент - лихвения % вече нищо не можели да направят (няма как да го намалят повече). Изобщо Бернанке си е старо куче - хем ако може да намялят програмата за изкупуване с 10 млрд. на месец, хем ако може доларът да не поскъпва. Както и да е - важното е, че нагласите са лихвения процент да не бъде пипан чак до поне втората половина на 2015 или дори 2016.
А на мен лично любим момент ми беше когато Бернанке си позволи да дава съвети как да се достигнат бленуваните 2% инфлация - чрез повишаване на здравниет услуги, там имало резерви за повишаване на цените :-)
"Намаляването на мащаба на програмата за стимулиране на американската икономика е малка, но важна крачка, тъй като дава сигнал, че Федералният резерв е готов да намали огромната подкрепа" ens-tapers-10-billion
Не е хубаво да се преписват неща, а по-скоро да се влага малко анализ и разбиране когато се пише. ФЕД-а намалява, купуванео понеже % на активите които се купуват от него са започнали да изкривяват много фудаментални показатели на пазара. Такова изкривяване на рисковите активи не е имало никога в Американскара история, даже и през 1929 одина когато е било ограничено само до пазара на акции. в момента целия пазр е на стероиди, и ФЕД-а започва данамалява допинга не защото иска а защото вижда че тежеста му връху пазара на риска (1/3 от пазара на държавните облигации) е направил жестоки изкривявания, до такава степен че вече е започнало да изкривява и фудалменалните показатели:
http://www.zerohedge.com/news/2013-12-18/fed-tight
Иска да "върже гащите" - ако в следващия мандат злокобните последствия от политиката му се материализират, Бернанке ще може да каже: ама аз почнах да гася принтера, моля, моля!
Опитват се да управляват неуправляема система. Няма как хем да спестяваш, хем да има пари за икономиката, хем лихви да се плащат. А 2015 г. наближава. Тогава ще се усети ефекта от пика на петрола, като доставките започнат да намаляват, а цената му излети в небето. Много икономики ще се сгромолясат тогава.
Доста реалистично някои правят "забележка" че безработицата е висока,но пък решението е повлияло благоприятно на инвеститорската политика.
Майер Амшел Ротшилд казва: „Оставете ме да печатам и контролирам парите на някоя държава, и не ме интересува кой пише законите й“
Парите създават и проблеми, особено на тези, които не могат да ги управляват.
До коментар [#3] от "bureaucrat":
Всъщност стъпките за орязване на програмата като реакция на подобряване на ситуацията със заетостта (намаляването на безработицата) беше обявена още по-рано тази година - и така Бернанке се надяваше да направи политиката на Фед по-предвидима и да създаде трансмисия подобна на тази на ЕЦБ и БОЕ, вместо досегашната невидима задкулисна черна кутия... Засега се получава...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.