Кредитите в левове се увеличават за сметка на тези в евро
Местните банки имат основен принос за нарастването на активите на банковата система
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Валутната структура на кредитния портфейл на банковата система се променя, като нараства делът на заемите в левове, а отпуснатите в евро намаляват. Това става ясно от последното издание на тримесечния бюлетин "Банките в България" на БНБ за периода юли - септември 2013 г. Там се посочва, че и през третото тримесечие на миналата година е продължила промяната във валутната структура на кредитния портфейл, като от началото на миналата година до септември 2013 г. брутните кредити (без тези за кредитни институции) в левове са нараснали с 1.2 млрд. лв., а тези в евро са намалели с 1.3 млрд. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Цитат: ...Към края на ноември тези за левови жилищни заеми са 7.17% средно, а за евро – 7.52%...
Абе кажете къде ги дават тия лихви? В кои банки? Аз колкото и кредити да съм имал, включително и последния, като тегля чертата лихвата отива около 14%!
Банкерите са май като автомобилните производители! По каталог всички нови автомобили горят около 4-5 на сто... Тръгнеш ли да ги караш, реалния разход е 7-8 на сто...!
До коментар [#1] от "tww09306483":
Не знам къде си теглил, но моя потребителски кредит с обезпечение САМО върху работната заплата за момента е 6.05% - Райфайзенбанк.
При сключването му преди 2 г. беше на 7.9% но на два пъти ги намаляваха. Има и едни 3-4 лв. на месец такса за онлйн пакет банкиране. Разбира се, както при всички банки в началото имаше 0.5% такса върху усвоената сума по кредита. Забравих, че условието беше да имаш легален доход над 1400 лв.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.